در جمع خبرنگاران عنوان شد

در قانون نشر آزادی بیان و نشر کتاب یک اصل است

در قانون نشر آزادی بیان و نشر کتاب یک اصل است

به گزارش « سراج24 » علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه نخستین همایش بین‌المللی اسناد ایرانی در جمع خبرنگاران درباره کتابخانه ملی ایران، بیان داشت: تلاش‌هایی که در سازمان اسناد و کتابخانه ایران در طول این سال‌های اخیر صورت گرفته است، بویژه نگاه راهبردی که نسبت به آینده، دیجیتالی کردن اسناد کتابخانه و همکاری با سایر کتابخانه‌های جهان دارد، بسیار خدمات ارزنده‌ای است که امیدواریم این همکاری‌ها و تلاش‌ها در جهت بازیابی هرچه بیشتر میراث فرهنگی ما مؤثر واقع شود.

وی اضافه کرد: همانطور که مطلع هستید ما در آسیای مرکزی و در هند و پاکستان و در همه کشورهایی که در حوزه فرهنگی و تمدنی ایران قرار داشته‌اند، نه تنها صدها بلکه صدها هزار نسخه کتاب فارسی داریم که در آنجا نهفته است و ما باید بتوانیم آن را احیا و نکته برداری کنیم و با نگهداری در کتابخانه ملی ایران این میراث بزرگ را به آیندگان منتقل کنیم.

جنتی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شنیده شده در وزارت ارشاد دادگاه کتاب راه‌اندازی می‌شود، بیان کرد: نمی‌دانم دادگاه کتاب چیست؟

وی درباره تبادل فرهنگی میان ایران و کشورهای عربی بیان داشت: اکنون همکاری‌هایی به صورت مرتب بویژه در زمینه کتب خطی، ارتباطات و تبادل ارتباطی وجود دارد که نکته‌برداری‌هایی هم صورت می‌گیرد. یعنی ما از نسخ خطی و سایر کشورها نیز از نسخی که درباره کشورهایشان در ایران وجود دارد، استفاده می‌کنند بخصوص کشورهایی که دارای سابقه تمدنی همانند مصر هستند که همکاری بسیار خوبی با آنها داریم به نوعی دیگر با کتابخانه‌های مصر، اسکندریه، قاهره و سوریه، ایران همکاری‌های بسیار نزدیکی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه دادگاه کتاب در زمان آقای خاتمی هم مطرح شده بود و توضیحاتی در این باره و ممیزی کتاب ارائه دهید، گفت:‌ بحث آن را کرده‌ایم و نمی‌توان اسم آن را دادگاه گذاشت. در واقع قانون نشر برای ما یک چارچوب‌هایی را تعریف کرده است، آنچه که اصلح، آزادی بیان و آزادی نقش کتاب است و ما بر این اصل پافشاری داریم. اما موارد خاصی است که قانون نشر آن را ممنوع کرده است و ما فقط مراقبت کنیم که موارد خلاف قانون صورت نگیرد آن هم بدون اعمال سلیقه شخصی و صرفا تلاش می‌کنیم قانون را اجرایی کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره صحبت شخص وزیر ارشاد با آقای سلگی برای مدیریت اداره کتاب عنوان کرد: این سئوال چه ربطی دارد به یک مصاحبه رسمی عمومی؟

جنتی درباره واگذاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شهرداری بیان کرد:‌ ما به دنبال واگذاری نیستیم و نبودیم. طرحی در مجلس شورای اسلامی توسط برخی از نمایندگان مطرح شده است و آنها طالب آن هستند که کتابخانه به شهرداری‌ها واگذار شود و دولت هم از این سو خودش به دنبال واگذاری است تا جایی که می‌تواند بخش‌هایی را به بخش خصوصی و بخش عمومی غیر دولتی واگذار کند و علی‌الاصول با این طرح هم موافق است. حال این طرح چه اندازه به نفع کتابخانه‌های عمومی کشور باشد، جای تأمل است بخاطر اینکه در حال حاضر مجموعه کتابخانه‌های علمی کشور از یک محل در حال هدایت و تطبیق کتاب است و با برنامه‌ریزی واحد کار را انجام می‌دهد، اما وقتی شما این کار را واگذار می‌کنید، 500 شهرداری در کشور وجود دارد که هر شهرداری سلیقه خاص خودش را دارد و بعضی‌ها شاید توان اداری آن را در شهرهای کوچک نیز نداشته باشند و معلوم نیست آینده آن چه خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: درباره واگذاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به شهرداری باید گفت که دولت به دنبال واگذاری است که اگر در مجلس این مهم نیز تصویب شود، قطعا ما نیز این قانون را اجرا و کتابخانه‌های عمومی کشور را به شهرداری واگذار می‌کنیم.

وی در پایان در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس که اعضای هیئت خرید کتاب در وزارت ارشاد مشخص شده‌اند، اما هیچ نامی از کارشناسان کتاب کودک در این هیأت آورده نشده است، عنوان کرد:‌ باید از آقای صالحی معاون امور فرهنگی ارشاد این سئوال شود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای حذف کارشناسان کودک در هیئت خرید کتاب وزارت ارشاد برنامه خاصی از قبل اندیشیده شده است، گفت:‌ به هیچ عنوان هیچ برنامه‌ای از قبل برنامه‌ریزی برای حذف اعضای کارشناسان کتاب کودک در این هیئت اندیشده نشده است و باید از آقای صالحی درباره این موضوع سؤال کرد.

اخبار مرتبط

خاموشی عضو شورای بازبینی فیلم‌های سینمایی شد

چرا جنتی واقعیات را با شایعات اشتباه گرفت؟!

سکوت وزارت ارشاد در قبال رانت میلیاردی

0 نظر

ارسال نظر

capcha