آموزش و پرورش، جوانان و زنان در 7 روز؛

افزایش گرایش جوانان به زندگی مجردی/ ورود مجلس به ماجرای خودکشی دانش آموز شیرازی

افزایش گرایش جوانان به زندگی مجردی/ ورود مجلس به ماجرای خودکشی دانش آموز شیرازی

به گزارش سراج24: در این هفته بالاخره انتظارها به پایان رسید و دولت با تقدیم لایحه بودجه، میزان بودجه دستگاه های و وزارتخانه های مختلف را مشخص کرد. در این هفته بودجه وزارت آموزش و پرورش، زنان و وزارت ورزش و جوانان مشخص شد. سهم معاونت زنان ریاست جمهوری برای اعتبار سال آینده 8 میلیارد تومان عنوان شده است.

به گفته شهیندخت مولاوردی، با وجود آنکه دولت بودجه خود را انقباضی بسته است، اما بودجه معاونت زنان نسبت به سال 92 افزایش داشته است. ضمن آنکه با رایزنیهای انجام شده با نهاد ریاست جمهوری قرار شده است 50 درصد هزینه های جاری به سرجمع هزینه های نهاد ریاست جمهوری اضافه شود بنابراین می‌توان اعتبار بیشتری را برای اجرای برنامه های حوزه زن و خانواده که تاکنون پیش بینی شده است، اختصاص داد.

وی توضیح داده است: دستگاهها مکلف به اختصاص این اعتبار نشده و تنها از سوی مجلس مجاز شمرده شده اند که با این مجاز دانستن تاکنون اتفاق خاصی برای اختصاص اعتبار نیفتاده است. خوشبختانه امسال نیز در لایحه بودجه دوباره این تاکید به دستگاهها شده است.

افزایش گرایش جوانان به زندگی مجردی

در این هفته رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبری وزارت ورزش و جوانان از افزایش تمایل جوانان به زندگی مجردی خبر داده و گفته است: نمی توان تعداد دقیق جوانانی که زندگی مجردی دارند را اعلام کرد، اما آنچه که از نتایج تحقیقات بدست آمده آن است که جوانان تمایل به زندگی در خانواده نداشته و تمایل بیشتر آنها به زندگی مجردی است و در این حوزه خانواده ها برای بازگرداندن جوانان به نهاد خانواده باید تلاش کنند.

از دیگر نکات صحبت های محمد حسن تقی زاده در نشست خبری هفته پژوهش بیان مشکلات جوانان دنیا در موضوع اشتغال و ازدواج ، افزایش سن ازدواج در جوانان 25 تا 29 ساله، تغییر ساختار و نگاه نسبت به جوانان،افزایش 22 درصدی بودجه مطالعات برای جوانان،ضرورت تدوین منشور حقوقی جوانان بود.

15 تا 19 سالگی سن بحرانی اعتیاد زنان

اعتیاد زنان و اعلام تعداد زنان معتاد از جمله موضوعاتی که کمتر به آن پرداخته شده است. اما افزایش آمارها مسوولان را نگران کرده و به همین دلیل در این هفته مشاور بانوان ستاد مبارزه با مواد مخدر دیداری با معاون رئیس جمهور درامور زنان داشته است.

زهرا بنیانیان در این دیدار گفته است که 15 تا 19 سالگی سن بحرانی اعتیاد زنان است، اما  زنان معتاد، به خاطر پنهان کاری، نبود حمایت اجتماعی، عدم رهایی از اعتیاد و حفظ آبرو بیشتر از مردان در پنهان‌کاری اعتیاد خود دامن می‌زنند و این به منزله عدم بازگشت آنان به زندگی سالم برای همیشه است.

به گفته او نتایج طرح شیوع شناسی نشان می دهد نرخ شیوع مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، دو و شصت و پنچ صدم درصد است که طبق آن، تعداد تقریبی مصرف‌کنندگان مواد در سطح کشور، یک میلیون و 325 هزار نفر بوده که با بعد خانوار 6 میلیون نفر به‌طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند. همچنین بر این اساس، نه و سه دهم درصد از جمعیت معتادان را زنان و مابقی را مردان تشکیل می‌دهند و بیشترین ماده مصرفی آنان نیز به ترتیب تریاک، شیشه و کراک است و همچنین 62 درصد زنان معتاد متاهل هستند که نشان می‌دهد آنها به دلیل اعتیاد همسر، مشکلات خانوادگی و فقر به سمت مصرف مواد رفته‌اند.

حذف مواد 9 و 10 طرح تعالی خانواده هنوز قطعی نشده است

موضوع حذف مواد 9 و 10 طرح تعالی خانواده در کمیسیون بهداشت مجلس در هفته گذشته، دغدغه بسیاری از حقوقدانان در این هفته بود و آنها معتقد هستند که این طرح به طور کلی باید در صحن علنی مجلس حذف شود.

مرضیه قاسم پور یکی از این افراد که می گوید: حذف این دو ماده از کمیسیون بهداشت به معنای حذف کامل آن از طرح و برداشتن اولویت استخدام زنان مجرد نیست و همه نمایندگان اگر رای به حذف این دو ماده بدهند، می توان با قطعیت از حذف این دو ماده صحبت کرد.

به گفته او، مهم حذف این دو ماده توسط اعضای کمیسیون بهداشت نیست چرا که طرح هنوز به صحن علنی مجلس نرفته است و زمانی می‌توان از حذف قطعی آن صحبت کرد که تمامی نمایندگان رای به حذف آن دهند نه تنها اعضای یک کمیسیون.

د رماده 9 و 10 تاکید بر برداشتن اولویت استخدام زنان مجرد در دستگاه ها شده است.

تحقق مطالبات حق التدریسی های آموزش و پرورش

این هفته وزیر آموزش و پرورش با حضور در برنامه های مختلف تلویزیونی برنامه های و عملکرد 100 روزه اش را گزارش داد و در این میان از تحقق مطالبات حق التدریسی های آموزش و پروش خبر داده است.

به گفته علی اصغر فانی، حق التدریس با حق التدریسی دو موضوع جداگانه است. گروهی از همکاران عزیزمان که معلم رسمی ما هستند و سال تحصیلی گذشته علاوه بر ساعت تدریس موظف خود ، ساعت تدریس بیشتری داشتند ما یک بخش از مطالبات آنان را پرداخت کرده ایم و یک بخش دیگر هنوز مانده است و آن را هم در آینده نزدیک تقدیمشان می کنیم .

کمبود 24 هزار معلم در نتیجه اجرای 6.3.3 در مقطع ابتدایی

وزیر آموزش و پرورش همچنین از کمبود 24 هزار معلم در مقطع ابتدایی خبر داده وگفته است: با به کار گیری معلمان بازنشسته سعی کردیم این مشکل کمبود معلم را حل کنیم. باید بگویم مسیری که برای تحول شروع شده دیگر امکان بازگشتی برای آن وجود ندارد و تلاش داریم نقاط ضعف را جبران کنیم و در این 100 روز کمبود معلم برای کلاس ششم را جبران و برای معلمانی که برای نخستین بار در پایه هفتم تدریس را آغاز می‌کردند دوره آموزشی برگزار کردیم.

او همچنین به باز شدن فضای نقد در مدارس برای معلمان اشاره کرد و توضیح داد: معلمی می‌تواند نقش اصلی را در فرآیند تعلیم و تربیت ایفا کند که خود از هویت و منزلت قابل قبولی برخوردار باشد، بنابراین تلاشمان بر این بود که امنیت فرهنگی را در مدارس حاکم کنیم تا معلم مطمئن باشد می‌تواند در آموزش و پرورش نسبت به برنامه‌ها اظهار نظر، انتقاد و گلایه کند و با تمام وجود آماده شنیدن نظرات آنها هستیم، معلم باید احساس کند در برنامه‌ریزی آموزش و پرورش و مدرسه نقش دارد که در این مدت توانسته‌ایم زمینه‌های این موضوع را فراهم کنیم.

خودکشی دانش آموز شیرازی برای اخراج از مدرسه

هنوز داغ بسیاری از مردم و والدین از حادثه شین آباد که در آذر ماه سال گذشته اتفاق افتاد در نتیجه آتش سوزی کلاس درس دو دانش آموز فوت شدند، فراموش نشده است که دوباره خبری از مرگ دانش آموز دیگری به گوش می رسد.دانش آموزی که به جرم داشتن موبایل از مدرسه اخراج می شود و وقتی با پدر به مدرسه مراجعه می کندمدیر مدرسه از ورود دانش اموز امتناع می کند و در نهایت دانش اموز دست به خودکشی می زند.

موضوعی که نمایندگان مجلس را برای بررسی دلایل این اخراج و خودکشی حساس کرده و این هفته کمیسیون آموزش مجلس اعضای خود را مامور بررسی این موضوع کرده است. البته پلیس و دستگاه قضایی نیز پیگیر این پرونده هستند. شاید این بار و برای همیشه موضوع ورود موبایل به مدرسه و جلوگیری از تنبیه های غیر معمول در مدارس حل شود.

392 میلیارد ریال سهم یارانه مسکن فرهنگیان در بودجه 93

سهم بودجه وزارت آموزش و پرورش براساس آنچه که در لایحه بودجه پیشنهادی کل کشور برای سال 93 به مجلس ارائه شده 192 هزار و 426 میلیارد ریال است. براساس لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس از بودجه 192 هزار و 426 میلیارد ریال آموزش و پرورش، 392 میلیارد ریال به یارانه مسکن فرهنگیان، 400 میلیارد ریال به یارانه دفترچه، تغذیه رایگان و امور رفاهی دانش آموزان مناطق محروم و سه هزار و 319 میلیارد ریال به وزارتخانه اختصاص داده شده است.

تشریح نتایج پژوهش درباره تعطیلی پنج شنبه های مدارس

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش معتقد است که تعطیلی پنج شنبه های مدارس بدون برنامه ریزی و جایگزینی انجام شده است و در این روز می بایست کلاسهای درس تعطیل می شد نه آنکه کلا درهای مدارس به روی دانش آموزان بسته شود.

مجید قدمی در نشست خبری هفته پژوهش به رضایت دبیرستانی ها از تعطیلی پنج شنبه ها اشاره کرد.  این در حالی است که با توجه به اینکه یک روز از روزهای مدرسه را تعطیل کرده‌ایم، باید در محتوا نیز تجدیدنظر صورت بگیرد چرا که ساعت آموزش کاهش داده نشده است و در حال حاضر معاونت متوسطه و معاونت پرورشی متولی بررسی برنامه‌های تعطیلی پنجشنبه‌ها هستند.

پشنهاد افزایش سن اعزام به سربازی دانش اموزان استثنایی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با انتقاد از یکسان بودن سن اعزام به سربازی دانش آموزان معمولی و دانش آموزان استثنایی کشور گفت: با توجه به اینکه مدت زمان تحصیل دانش آموزان استثنایی کشور به دلیل شرایط ویژه جسمی و یا ذهنی نسبت به دانش آموزان عادی طولانی تر است به همین دلیل باید سن اعزام به خدمت سربازی آنها افزایش پیدا کند.

به گفته نامدار عبداللهیان سازمان آموزش و پرورش استثنایی به تازگی مذاکراتی را با ستاد نیروهای مسلح برای افزایش سن اعزام به خدت سربازی دانش آموزان استثنایی ارائه داده است و در صورت موافقت آنها سن اعزام به خدمت سربازی برای این دسته از دانش اموزان افزایش پیدا کند. این پیشنهاد به دلیل طولانی تر شدن زمان تحصیل دانش آموزان به ستاد کل نیروهای مسلح داده شده است

اخبار مرتبط

قوانین حجاب را چه کسانی و چگونه وضع می‌کنند؟

کشور ما پتانسیل جمعیت بالاتر را دارد

کمک های مومنانه زمینه ساز محکم تر شدن برادری ها در جامعه می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha