الوطن بررسی کرد:

توافقات پشت پرده یک نشست در اردن درباره سوریه

توافقات پشت پرده یک نشست در اردن درباره سوریه

به گزارش « سراج24» به نقل از روزنامه الوطن، یک منبع دیپلماتیک غربی در بیروت فاش کرد:  پشت پرده جنگی که اخیرا میان جبهه اسلامی از یک سو و دولت اسلامی عراق وشام از سوی دیگر در گرفته است  نشستی  است که در سی ام دسامبر گذشته در پایتخت اردن برگزار شد.

این منبع افزود: در این نشست نمایندگانی از دستگاه های اطلاعاتی سعودی،ترکیه، آمریکا و به میزبانی اردن حضور داشتند و هدف از آن نجات گروه های مسلح سوری که روز به روز به فروپاشی نزدیک می شوند و در برابر ارتش سوریه عقب نشینی می کنند بوده است.

منبع مذکور می افزاید: هم اکنون پس از توافق روسیه و آمریکا تلاش می شود که چهره ای معتدل از گروه های مسلح سوری نمایش داده شود به ویژه که همگان از اهداف و شیوه های تروریستی گروه های کنونی آگاه هستند.

این منبع غربی ادامه داد: در طول نشست نماینده سعودی بر تنها گزینه موفق در سوریه از دیدگاه ریاض یعنی گزینه نظامی تاکید داشت و این که باید حملات همه جانبه ای در همه جبهه ها انجام شود.اما در مقابل نماینده آمریکا با یادآوری شکست اخیر گروه های مسلح در غوطه شرقی در حومه دمشق که در آن بیش از 4000 نفر حضور داشتند و نیز یادآوری تعهدات واشنگتن به مسکو درباره راه حل سیاسی پاسخ نماینده سعودی را داد.

منبع فوق تاکید کرد: پس از بررسی های طولانی درباره جنگ علیه داعش از عراق به سوریه توافق شد.این طرح مورد تایید کامل واشنگتن است به ویژه که آمریکا به اطلاع نوری المالکی رسانده است که حامی تصمیمات ارتش عراق علیه داعش است.

این منبع از حمایت نماینده ترکیه که نگران تهدید داعش بر کشورش است از اقدامات علیه دولت اسلامی عراق و شام خبر داد و افزود: پس از ساعت ها بحث و بررسی سرانجام نماینده آل سعود با قربانی کردن داعش به شرط کمک های تسلیحاتی به جبهه اسلامی موافقت کرد.واشنگتن به ریاض اختیارات مطلق در سوریه داد و دوحه را به طور نهایی از سوریه خارج کرد.

در پایان این نشست نماینده آمریکایی ها بر حمایت واشنتگن از جبهه اسلامی و جذب جبهه النصره که هم پیمان آمریکاست در گروه هایی با اسامی دیگر و حذف النصره به نفع جبهه اسلامی تاکید کرد.

الوطن در ادامه به نقل از این منبع غربی آورده است: پس از پایان این نشست بلافاصله جنگ علیه داعش شروع شد.این درحالی است که رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه کوشید که احمد الجربا رئیس ائتلاف مخالفان سوری را کنار زد و ریاض حجاب را جانشین وی کند علت این اقدام نافرمانی الجربا از دستورات فورد بوده است به ویژه که الجربا فقط گوش به فرمان سعودی هاست و در راستای شکست نشست ژنو2 حرکت می کند و این وضع سبب در تنگنا قرار گرفتن فورد شده است.

این درحالی است که بر اساس نظر کارشناسان فورد و قطری ها تلاش زیادی برای از صحنه خارج کردن الجربا در جریان انتخابات رئاست ائتلاف مخالفان سوری به کار بستند اما پول سعودی ها سبب ابقای الجربا شد و از همین رو فورد تصمیم به فروپاشی ائتلاف گرفت و استعفاهای متوالی شروع شد.فورد در اظهار نظری در استانبول گفته بود: ما ائتلاف را به وجود آوردیم و خود آن را نابود می کنیم.

منبع غربی می افزاید: قطر به دنبال برعهده گرفتن رهبری ائتلاف مخالفان است و ظرف روزها و هفته گذشته اقداماتی را به همراه واشنگتن آغاز کرده است تا ریاض را از معادله خارج کند.

این منبع از تلاش های واشنگتن و فورد برای تشکیل هیئتی از مخالفان برای شرکت در نشست ژنو2 و کارشکنی های سعودی از طریق الجربا در این زمینه خبر داد و بیان کرد: آمریکا تصمیم گرفته است که نقش سعودی ها را به کمک های مالی به گروه های مسلح در سوریه محدود کند و دست آن را از ائتلاف مخالفان سوری کوتاه کند./تسنیم

اخبار مرتبط

درخواست آمریکا از اسرائیل برای حمله به ارتش سوریه در جولان

0 نظر

ارسال نظر

capcha