از بودجه ۸ میلیارد تومانی معاونت زنان تا جای خالی وام ازدواج در بودجه ۹۳

از بودجه ۸ میلیارد تومانی معاونت زنان تا جای خالی وام ازدواج در بودجه ۹۳

به گزارش سراج24: لایحه بودجه سال 1393 کل کشور، ماده واحده، جداول کلان منابع و مصارف بودجه از سوی دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی ارائه شد تا در دستور بررسی نمایندگان ملت قرار گیرد.

هر چند بودجه ارائه شده از سوی دولت در روزهای گذشته با اما و اگرهایی همراه بوده است اما باید دید نمایندگان مردم در مجلس در خصوص آن چه نظراتی دارند و در نهایت چه تغییراتی را بر روی آن اعمال می‌کنند.

زنان در بودجه سال 93 چه جایگاهی دارند و چند درصد از بودجه به امور زنان و خانواده اختصاص داده شده است؟

مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که در روزهای پایانی دولت دهم به معاونت ریاست جمهوری ارتقا پیدا کرد انتظار می‌رفت با این ارتقای ساختاری از لحاظ بودجه نیز تفاوتی نسبت به گذشته داشته باشد که این امر صورت گرفته است.

بودجه ای که دولت یازدهم در بودجه ارائه شده خود به مجلس برای معاونت امور زنان و خانواده در نظر گرفته است 80،039 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته نزدیک به 8 درصد رشد داشته است.

شورای فرهنگی اجتماعی زنان به عنوان دستگاهی که به صورت فرا قوه‌ای به امور زنان می‌پردازد، 13،023 میلیارد ریال برای این شورا در نظر گرفته شده است.

همچنین در بخش‌های دیگری از لایحه بودجه سال 93 اعتباراتی به حوزه زنان و خانواده اختصاص داده شده است:

** اعتبار بیمه زنان خانه‌دار با اولویت زنان متأهل سرپرست خانوار 150 میلیارد ریال

** ساماندهی ازدواج جوانان 68 میلیارد ریال

** برنامه حمایت از خانواده و فرزندان ذیل بودجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 741،427 میلیارد ریال

** ارتقای توانمندسازی زنان و تحکیم بنیان خانوده بودجه ای بالغ بر 64 میلیارد ریال

بر اساس لایحه بودجه ارائه شده معاونت‌های امور زنان و خانواده و علمی و فناوری رئیس جمهور مجاز هستند تا فعالیت‌های اجرایی خود را در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های مورد نظر از طریق دستگاه‌های اجرایی در چهارچوب تفاهمنامه فی مابین از محل اعتبارات پیش بینی شده مربوط به خود در این قانون به انجام برسانند.

همچنین در این بخش آمده است: دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند تا یک درصد ( 1%) از اعتبارات هزینه‌ای خود را به استثنای فصول( 1) و ( 6)، در امور مربوط به زنان، خانواده و جوانان دستگاه متبوع خود هزینه نمایند.

برای اجرای بیمه زنان خانه‌دار در سال جاری 100 میلیارد ریال بودجه اختصاص داده شده بود تا 200 هزار زن خانه‌دار تحت پوشش قرار گیرند که این بودجه در سال 93 به 150 میلیارد ریال افزایش داشته است و امیدوار هستیم تا با افزایش این بودجه شاهد باشیم تا پایان برنامه پنجم توسعه تمام زنان خانه‌دار تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرند.

اما در بودجه سال گذشته انتقادهای زیادی که بر بودجه حوزه زنان وارد بود این بود که چرا در تحریر این بودجه دستگاه‌ها مجاز به اختصاص یک درصد از بودجه به امور زنان شده‌اند و انتظار می‌رفت که امسال دستگاه‌ها مکلف به انجام این کار شوند اما بازهم در لایحه بودجه این ایراد به چشم می‌خورد.

از سوی دیگر وام ازدواج جوانان موضوعی است که در بودجه سال 93 اعتباری به آن اختصاص داده نشده است درحالیکه وزیر ورزش و جوانان در مراسم معارفه خود در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس وعده داده بود که مشکل پرداخت وام ازدواج جوانان را حل می‌کند.

فاطمه آلیا عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بودجه تقریباً مناسبی در سال جاری به امور زنان اختصاص داده شده است و امیدوار هستیم که این بودجه اختصاص داده شده در مسیر ارتقای جایگاه زنان هزینه شود.

اخبار مرتبط

درباره بودجه بیماران خاص

افزایش دمای هوای ایران در نیم قرن اخیر

تشریح جزئیات تدوین بودجه سال 97 شهر تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha