هاآرتص: تهران می تواند باعث اختلاف آیپک و جامعه آمریکا شود

هاآرتص: تهران می تواند باعث اختلاف آیپک و جامعه آمریکا شود

به گزارش « سراج24 »، شبکه الجزیره در بخش اخبار روزنامه های خود به مطلبی از روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" اشاره کرد که در آن با اذعان به مخالفت ها در جامعه آمریکا با فشارهای بیشتر بر ایران و فشار برخی قانونگذاران برای تصویب تحریم های تاکید کرده که این امر سبب بروز نوعی شکاف در آمریکا شده و تهران می تواند با استفاده از این تحریم ها موجب افزایش این شکاف در آمریکا شود.

 

 

بنا بر این گزارش، روزنامه هاآرتض در توضیح این مطلب خود به مقاله روز 19 دسامبر روزنامه هافینگتون پست که در آن سناتور "رابرت منندز" به عنوان عامل لابی صهیونیست ها (آیپک) معرفی شده بود اشاره کرده است.

 

 

سناتور منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست که تاکید زیادی برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران دارد. وی به همراه چند سناتور دیگر پیش نویس این تحریم ها را آماده کرده، اما هشدار کاخ سفید مبنی بر اینکه "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، در صورت تصویب تحریم های جدید علیه ایران در کنگره آن را وتو می کند، سبب شد تا قانونگذاران آمریکایی بررسی و تصویب این تحریم ها را به تاخیر اندازند.

 

 

تلاش این سناتورها برای تصویب تحریم جدید علیه ایران در حالی بود که جامعه آمریکا با این حرکت موافق نیست و همین امر موجب بروز شکاف میان آیپک و جامعه ایالات متحده شده است.

 

 

به نوشته هاآرتض، در مطلب روز 19 دسامبر روزنامه هافینگتون پست، منندز به عنوان یک آدم جنگ افروز معرفی شده و افرادی که از وی حمایت کرده، او را تشویق می کنند و یا اینکه این سناتور را در این راه یاری می کنند متعلق به آیپک و مجمع طرفدار اسرائیل هستند.

 

 

این مطلب روزنامه هافینگتون پست با واکنش تند جامعه یهودیان آمریکا مواجه شده و نشان می دهد که لابی صهیونیست ها هم چندان از این مطلب رضایت ندارد که به عنوان عامل اصلی تحریک سناتورها برای اعمال فشار بیشتر بر ایران شناخته شوند.

 

 

نظرسنجی های انجام شده در آمریکا نشان می دهد که اغلب مردم این کشور از توافق هسته ای حاصل شده در ژنو به عنوان مقدمه ای برای حل موضوع هسته ای ایران استقبال کرده و از راهبرد کاخ سفید در این رابطه حمایت می کنند.

 

 

به نوشته هاآرتض، ایران می تواند با استفاده از موضوع تحریم ها موجب افزایش اختلافات به وجود آمده میان مردم آمریکا و لابی آیپک شود. در همین رابطه اوباما در آخرین نطق خود در سال 2013 میلادی در مورد تلاش سناتورها برای اعمال فشارهای بیشتر بر ایران گفته بود: سخن گفتن از لزوم افزایش فشارها بر ایران زمانی خوب است که شما بخواهید به قدرت برسید یا آنکه در قدرت باقی بمانید.

 

 

این سخنان اوباما از نفوذ لابی آیپک در آمریکا و نقش آن در ورود و یا باقی ماندن افراد در کنگره ایالات متحده حکایت دارد.

اخبار مرتبط

نامه ضدایرانی به اوباما در آستانه دور جدید مذاکرات

کری: توافق ژنو برنامه‌ هسته‌ای ایران را به عقب برگرداند/معماری تحریم‌ها را تغییر نداده‌ایم

مخالفت آیپک با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha