در پاسخ به اظهارات علی جنتی

آقای وزیر! همه ایرانی‌ها قانون را دور نمی‌زنند!

آقای وزیر! همه ایرانی‌ها قانون را دور نمی‌زنند!

سراج24- گروه فرهنگی- علی حیدری|شبکه خبری «الجزیره انگلیسی» هفته گذشته گفت‌وگویی را با علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تحولات ایران پس از روی کار آمدن دولت یازدهم منتشر کرد که هفتم آذرماه و در جریان سفر وی به دوحه قطر انجام شده بود. اینکه چرا این گفت‌وگو با تأخیر قریب یک ماهه منتشر می‌شود، مشخص نیست، اما برخی نکات مطرح شده از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن هم در مصاحبه با یک رسانه خارجی جای بسی تعجب و تأمل دارد.
جنتی در بخشی از این مصاحبه با عباراتی از این دست که؛ «رئیس قوه مجریه عوض شده ولی (رئیس) قوه قضائیه عوض نشده و همان وضع سابق را دارد.»، «دستگاه قضایی ما هم بایستی خودش را با تحولات جدیدی که در کشور پدیده آمده است، همراه کند.»، «قطعاً افکار عمومی تأثیر خودش را روی قوه قضائیه و روی پارلمان ما نیز که بیشتر آنها از اصولگرایان هستند، خواهد گذاشت.» و… در حقیقت نسبت به ساختار و وضعیت قوای مقننه و قضائیه کشور مطالبی بیان کرده که نه در حوزه کاری و تخصصی وی است و نه صرف وزیر بودن در دولت جمهوری اسلامی چنین حقی را به وی می‌دهد تا درخصوص دو قوه‌ای که بر اساس اصل استقلال قوا کاملاً مستقل از دولت و مستقل از یکدیگر هستند، این‌طور سخن بگوید.
اما وقتی این سخنان را در کنار مواضع برخی دیگر از حامیان دولت یازدهم و حتی مقامات ارشد کابینه بگذاریم، مشخص می‌شود که یک نگاه خطرناک در بخشی از بدنه دولت حاکم است که دولت به معنای دستگاه اجرایی کشور را قوه‌ای بلامنازع می‌داند که دستگاه‌های قضا و قانونگذاری باید به‌طور کامل هماهنگ و در مسیر سیاست‌های رئیس‌جمهور و دولت حرکت کنند. البته در اینکه دولت به عنوان مجری وسط میدان است و بار سنگینی را بر دوش دارد و همه قوا باید از آن حمایت و پشتیبانی کنند، شکی نیست. این همان موضوعی است که در دوره فعالیت دولت‌های مختلف گذشته از سوی رهبر معظم انقلاب هم بر آن تأکید شده است. اما اینکه مجلس و قوه قضائیه با توجه به نگاه سیاسی حاکم بر دولت خط‌مشی و جهت‌گیری‌های کلان خود را تغییر دهند، توقعی بیجا و دور از انتظار است.
موضوع دیگری که در مصاحبه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با الجزیره انگلیسی مطرح شده، وضعیت شبکه اجتماعی «فیس‌بوک» در ایران است. جنتی در توجیه استفاده غیرقانونی خود و برخی دیگر از وزرا از فیس‌بوک به دلیل فیلتر شدن آن بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران، گفته است که من فکر می‌کنم همه ایرانی‌ها از فیس‌بوک استفاده می‌کنند! و در ادامه تعداد ایرانی‌های عضو فیس‌بوک را چهار میلیون نفر اعلام می‌کند.
اظهارات آقای جنتی از این حیث جالب توجه است که بر اساس آمارهای رسمی، تنها نیمی از مردم ایران به اینترنت دسترسی دارند، با این وضعیت چطور می‌شود همه مردم عضو فیس‌بوک باشند؟! اما همین آمار اعلام شده نشان می‌دهد که فیس‌بوک چه اندازه مورد اقبال ایرانی‌ها بوده است!
علاوه بر این آقای وزیر به خوبی می‌دانند تعداد کسانی که به‌دلیل غیرقانونی بودن ورود به فیس‌بوک و همچنین آثار سوءناشی از حضور و فعالیت در این شبکه از آن استفاده نمی‌کنند هم کم نیستند. به‌ همین دلیل هم بسیاری از مردم حضور برخی وزرا در فیس‌بوک را باوجود فیلترشدن آن از سوی مراجع قانونی، نوعی قانون‌شکنی از سوی کسانی می‌دانند که باید مظهر پاسداری از قانون باشند.
نکته پایانی اینکه با توجه به هجمه فرهنگی و رسانه‌ای دشمنان طی سال‌های اخیر که جامعه اسلامی ما به‌ویژه جوانان را تهدید می‌کند و ضرورت تلاش برای مقابله با این تهدیدات از سوی نهادهای متولی فرهنگ که اصلی‌ترین آنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، متأسفانه رسیدگی به موضوعاتی چون فیس‌بوک، ممیزی کتاب، خوانندگی زنان و… ظاهراً در اولویت کاری وزارت ارشاد قرار گرفته است و با این تصور و توهم که پیام انتخابات ۲۴ خرداد را شنیده‌اند، پای در بیراهه گذاشته‌اند!

علی حیدری

اخبار مرتبط

وزیر ارشاد همچنان اصرار به تکرار همان خطاها داشت/ باید شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود پیدا کند/با تغییرات وزارتخانه اتفاق خاصی برای فرهنگ و هنر رقم نمی خورد

وزیر ارشاد استعفا کرد/ «آشنا و صالحی‌امیری» به وزارتخانه نزدیک شدند

بررسی تاکتیک رسانه ای دولتمردان یازدهم از تغییر وزیر ارشاد/ قربانی بازی انتخاباتی مُهره ای فرهنگی است؟!/ تحلیل پازل اتفاقات فرهنگی برای استعفای علی جنتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha