نزدیک این کتاب نشوید! +عکس

نزدیک این کتاب نشوید! +عکس

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » به نقل از سایت دویچه وله؛ کتاب "نبرد من" آدولف هیتلر بازچاپ نخواهد شد.

 

سایت دویچه وله که خوب می تواند یکی به نعل بزند و یکی به میخ، ابتدا تصمیم دولت ایالتی مبنی بر جلوگیری از چاپ کتاب نبرد من متعلق به آدولف هیتلر را اینگونه توصیف می کند که دولت ایالتی بایرن در تصمیمی غافلگیرکننده! چاپ مجدد کتاب "نبرد من" را ممنوع کرد اما در ادامه در مقام توجیه این رفتار مغایر با آزادی بیان غربی، برآمده و از واژه "نوشته تحریک‌آمیز آدولف هیتلر" استفاده کرد.

 

به هر حال هر کشوری بسته به شرایط مقرارتی، فرهنگی و اجتماعی خود محدودیت هایی برای نشر برخی کتب دارد ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست اما زمانی که کتابی در ایران ممنوع می شود دویچه وله و دوستان به سرعت دست به کار شده و جنجال می کنند و آن را مغایر با آزادی بیان دانسته و فورا محکوم می کنند نظیر آنچه درباره نشر چشمه افتاد. انتشاراتی که با چاپ برخی کتاب های هرزه و جنسیتی، به رواج روح فساد در جامعه دامن می زد.

 

آدولف هیتلر در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم، سال ۱۹۴۵ خودکشی کرد. امتیاز نشر کتاب جنجال‌برانگیز او که رویای هیتلر برای تسخیر جهان، نابودی برخی اقوام و سلطه بر برخی دیگر را به تصویر می‌کشد تا کنون در اختیار وزارت دارایی ایالت بایرن بود.

 

با توجه به انحصار چاپ کتاب در دستان وزارت دارایی ایالت بایرن، در واقع می توان گفت که چاپ آن درآلمان ممنوع است. این تصمیم بعد از آن گرفته شده که تنها یک سال تا پایان انحصار این کتاب باقی مانده است و به نظر می رسد اعلام ممنوعیت دوباره چاپ این کتاب به معنی تدوام آن در سال های بعد است امری که تعجب دویچه وله را در پی داشته است.

 

 

کتاب جنجال برانگیز آدولف هیتلر تا کنون هجده بار در ایران منتشر شده است

 

این تصمیم در حالی اتخاد شده است که دولت ایالتی بایرن پیشتر با اختصاص بودجه‌ای بالغ بر یک میلیون یورو موسسه تاریخ معاصر آلمان را موظف کرده بود نقدی علمی از این کتاب تهیه کند.

 

این نقد قرار بود در حاشیه نوشته‌های آدولف هیتلر در کتاب "نبرد من" منتشر شود. ‎

 

هورست زهوفر، نخست وزیر دولت ایالتی بایرن چهارشنبه (۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذر) اعلام کرد که چاپ مجدد "نبرد من" ممنوع است و دولت بایرن با هر ناشری که این کتاب را چاپ کند به شدت برخورد خواهد کرد.

 

البته ردپای فشار صهیونیست ها برای چاپ این کتاب هم به چشم می خورد، دویچه وله می نویسد: هورست زهوفر دلیل این تصمیم را احترام به قربانیان هولوکاست خواند!

 

انتقاد از ممنوعیت چاپ نسخه‌ای همراه نقد

تصمیم دولت بایرن با انتقاد گسترده نمایندگان تمام احزاب مجلس ایالتی بایرن همراه شده است. نمایندگان به نادیده گرفته شدن مصوبه مجلس توسط دولت معترض هستند. نمایندگان مجلس بایرن، پیشتر به اتفاق آرا مصوبه ‌"کار تحقیقاتی بر روی کتاب نبرد من و چاپ این کتاب همراه این نقد علمی" و همچنین پرداخت هزینه این تحقیق از صندوق دولت را تصویب کرده بودند.

 

دولت بایرن تا کنون ۵۰۰ هزار یورو به موسسه تاریخ معاصر آلمان پرداخت کرده است. موسسه تاریخ معاصر آلمان اعلام کرده است که کار بر روی نقد علمی کتاب "نبرد من" را ادامه خواهد داد.

 

بسیاری از پژوهشگران معتقدند، انتشار این کتاب به منتقدان امکان می‌دهد با نقد ایده‌های مطرح شده در آن، نسل جوان را با پیامدهای تفکرات فاشیستی و نژادپرستانه آشنا کنند.

اخبار مرتبط

رفتن به مریخ خودکشی وحرام است

ثروت افسانه ای ملکه افسرده ایران/ این اموال کیست؛ ملکه یا مردم ایران؟+ عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha