تکرار دیدگاه دیپلمات‌های غربی توسط مسئولان داخلی

جلوگیری از مذاکرات محرمانه برخی دیپلمات‌ها را ناراحت کرد

جلوگیری از مذاکرات محرمانه برخی دیپلمات‌ها را ناراحت کرد

به گزارش سراج24 ابراز نگرانی و ناراحتی سیروس ناصری از توقف روند مذاکرات محرمانه با امریکا نشان دهنده آن است که مذاکرات محرمانه و پس پرده جایگاه مهمی در راهبرد مذاکراتی دولت روحانی دارد و این دولت درصدد از سر گرفتن آن با عبور از دستور العمل های موجود است.

سیروس ناصری زمانی که به عنوان نماینده ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بسر می‏برد؛ از اعضای تیم مذاکراتی قطعنامه 598 بود. وی عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در زمان دبیری دکتر حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی و همچنین مدتی سخنگوی تیم هسته‌ای روحانی بود.

ناصری که به تازگی به ایران بازگشته، روز 15 دی در مصاحبه ای با روزنامه آرمان از اینکه روند مذاکرات محرمانه متوقف شده، ابراز ناراحتی کرده است.

وی می گوید: «شاید بزرگ‌ترین نقدی که من نسبت به این توافق دارم، این است که متاسفانه این توافق، توافق اولیه است.‌ کاش مذاکرات می‌توانست باز هم به صورت محرمانه ادامه پیدا کند تا به توافق نهایی برسیم و در آن مقطع توافق نهایی به بحث گذاشته می‌شد. چون علنی شدن این توافق، همانطور که می‌بینید تمام دشمنان را که عمدتاً دشمنان ایران هم هستند، بیدارکرده است. لذا کار خیلی سخت‌تر شده است».

این جمله ناصری در واقع تایید کننده دیدگاهی است که از سوی منابع غربی مکررا مطرح شده و برخی کارشناسان درایران هم با آن باور جدی دارند و آن این است که توافق ژنو در 3 آذر محصول چند ماه مذاکره محرمانه ایران و امریکا بوده است.

طرف غربی تلویحا تایید کرده است که دو طرف وقتی به ژنو آمدند در واقع یک متن آماده و مذاکره شده روی میز وجود داشت و مذاکرات ژنو 6 بیشتر صرف دستکاری در کلمات و عبارات شد.

«ایران هسته ای» در گزارشی خبر داده بودکه این روند محرمانه اکنون متوقف شده و اگر بناباشد مذاکراتی درباره توافق نهایی بین ایران و غرب آغاز شود – که منابع غربی می گویند از مارس 2014 آغاز خواهد شد- این مذاکرات در چارچوب دیدارهای رسمی با گروه 1+5 و مذاکرات حاشیه ای آن خواهد بود و اینکه کسانی از ایران با نمایندگانی از دولت امریکا در گوشه ای خلوت بنشینند و متنی آماده کرده و آن را به مذاکرات نهایی ببرند منتفی است.

علت هم این است که برخی تصمیم گیرندگان عقیده دارند این منطقی نیست که درباره مسئله ای با این درجه از اهمیت، سیستم تصمیم گیری به یکباره با متنی حاضر و آماده مواجه شود که چند ماه روی آن مذاکره شده و دیگر امکان دگرگونی اساسی در آن وجود ندارد.

برخی گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که ناصری یکی از کاندیداهای اصلی انجام مذاکرات محرمانه درباره توافق نهایی با امریکایی ها بوده است و ابراز ناراحتی او هم به این موضوع بر می گردد که اکنون این امکان از وی و تیم مذاکره کننده هسته ای سلب شده است.

اخبار مرتبط

مذاکرات محرمانه متحدان مرسی برای آزادی وی

0 نظر

ارسال نظر

capcha