بانک‌های اروپایی انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران را تکذیب کردند

بانک‌های اروپایی انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران را تکذیب کردند

به گزارش « سراج24»، مقامات دو بانک سوسیته ژنرال و استاندارد کاراکترد در گفتگو با تسنیم، اخبار مربوط به همکاری در انتقال بخشی از ذخایر ارزی بلوکه شده ایران بر اساس توافقنامه ژنو را رد کردند.

پیش از این اخباری منتشر شده بود که بانک  فرانسوی سوسیته ژنرال (SOCIETE GENERALE)  و بانک انگلیسی استاندارد کاراکترد (STANDARED CHARTERED) به عنوان عامل انتقال بخشی از مبلغ 4/2 میلیارد دلاری به ایران ایفای نقش خواهد کرد.

با این حال مسئولین این دو بانک در گفتگو با خبرنگاران تسنیم ایفای نقش در برنامه انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران به داخل کشورمان را تکذیب کردند. برنامه اقدام مشترک، (توافق ژنو) بین ایران و کشورهای 1+5 از روز گذشته به طور همزمان اجرا شد و طبق توافقات انجام شده قرار است ایران اولین قسط ذخایر بلوکه شده خود را اول فوریه، و به مبلغ 550 میلیون دلار دریافت کند.

هنوز بانک عامل ایرانی برای این تراکنش اعلام نشده وبر اساس برخی اخبار بانک مرکزی قرار است دراین باره تصمیم گیری کند.

خاطرنشان می شود بر اساس توافقات انجام شده نحوه دریافت مبلغ 4/2 میلیارد دلاراز دارایی های مسدود شده بدین قرار است:

1 فوریه – 550 میلیون دلار (قسط شماره 1)

1 مارس – 450 میلیون دلار (مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران رقیق کردن نیمی از ذخیره اورانیوم تقریبا 20 درصد غنی شده خود که متعهد به رقیق سازی آن بوده است را تکمیل کرده است.)

7 مارس – 550 میلیون دلار (قسط شماره 2)

10 آوریل – 550 میلیون دلار (قسط شماره 3)

15 آوریل – 450 میلیون دلار (مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران رقیق سازی تمام  ذخیره اورانیوم تقریبا 20 درصد غنی شده خود که متعهد به رقیق سازی آن بوده است را تکمیل کرده است.)

14 مه – 550 میلیون دلار (قسط شماره 4)

17 ژوئن – 550 میلیون دلار (قسط شماره 5)

20 ژوئیه – 550 میلیون دلار (قسط شماره 6 در روز صد و هشتادم)(مشروط به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران کلیه تعهداتش را انجام داده است.)

اخبار مرتبط

تاثیرات اجرای توافقنامه ژنو بر اقتصاد ملی/ ثبات قیمت ها و ارز کمترین توقع از فتح الفتوح هسته ای دولت

0 نظر

ارسال نظر

capcha