تخلفات در گمرکات به دلیل خلاء های قانونی/ تمهیدات پلیس برای جلوگیری از ورود برنج های آلوده

تخلفات در گمرکات به دلیل خلاء های قانونی/ تمهیدات پلیس برای جلوگیری از ورود برنج های آلوده

به گزارش سراج24: "علیرضا بیات" صبح امروز در حاشیه همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران با اشاره به قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار داشت: خوشبختانه این قانون جدید به تصویب شورای نگهبان رسید و دارای ظرفیت بالایی در این حوزه است؛ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مقدماتی را در نظر گرفته و در راستای قانون جدید اجرایی می کند.

وی در خصوص ورود برنج های آلوده به کشور ، گفت: مسیر ورود این برنج ها شرق کشور است و خوشبختانه نیروی انتظامی در این قضیه فعال عمل کرده و تمهیدات جدیدی در نظر گرفته است.

معاون پیشگیری و هماهنگی شهرستان های ستاد مبارزه با قاچاق کالا در خصوص پرونده های تشکیل شده در حوزه قاچاق کالا و ارز، گفت:در حال حاضر بیشترین حجم قاچاق مربوط به سوخت است.

بیات در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قاچاق سوخت از پالایشگاه ها گفت: این قاچاق معمولاً خارج از شبکه است و توسط دستگاه های دولتی صورت نمی گیرد؛ بخشی از سهمیه هایی که به سهمیه بگیران اختصاص داده می شود، بیش از حد نیاز است و همین امر باعث می شود تا بستری برای قاچاق سوخت به وجود آید.

این مقام مسئول تاکید کرد: باید سهمیه های سوخت مورد بازنگری قرار داده شود و این به معنای کاهش سهمیه ها نیست بلکه به دنبال بهینه سازی سهمیه ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا جلسات خوبی با وزیر نفت داشته ایم و بخش های مختلف در این وزارتخانه برای بررسی این موضوع فعال شده است.

بیات در خصوص تخلف در گمرکات نیز گفت: برخی افراد سود جو برای قاچاق کالاهای خود از مبادی غیررسمی استفاده نکرده بلکه از طریق خلاء های قانونی و یا جعل اسناد اقدام به قاچاق می کنند؛ تمهیدات خوبی برای بازنگری اساسی در فرایندها صورت گرفته است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمار دقیقی از میزان قاچاق کالا در دست نیست.

وی با اشاره به اینکه در گذشته در قانون پیش بینی شده بود که کالاها کد رهگیری داشته باشند، گفت: براساس قانون، وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم شد به کالاها کد رهگیری اختصاص دهد؛ قاچاق پدیده پیچیده ای است و نیازمند بازنگری در قوانین هستیم چراکه وجود تناقض در قوانین موجب سوء استفاده می شود.

معاون پیشگیری و هماهنگی شهرستان های ستاد مبارزه با قاچاق کالا در پایان در خصوص حق الکشف ها نیز گفت: متاسفانه در برخی مواقع حق الکشف ها به موقع به یگان های کاشف پرداخت نمی شود.

اخبار مرتبط

ثبت سرقت خودرو و استعلام خودروهای مکشوفه در نرم‌ افزار موبایلی «پلیس من»

پیامک ابلاغ قضایی الکترونیکی جعلی است

گرداننده سایت قمار در سمنان دستگیر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha