لیست سفر مسئولان دولتی در سال ۹۲ با هواپیمای اختصاصی/ زنگنه در صدر+جدول

لیست سفر مسئولان دولتی در سال ۹۲ با هواپیمای اختصاصی/ زنگنه در صدر+جدول

به گزارش « سراج24 »، اگرچه همیشه موضوع استفاده مسئولان دولتی از هواپیمای اختصاصی برای مردم و رسانه ها جذاب بوده اما این ماجرا زمانی به تیتر اول تبدیل شد که رییس جمهور سابق رسما تاکید کرد که علاقه ای به استفاده از هواپیمای اختصاصی که دولت قبل از وی خریده بود، ندارد.

فالکون، بوئینگ 727 و ایرباس 321 از جمله مهمترین هواپیمای اختصاصی در اختیار دولتند که قرار است بنابر ماده 1 آیین‌نامه "نحوه استفاده از هواپیما و هلیکوپتر اختصاصی دولت" تنها برای انجام مأموریت‌های خاص در سطح مقامات عالی‌رتبه مورد استفاده قرار گیرند. آیین‌نامه‌ای که در 21 اسفند 1370 به تصویب هیئت دولت رسیده و ظاهرا تا امروز برای استفاده از تجهیزات پروازی دولت مورد استفاده قرار ‌گرفته است.

استفاده از هواپیماهای اختصاصی توسط دولت‌مردان نه در دولت دهم و یازدهم، بلکه در همه دولت‌های گذشته نیز امری مرسوم بوده است و رئیس جمهور و وزرا در مأموریت‌های خاص خود از این امکانات پروازی استفاده می‌کردند و از همان زمانها نیز کنایه ها و ابهاماتی درباره میزان استفاده از این پرنده ها، در رسانه ها و افکار عمومی مطرح بود.

در این بین پی‌گیری صبحانه برای استخراج آمار دقیق استفاده‌های وزرا از هواپیماهای اختصاصی دولت بی‌نتیجه ماند اما همین بررسی ها نشان داد می توان در برخی موارد به جای استفاده از پروازهای اختصاصی، از هواپیماهای عمومی استفاده کرد و مقصدهایی مانند کشور امارات، نمی تواند دلیل خوبی برای استفاده از این هواپیما باشد.

همانطور که بررسی ها، استفاده از هواپیمای اختصاصی را نشان می دهد، بسیاری از سفرهای دولتمردان کشورمان نیز بدون استفاده از این هواپیما است که این موضوع نیز در جای خود قابل تقدیر است اما به نظر می رسد حساسیت رسانه ها در استفاده مسئولان از این وسیله گران قیمت، آنطور که باید نبوده است و بر این اساس، صبحانه در جدول زیر، سفرهای انجام شده در سال 92 توسط مسئولان اجرایی دولت دهم و یازدهم را منتشر کرده است.

 


ذکر این نکته ضروری است که آمار فوق بر اساس ابلاغیه های رسمی دفتر دولت به وزرای مربوطه به دست آمده است. ضمنا سفرهای برخی مسئولان مهم دولتی مانند وزیر خارجه، نیاز به ابلاغیه جداگانه دولت ندارد.

همچنین بر اساس ماده (31) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380 که ابلاغیه های سفر مسئولان دولتی بر اساس آن صادر می شود، مسافرتهای مسئولان و کارکنان دستگاه‌های مذکور با هواپیمای اختصاصی مطلقاً ممنوع است و موارد استثنا در صورت ضرورت با تصویب هیئت وزیران تعیین می‌گردد اما رؤسای سه قوه از شمول ممنوعیت اجاره هواپیما مستثنا هستند./صبحانه

اخبار مرتبط

آقای مسئول خانه 2000 متری نیاوران را از کجا آوردی؟

دیدار زنگنه با مسئولان شرکت اتریشی پشت درب‌های بسته

رویترز: اظهارات زنگنه و کاهش تولید لیبی نفت را گران کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha