المیادین جزئیاتی از نشست ژنو ۲ را منتشر کرد

هر توافقی در ژنو بدون ایران ناموفق است/بشار اسد خط قرمز تهران است

هر توافقی در ژنو بدون ایران ناموفق است/بشار اسد خط قرمز تهران است

به گزارش « سراج24»،  تلویزیون «المیادین» به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که قرار است که هر کدام از هیئت‌های شرکت در کنفرانس ژنو 2، به مدت پنج دقیقه در جلسه افتتاحیه سخنرانی کنند و بعد از آن مذاکراتی بین هیئت‌ سوریه و مخالفان تحت نظر «اخضر ابراهیمی» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برگزار خواهد شد.

این گزارش، جلسات اصلی کنفرانس ژنو 2 را جلسات پشت پرده بین کارشناسان هیئت‌های روسی، آمریکا و نظام سوریه برشمرد و افزود: شرکت در افتتاحیه و ایراد سخنرانی که به فراموشی سپرده می شود. آنچه به ایران ارتباط پیدا می کند ، نشست‌های کارشناسان روسیه، آمریکا و سوریه است. این امر به دور از اعلان عمومی و رسانه‌ها خواهد بود.

این منبع آگاه با اشاره به احتیاط آمریکا در برخورد با این موضوع، و مخالفت ایران با هر گونه پیش شرطی به منظور شرکت در کنفرانس ژنو 2، گفت: تهران رسما به واشنگتن و مسکو اعلام کرده است که هر گونه توافقی بین آنها بر سر سوریه، در صورتی که ایران با آن موافق نباشد؛ غیر قابل اجرا خواهد بود. آمریکا و روسیه این موضوع را به خوبی درک می‌کنند.

این منبع آگاه مدعی شده که آمریکا آماده توافق فراگیر با ایران در خصوص سوریه است ولی ایران شرط گذاشته است که واشنگتن ابتدا جدیت خود را در اجرای توافقات و تعهداتش (در خصوص توافق هسته‌‌ای ژنو) نشان دهد و سپس درباره پرونده‌های دیگر بحث شود.

این گزارش حاکی است که ایران اخیرا به روسیه اعلام کرده است که هر گونه توافقی که تهران را در بر نگرد یا ایران با آن موافقت نکند؛ موفق نخواهد شد. ایران با تکرار خطوط قرمز خود از جمله لزوم حضور بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در هر گونه راه حلی برای تحولات سوریه، تاکید کرده که مردم باید سرنوشت خود را تعیین کند. بشار اسد در قدرت باقی خواهد ماند و حق دارد در انتخابات ریاست جمهوری آینده سوریه کاندیدا شود.

بر اساس این گزارش، عمق مذاکرات قدرت‌های بزرگ در کنفرانس ژنو 2 درباره سیاست خارجی، دفاعی و امنیتی سوریه و همچنین درباره هویت نظام دمشق و روابطش (با دیگران) خواهد بود و جزئیات دیگر چیزی جز سرگرم کردن برخی از مخالفان و کشورهای دیگر نیست./فارس

اخبار مرتبط

چرا اتحادیه عرب از مواضع خود در قبال اسد عقب نشینی کرد/ چه کسانی مانع پایان بحران سوریه هستند؟

هشدار دی میستورا درباره شکست ژنو ۳

ایران حتی از آمریکا و روسیه نیز نفوذ بیشتری در منطقه دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha