ظریف: نشست ایران و ۱+۵ اواخر بهمن/ وزیر خارجه سوئد مسافر تهران

ظریف: نشست ایران و ۱+۵ اواخر بهمن/ وزیر خارجه سوئد مسافر تهران

به گزارش « سراج24»، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (شنبه) در صفحه فیس بوک خود نوشت:

دوستان سلام

حدود ظهر شنبه است و من در فرودگاه زوریخ منتظر پرواز به سمت ایران از طریق فرانکفورت هستم. فرصتی پیدا شد تا از سفر رئیس جمهور و خودم به سوئیس برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گزارشی خدمت شما تقدیم کنم.

مجمع جهانی اقتصاد بزرگترین و مهم‌ترین اجلاس سالانه جهانی را در دهکده کوهستانی داووس برگزار می‌کند. در این اجلاس همه ساله نزدیک به 2500 نفر از رهبران سیاسی، اقتصادی، علمی و هنری جهان برای چند روز در هفته آخر ژانویه گرد هم می آیند و آخرین تحولات سیاسی، اقتصادی، علمی و هنری را بررسی می کنند و برای آینده برنامه ریزی می نمایند. هر روز حدود صد جلسه مختلف در سالن اصلی و سالن های جانبی اجلاس موضوعات مختلف از وضعیت در سوریه تا آخرین دستاوردهای علمی در آموزش کودکان تا آخرین روندهای هنری را بررسی می کنند و معروفترین اساتید و سیاستمداران و مدیران شرکت های بزرگ به صورت رسمی و غیررسمی صحبت و گفتگو می‌کنند. واقعا محیط جالبی است. در دهه هفتاد شمسی که چندین سال به عنوان معاون وزیر خارجه در این اجلاس شرکت می کردم فرصت داشتم که از برخی از این جلسات استفاده کنم ولی امسال متاسفانه فرصتی فراهم نشد.اگر دوست داشتید راجع به برنامه‌ها و شخصیت های شرکت کننده در اجلاس امسال بیشتر بدانید می‌توانید به سایت مجمع جهانی اقتصاد مراجعه کنید.weforum.org. اگر به سایت مراجعه کردید و اسم مرا جستجو نمودید از دیدن عکس جوانی من تعجب نکنید. همان عکس 18 سال قبل را استفاده کرده اند که در سوابقشان بوده است.

حضور در این اجلاس تنها با دعوت صورت می‌گیرد و سال ها بود از دولت ایران برای شرکت در این اجلاس مهم دعوتی به عمل نمی‌آمد.

حضور دکتر روحانی در اجلاس امسال توجه همه را به خود جلب کرد و یک جلسه عمومی و چند جلسه در مورد موضوعات مختلف اقتصادی و سیاسی (منجمله انرژی، صنعت و دیدار با مدیران رسانه ها) و چندین مصاحبه آثار بسیار خوبی در ارائه تصویر مثبتی از ایران برای مؤثرترین شخصیت های جهانی و جامعه بین‌المللی بر جای گذاشت که ضمن تأکید بر مواضع و دیدگاه های اصولی کشور، بسیاری از ابهامات و فضاسازی‌هایی که بدخواهان این مرز و بوم درجهت ایجاد فضای امنیتی علیه ایران ایجاد کرده بودند را زدود.

بنده هم در یک جلسه در سالن اصلی درمورد آینده خاورمیانه همراه با وزرای خارجه ترکیه و اردن، رئیس اقلیم کردستان عراق، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا و یک استاد و سیاستمدار سابق لبنانی شرکت کردم که به صورت زنده از شبکه العربیه پخش شد. در چند جلسه همراه با جمع کثیری از وزرای عربی و اروپایی در باره وضعیت منطقه و به ویژه سوریه صحبت کردیم که تقریبا تمام وقت جمعه را پر کرد و به همین دلیل نتوانستم همراه رئیس جمهور به ایران برگردم.

اجلاس داووس نمونه دیگری از حضور مؤثر، موفق و همراه با عزت ایران در صحنه‌های مهم تصمیم سازی جهانی بود که به نوشته یک روزنامه آلمانی، دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی کار 4 ساله را در 6 ماه انجام داد.

در کنار اجلاس چند ملاقات هم داشتم که منجمله با خانم اشتون توافق کردیم که تا اواخر بهمن اولین اجلاس ایران و 1+5 را برگزار کنیم. می‌خواستیم زودتر اجلاس برگزار شود؛ ولی دوستان چینی به دلیل تعطیلات سال نو چینی آمادگی نداشتند.

از فردا هم میزبان تعدادی از مقامات گذشته و کنونی خواهیم بود. وزرای خارجه سابق روسیه و فرانسه در روزهای آتی در تهرانند. وزیر فرهنگ ایتالیا و نخست وزیر ترکیه هم در این هفته به تهران سفر می‌کنند. آخر هفته برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ به آلمان خواهم رفت و پس از بازگشت میزبان هیئتی به سرپرستی کوفی عنان و عضویت دزموند توتو (اسقف معروف ضدآپارتاید آفریقای جنوبی) و رؤسای جمهور سابق فنلاند و مکزیک خواهم بود. بعد هم وزیر خارجه سوئد را در تهران خواهیم داشت.

تا فرصتی دیگر برای دیداری مجازی، خدا نگهدار شما و ایران عزیز باشد. شاد و سربلند باشید.

اخبار مرتبط

راه‌حل مسئله فلسطین مقاومت و مراجعه به آراء فلسطینیان است

توییت نما/ چه کسی اجازه ملاقات ظریف با تخت روانچی در بیمارستان را نداد؟+فیلم

ماس: ویدئوی آمریکایی‌ها برای متهم کردن ایران کافی نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha