تکذیب آلودگی یک میلیون نفر به زگیل تناسلی

تکذیب آلودگی یک میلیون نفر به زگیل تناسلی

به گزارش سراج24، عباس صداقت رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در پاسخ به برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌ها با عنوان "بیماری خطرناکتر از ایدز" و تاکید آنان مبنی بر افزایش زگیل تناسلی اظهار داشت: اگرچه شواهد موجود، حاکی از افزایش تعداد موارد زگیل تناسلی در سال‌های اخیر است، ولی مستندی مبنی بر وجود یک میلیون نفر آلوده به زگیل تناسلی در کشور وجود ندارد.

صداقت با ابراز تاسف از این که در خبری، زگیل تناسلی با اچ‌آی‌وی مقایسه شده بود، تصریح کرد: به لحاظ ابعاد تاثیرگذار همه گیری اچ‌آی‌وی در تمام جوامعی که این همه گیری را تجربه کرده‌اند، از نظر علمی مقایسه اچ‌آی‌وی با بیماری زگیل تناسلی به هیچ عنوان کاری صحیح نیست.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان این که بیماری زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده منتقل می‌شود، افزود: براساس توصیه‌های سازمان‌های بین‌المللی متولی امر بهداشت برای پیشگیری از زگیل تناسلی، آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه پرهیز از رفتارهای پرخطر و محافظت نشده جنسی و ترویج رفتارهای سالم، به عنوان مؤثرترین راه کار در همه دنیا شناخته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، صداقت تاکید کرد: نظام مراقبت و درمان بیماری‌های واگیر در کشور از طریق یک کمیته علمی کشوری و با حضور متخصصان و صاحب نظران علمی در وزارت بهداشت تصمیم سازی می‌شود و در ایران نیز این راه کار مورد تاکید است.

صداقت افزود: اگرچه واکسن زگیل تناسلی در کشور از طریق بخش خصوصی قابل دسترسی است ولیکن کمیته کشوری ایمن سازی، همچون بسیاری از کشورهای جهان به دلیل شواهد فنی و اقتصادی، واکسیناسیون عمومی بر علیه زگیل تناسلی را به هیچ عنوان تایید نمی‌کند.

رئیس اداره ایدز در خاتمه از خبرگزاری‌ها و وب سایت‌های خبری در کشور، درخواست کرد؛ قبل از انتشار مطالب علمی به سنخیت حوزه تخصصی فرد مصاحبه شونده با موضوع مورد بحث توجه ویژه کنند.

وی همچنین توصیه کرد؛ مبتلایان به زگیل تناسلی و سایر افراد جامعه برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، صرفاٌ به متخصصان عفونی، کلیه و مجاری ادراری، پوست و یا متخصصان زنان و زایمان مراجعه کرده و از مراجعه به افراد غیر متخصص جداٌ پرهیز کنند.

براین اساس، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی، چندی قبل درباره شیوع بیماری زگیل تناسلی که حداقل یک میلیون نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند، هشدار داده بود.

وی ادامه داد: در این بیماری زگیل‌هایی روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود و در حین مقاربت جنسی به سرعت منتقل می‌شود. این زگیل‌ها سبب عفونت و سرطان می‌شود و افراد مبتلا همچنین نمی‌توانند دیگر بچه‌دار شوند.

اقلیما افزود: این بیماری درمان سختی دارد و تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری است و آن هم فقط توسط واکسن انجام می‌شود. البته حتی یک عدد هم از این واکسن در ایران موجود نیست و افراد باید آن را از خارج از کشور تهیه کنند.

این مددکار اجتماعی عنوان کرد: بعضی آقایان برای درمان این بیماری لیزر درمانی می‌کنند اما فایده‌ای ندارد و پس از 10 روز تا یک ماه دوباره باز می‌گردد. بعضی از متخصصان طب سنتی هم می‌گویند که شاید سه بار استفاده از داروی نظافت باعث درمان آن شود که این امر از لحاظ علمی ثابت نشده است.

 

اخبار مرتبط

ناچار به انتخاب بین بد و بدتر شده‌ایم/ ستاد مقابله با کرونا با آلودگی هوا هم مقابله ‌کند

فتوای رهبر انقلاب درباره استفاده از وسیله نقلیه شخصی در هنگام آلودگی هوا

طرح آمستردام برای آلودگی هوا+تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha