پیش‌بینی مقام معظم رهبری از کارشکنی‌های آمریکا

پیش‌بینی مقام معظم رهبری از کارشکنی‌های آمریکا

به گزارش « سراج24 » حضرت آیت الله خامنه ای در سخنانی در آغازین روز از سال 92 در حرم رضوی، سیاست های مقامات آمریکایی که در آن همزمان موضوع مذاکره و تحریم و فشار را در دستورکار قرار داده اند را در ادامه همان سیاست پنجه چدنی زیر دستکش مخملی دانستند و خاطرنشان کردند: «آنها بر خلاف این ظاهر فریبی ها، حرکت برنامه ریزی شده ای را آغاز کردند و انتظار داشتند بعد از چند ماه، ملت ایران تسلیم زورگویی آنها شود و دست از فعالیت های فزاینده علمی خود بردارد اما آنچه که اتفاق افتاد خلاف خواسته و پیش بینی بدخواهان بود.»

ایشان با تاکید براینکه به مذاکره با آمریکا خوش بین نیستند، افزودند: «آمریکائی ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته ای هستند اما من بر اساس تجربه های گذشته به چنین گفتگوهایی خوشبین نیستم، البته من مخالفتی هم ندارم».

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیغام امریکایی ها تصریح کردند: مرتب و پی در پی پیغام می دهند «در پیشنهاد مذاکره منطقی صادقیم»، من در جواب می گویم ما به شما بارها گفته ایم در پی سلاح هسته ای نیستیم [اما] شما باور نمی کنید؛ وقتی شما سخن منطقی و صادقانه را حاضر نیستند قبول کنید ما چگونه حرفی را که بارها شما زده اید و صادقانه نبودن آن اثبات شده است را باور کنیم؟!

مقام معظم رهبری  در حرم رضوی فرمودند: مذاکره یک تاکتیک آمریکایی و برای فریب دادن افکار عمومی دنیا و مردم ماست.

اما جای تعجب دارد که سیاست های مقام معظم رهبری نسبت به آمریکا هیچ تغییری نداشته و ایشان 11 سال قبل هم همین سخنان را مطرح کرده اند

خلاصه بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار جمعی‌ از فرماندهان‌ و رزمندگان‌ عملیات‌ آزادسازی‌ خرمشهر در تاریخ 1/3/1381:

عدّه‌اى با دستشان به پاى خود رشته‌هایى را مى‌بندند و گره‌هایى را به وجود مى‌آورند؛ خود را از قابلیت استفاده براى این ملت و آرمانهاى او مى‌اندازند و بعد هم اسلام و نظام اسلامى و احکام اسلامى را متّهم مى‌کنند. ناجوانمردى از این بیشتر؟! بعضى در دلِ خود احساس ضعف مى‌کنند، یا چشم‌غرّه‌هاى امریکا آنها را مى‌ترساند، یا وعده‌هاى امریکا و امثال امریکا دل ضعیف و ناتوانشان را به خود جذب مى‌کند؛ لذا به سمت امریکا مى‌کشند. آن‌گاه ملت و جوانان مؤمن و مدیران باایمان و باصفاى کشور را متّهم مى‌کنند که اینها نمى‌توانند؛ بنابراین ناچاریم برویم تسلیم امریکا شویم! کسانى که دم از مذاکره‌ى با امریکا مى‌زنند، یا از الفباى سیاست چیزى نمى‌دانند، یا الفباى غیرت را بلد نیستند؛ یکى از این دو تاست. در حالى که دشمن این‌طور اخم مى‌کند، این‌طور متکبّرانه حرف مى‌زند، این‌طور به ملت ایران اهانت مى‌کند، تصریح هم مى‌نماید که مى‌خواهد علیه این نظام و این کشور و منافع آن اقدام کند، عدّه‌اى در این‌جا ذلیلانه و زبونانه مى‌گویند: چه کار کنیم؛ برویم، نرویم، نزدیک شویم، با آنها صحبت کنیم، در خواست کنیم، خواهش کنیم؟! این اهانت به غیرت و عزّت مردم ایران است؛ این نشانه‌ى بى‌غیرتى است؛ این سیاستمدارى نیست. سعى مى‌کنند رنگ و لعابى از فهم سیاسى به کار خود بدهند؛ نه، این درست ضدِّ فهم سیاسى است. مسأله‌ى امریکا این است که هویّت اسلامى و ملى ما را قبول ندارد و این را به زبان مى‌آورد. چرا عدّه‌اى از مدّعیان سیاست و فهم، نمى‌فهمند؟! واقعاً جاى تأسّف است. حکومتى که این‌طور صریحاً مى‌گوید مى‌خواهم علیه نظام اسلامى و خواستِ ملت ایران عمل کنم و براى براندازى این نظام بودجه مى‌گذارد، ارتباط و مذاکره با آن، هم خیانت و هم حماقت است!

 

تاریخ ورق می خورد و روز ها سپری می شود و دولت تدبیر و امید روی کار می آید و اولین ارتباط تلفنی بعد از 35 سال بین دکتر روحانی و اوباما برقرار می شود. طبق گفته دکتر روحانی اوباما در سخنانش تاکید کرده بود در صورتی که ایران به دنبال سلاح هسته‌ ای نباشد راه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات باز است.

دکتر روحانی در مورد  گفتگوی تلفنی خود با اوباما گفت: من در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردم که این موضوع(مساله هسته ای) باید در زمان کوتاهی حل و فصل شود و آقای اوباما نیز گفت که این موضوع را قبول دارم. آقای اوباما در این تماس تلفنی به ما گفت که شما در سخنرانی‌تان تاکید کردید که به دنبال سلاح هسته‌یی نیستید و رهبر ایران نیز بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح‌های هسته‌یی تاکید داشته‌اند و با توجه به این موضوعات راه برای به نتیجه رسیدن مذاکرات باز است.

جو عمومی جامعه با القای مسئولین غافل از درک عمق سخنان رهبری تنها راه نجات ایران در مسائل اقتصادی را رابطه با آمریکا  می دانند بدون توجه به اینکه اگر ارتباط با آمریکا می‌توانست مشکلات اقتصادی کشور‌ها را حل کند چرا در حال حاضر کشورهایی مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا به سبب داشتن مشکلات اقتصادی ورشکسته شدند.

به هر حال مذاکرات ژنو رقم می خورد و توافق هسته ای ایران و 1+5 در ژنو به امضا می رسد و تیم مذاکره کننده این مذاکره را برترین مذاکره بعد از تاریخ انقلای می خواند و از این مذاکره به عنوان بزرگترین فتح الفتوح یاد می کند. خلاصه بند های توافق نامه هسته ای به شرح ذیل می باشد:

الف: تعهدات ایران

1 - توقف غنی سازی 20 درصد و خنثی کردن خطر ذخایر اورانیوم 20درصد غنی شده پیشین ، ضمن داشتن اجازه غنی سازی 5درصدی

2 - ادامه کار تأسیسات هسته ای در ایران بدون آن که ایران توسعه جدیدی در آنها ایجاد کند

3 - پذیرش بازرسی های بیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تأسیسات هسته ای ایران

ب: تعهدات 1+5

1 - عدم اعمال تحریم جدید

2 - تعلیق برخی تحریم‌ها در زمینه‌:

طلا و فلزات گرانبها

خودروسازی ایران

صادرات پتروشمی ایران

3 - صدور مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات خطوط هوایی ایرانی به منظور ارتقای سطح ایمنی پروازها

4 - محدود نکردن سطح فروش نفت ایران از وضعیت کنونی

5 - چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از پول های مسدود شده ایران در خارج کشور به ایران مسترد می شود و  15 میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد.

6 - چهارصد میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالث انتقال می یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.

7 - تعاملات انسان‌ دوستانه با ایران تسهیل می شود.تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مربوط به غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، درمان و ابزارآلات پزشکی است.

ج: آینده

بنا شده است این توافقنامه به مدت 6 ماه اجرا شود و بعد از آن ، مذاکرات جامع برای ادامه مسیر و لغو بقیه تحریم ها ادامه یابد.

کمیته مشترکی از ایران و 1+5 بر حسن اجرای توافق نظارت می کند.

در ایران همه از امضای این تفاهم نامه خوشحال بودند  و احساس می شد تمام مشکلات مردم بخصوص  مشکلات اقتصادی حل خواهد شد و دیگر تحریم ها ادامه پیدا نمی کند. اما در کمال تعجب وزارت دارایی آمریکا روز پنج‌شنبه، 20 آذر، بیانیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن، 19 شخص حقیقی و حقوقی در ذیل تحریم‌های جدید قرار گرفتند. شرکت‌های عیوض تکنیک، نگین پرتو خاور، مارو صنعت، صنایع هوایی قدس و سازمان هوایی ایران جزء این شرکت‌ها هستند.

تحریم افراد و شرکت‌های ایرانی، موضوع تازه‌ای نیست، اما اعمال آن در شرایط فعلی تعجب‌برانگیز است؛ چرا که 24 نوامبر، یعنی سوم آبان‌ماه گذشته، بین ایران و کشورهای اروپایی و سه کشور دیگر موسوم به E3+3، توافقی صورت گرفته به نام «برنامه‌ی اقدام مشترک» و از 18 آذر هیئت‌های ایران و اطراف دیگر در حال مذاکره بر سر عملیاتی کردن مفاد آن سند هستند.

در توافق ژنو موسوم به «برنامه‌ی اقدام مشترک»، در قسمت عناصر گام اول آورده شده است: «در این دوره [شش‌ماهه] همه‌ی اعضا، با حسن نیت، در جهت حفظ فضای سازنده در مذاکرات فعالیت خواهند کرد.» بنابراین هر گونه اقدامی که منافی با ساختار توافق و نظام اعتمادسازی و گام به جلو باشد، منافی با حسن نیست تلقی شده و نشان‌دهنده‌ی این است که یکی از طرف‌ها یا اطراف توافق، متعهد به رسیدن به گام نهایی نیستند.

نتیجه ای که از اقدامات غرب بخصوص آمریکا می توان گرفت این است که برای غرب این مهم نیست که ایران نافی حقوق بین‌الملل است یا نیست. آنچه برای غرب اهمیت دارد منافع است وآنچه که برای ایران اهمیت زیادی برخوردار است تکرار شدن تجربه‌ای ناموفق است و آن تجربه‌ی عدم اعتماد به غرب است. البته این به معنی عدم تعامل نیست. امید بر آنکه دولتمردان جمهوری اسلامی ایران با  چراغ راهنمای منافع ملی، گام‌های وسیعی در جهت اعتلای قدرت ایران بردارند، متأثر از بازی قدرت بین‌الملل نشده و بیشترین ارمغان ملی را کسب کنند و در این راه هیچ گاه سخنان و خطوط ثابت مقام معظم رهبری را فراموش نکنند و در حال حاضر نیز به نظر می رسد باز باید به سخنان عمیق حضرت آیت الله خامنه ای مراجعه کنید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای، ضمن تقدیر و تشکر از هیأت مذاکره کننده کشورمان تأکید کردند: بی‌شک فضل الهی و دعا و پشتیبانی ملت ایران عامل این موفقیت بوده و ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد.

اخبار مرتبط

شگفتی رسانه های خارجی / گزینه‌های آیت‌الله خامنه‌ای چیست؟

آیت‌الله خامنه‌ای: قدرت ها و دولت های بزرگ باید دنیا را به مردم بسپارند، آن ها که قیم جهان نیستند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha