دویچه وله:

مشارکت ایران برای موفقیت کنفرانس ژنو ۲ لازم است

 مشارکت ایران برای موفقیت کنفرانس ژنو ۲ لازم است

به گزارش « سراج24 »،‌ شبکه بین المللی دویچه وله آلمان در تحلیلی حضور ایران در کنفرانس ژنو 2  برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز را بررسی کرده است.

به نوشته این پایگاه خبری روسیه وآمریکا دو نیروی طرفدار پیشبرد کنفرانس صلح برای پایان دادن به 3 سال بحران سوریه هستند و در حالی که مقدمات برگزاری کنفرانس ژنو 2 در حال پیگیری است، ایران در فهرست کشورهای دعوت شده به این نشست دیده نمی شود.
گونتر مایر، مدیر مرکز تحقیقات جهان عرب در دانشگاه ماینز می گوید:«ایران یکی از بازیگران محوری در بحران سوریه است و بدون حمایت ایران بشار اسد شانس در قدرت ماندن برای این زمان طولانی را نداشت.»  

مایر می‌افزاید: بعلاوه ایران و سوریه توافق نامه همکاری امنیتی بین یکدیگر در سال 2006 به امضا رسانده‌اند و شریک استراتژیک هم هستند.برخی منابع اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند ایران نیروهای سوریه سلاح ارائه می کند. اما حضور نیروهای ایران در سوریه نامعلوم است.

ولکر پرتز، کارشناس مسائل خاورمیانه در مرکز امنیت بین الملل آلمان نیز با تاکید بر لزوم حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 می‌افزاید:«مشارکت ایران برای موفقیت چنین کنفرانسی حائز اهمیت است.» از سوی دیگر تهران نیز اعلام آمادگی کرده است تا در این بحران میانجی گری کند. مقامات ایرانی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه بر آمادگی ایران برای کمک به حل بحران وسوریه تاکید کرده اند. همچنین دمشق نیز خواستار حضور ایران در این کنفرانس شده است. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه اعلام کرده است حذف ایران از کنفرانس بی معناست.

به گزارش دویچه وله آمریکا و عربستان سعودی، مهم ترین معترضان به شرکت ایران در کنفرانس محسوب می شوند. به گفته پرتز، عربستان مصمم به سقوط بشار اسد است . مایر نیز بر همین اعتقاد است و می‌گوید:کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مهم ترین مدافعان اپوزیسون سوریه هستند. همانند تهران، ریاض نیز، جنگ سوریه را عرصه تقویت موضع در خاورمیانه تفسیر می‌کند. از این دیدگاه در سوریه شاهد وقوع یک جنگ نیابتی هستیم.

آمریکا نیز تمایلی به حضور ایران در ژنو2 ندارد. اما به اعتقاد پرتز واشنگتن شاید در این موضوع کمی انعطاف از خود نشان دهد. این فرضیه به خصوص با توجه به بهبود تدریجی روابط  با روی کار آمدن حسن روحانی تقویت شده است و به اعتقاد مایر دولت اوباما هر آنچه در توان دارد برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز به کار خواهد بست.

ایران همچنین حامی قدرتمندی به نام بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل را به همراه دارد. وی شخصا از حضور ایران در ژنو 2 حمایت کرد و گفت: «ایران یک قدرت مهم منطقه‌ای است و می تواند نقش مهمی ایفا کند.»

به گفته این دو کارشناس آلمانی مسائل خاورمیانه، علی رغم اختلافات بین ایران و دیگر کشورهای دخیل در موضوع سوریه، یک منفعت مشترک بین آنها در حال شکل‌گیری است. آنها مخالف قدرت گرفتن گروه های افراطی در سوریه هستند. از این زاویه، ایران؛ عربستان، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا در برابر دشمن مشترکی قرار می‌گیرند. برای ایران این واقعیت شانس حضور در کنفرانس ژنو 2 را افزایش داده است.

اخبار مرتبط

برگ‌های برنده اسد در ژنو ۲ چه بود؟

ماموریت شش ماهه غرب به عربستان؛ لبنان را "سوریه" کنید

«داوود اوغلو»: ژنو ۲ به هیچ جا نرسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha