مهدی هاشمی باید به کانادا برود

مهدی هاشمی باید به کانادا برود

به گزارش سراج24 بر پایه حکم دیروز قاضی دادگاه عالی انتاریو، مهدی هاشمی بهرمانی باید در انتاریوی کانادا از خود در برابر اتهام‌های وارد شده دفاع کند.

دو سال پیش، در حکمی غیابی، مهدی هاشمی بهرمانی از سوی دادگاه عالی انتاروی در کانادا بر اساس اتهاماتی چون «مباشرت در آدم ربایی و شکنجه هوشنگ بوذری» به طور غیابی محکوم به پرداخت ۱۳ میلیون دلار شده بود.

مهدی هاشمی بعد از دریافت حکم، ادعا کرد که از روند بررسی پرونده‌اش در کانادا بی‌اطلاع بوده است. او وکلایی برای مقابله و کنار گذاشته شدن این حکم استخدام کرد و پیش از بازگشت به ایران، در لندن مورد راستی آزمایی قرار گرفت.

برخی پیش‌بینی کرده بودند که وکلای آقای هاشمی، خیلی سریع می‌توانند باعث کنار گذاشته حکم ایشان شوند. با این حال، توقف اجرای حکم به طور مشروط، بر خلاف انتظار آگاهان به ماجرا، با درخواست شاکیان، برای خروج پرونده از حالت قفل شده‌ انجام شد.

شاکیان مهدی هاشمی[و ۶ متهم دیگر]، پیشنهاد کرده بودند که اگر فرزند هاشمی رفسنجانی در دادگاه عالی انتاریو، برای رسیدگی و پاسخ‌گویی به اتهاماتش حاضر شود، اجرای حکم اولیه [موقتا] متوقف گردد. چنین دادگاهی می‌تواند مقابل هیات ژوری و به‌طور عمومی برگزار شود.

مهدی هاشمی نیز از طریق وکلای خود تلاش کرد با سلب صلاحیت از دادگاه عالی انتاریو، رسیدگی به پرونده خود را از کانادا، به دادگاهی در انگلستان منتقل کند. این درخواست با حکم روز چهارشنبه قاضی پولاک [دادگاه عالی انتاریو] رد شد.

بر اساس حکم روز چهارشنبه، قاضی پولاک با بررسی شواهد ارائه شده از سوی متهم و شاکیان به این نتیجه رسید که دلیلی برای برگزاری دادگاه در انگلستان وجود ندارد، و دادگاه [عالی انتاریو] از صلاحیت لازم برای رسیدگی به پرونده برخوردار است.

از سوی دیگر، یک فرد آشنا به پرونده گفت که بر پایه حکمی یک قاضی دیگر رسیدگی کننده به پرونده، (قاضی لو) مهدی هاشمی از تاریخ صدور حکم صلاحیت دادگاه، هفت روز فرصت دارد تا لایحه دفاعیه خود را به دادگاه تسلیم کند.  

آقای هاشمی از سال ۲۰۰۵، زمان ثبت شکایت تا امروز، هیچ‌گونه دفاعی از خود نکرده است. با وجود این‌که مهدی هاشمی بهرمانی، از وجود پرونده علیه خود تا محدوده زمانی دریافت حکم دادگاه در نوامبر ۲۰۱۱ اظهار بی‌اطلاعی کرده بود، بر اساس شواهد ارائه شده به دادگاه عالی انتاریو، حداقل از نوامبر سال ۲۰۱۰ از وجود دادرسی علیه خود در کانادا مطلع بوده است.

اخبار مرتبط

سکوت اصلاح طلبان بعد از رسانه ای شدن اعترافات یزدان پناه/ مهدی هاشمی، قوه قضاییه و فشارهای خانوادگی/ رییس دستگاه قضا:صبر قوه قضاییه حدی دارد+فیلم اعترافات

مهدی هاشمی به حکم دادگاه اعتراض کرد

فشارهای خاص در پرونده مهدی هاشمی/ رانت هایی که مهدی هاشمی داشت/ توضیح پورمحمدی درباره جرایم هاشمی

0 نظر

ارسال نظر

capcha