وزیر بهداشت اعلام کرد

کاهش ۲۵ درصدی وابستگی دارویی به خارج/قطع وابستگی به واکسنهای خارجی

کاهش ۲۵ درصدی وابستگی دارویی به خارج/قطع وابستگی به واکسنهای خارجی

 

 

به گزارش سراج24: حسن قاضی زاده هاشمی امروز در نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، گفت:‌علی‌رغم پیشرفت در حوزه پژوهش و علوم و از جمله پزشکی در ابتدای راه هستیم و دلیلش این است که پژوهش در کشور نهادینه نشده است.

وی افزود: راه طولانی در پیش داریم و طبعاً مشکلاتی که طی طریق را شیرین می‌کند.: در صبر زیبایی است و کار مشکل را به انجام رساندن شیرین است.

وی ادامه داد: ما به مشکلات معترض هستیم اما در طول دهه گذشته رشد چشمگیری در زمینه تحقیقاتی داشته و در حال حاضر باید به سمت کیفی شدن برویم.

هاشمی تصریح کرد: در حال حاضر دوره‌ای از رکود مجلات علمی را پشت سر می‌گذاریم. امروز دیگر تحقیق برای چاپ مقاله نباید باشد و باید اهداف مهمتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: نیازمند تحقیقات مولد هستیم، زیرا این تحقیقات از یک سو تکیه بر دانش و از سویی دیگر معطوف به عمل است.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه پزشکی محصول به منزله دارو و روش‌های تشخیصی و درمانی است.

وی افزدو: در محتوای جشنواره‌های معتبری مثل رازی باید بسنجیم که شرکت‌کنندگان هر سال چه سهمی در پیشبرد علم و فنون پزشکی دارند و باید در مقیاس ملی محاسبه شوند.

هاشمی گفت: به موازات انجام تحقیقات مولد و نافع باید به موضوع مهم اخلاق در حوزه پزشکی نیز توجه داشته باشیم.

وی ادامه داد:‌ حفظ روحانی و جسمانی مشترکاً مورد توجه زکریای رازی بوده است. رازی در طبابت خود به جسم و روح توأمان توجه ‌کرده، او نخستین کتاب خود را به عنوان طب روحانی نوشت و به امراض نفس پرداخت، علاوه بر این وی شیمیدان بود و جزو داروشناسان عصر خود.

وزیر بهداشت اظهار داشت:‌ در شرایط کنونی که آسیب‌های جدید در حوزه اخلاق می‌بینیم، به نظر می‌رسد در زمینه پزشکی به شدت نیازمند توجه به اخلاق و رعایت آن هستیم.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: طی 5 ماه گذشته اقدامات نه چندان رضایتبخش اما قابل توجه در حوزه پژوهش انجام شده که اگر ادامه یابد، در آینده تحول جدی در پژوهش خواهیم داشت.

وی گفت: اگر 100 نفر از نخبگان کشور قبل از تخصص به دانش و فن پژوهش متبحر شوند، گام‌های مؤثری برخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در زمینه دارو امیدواریم 25 درصد وابستگی به خارج را از بین ببریم. در واکسن که روزی به آسیا و آفریقا صادر می‌کردیم، اکنون واردکننده هستیم، امیدواریم روزی این وابستگی را قطع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نیازمند خودباوری بدون بزرگنمایی هستیم، زیاده‌روی گاهی به اصل تحقیق ضرر می‌زند.

اخبار مرتبط

چگونه عمر طولانی داشته باشیم؟

با خواص پرسیاوشان بیشتر آشناشوید

داروی زارلتو فعالیت‌های خاصی که منجر به لخته شدن خون می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha