رئیس فرهنگستان علوم پزشکی

سلامت معنوی طول عمر انسان را تا ۷ سال بیشتر می‌کند

سلامت معنوی طول عمر انسان را تا ۷ سال بیشتر می‌کند

 

 

به گزارش سراج24: علیرضا مرندی اظهار داشت: سلامت معنوی تعریف مفصلی دارد و موضوع جدیدی است چون از حدود 1325 هجری شمسی سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی را به عنوان ابعاد سلامت در نظر گرفته بودند اما این بعد سلامت کمتر مورد توجه بود.

وی افزود: 30 سال پیش نماینده نروژ گفت که با این ابعاد نمی‌توان کشور را اداره کرد و براساس آن خلاء ضلع روانی و معنوی و نگرانی انسان‌ها نسبت به آینده‌شان مورد توجه قرار گرفت.

مرندی گفت: از این رو برای حل مشکل بحران هویت مردم تصمیم گرفته شد تا سلامت معنوی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: در آن زمان نگرانی کشورهای کمونیستی از احاطه مذهب موجب شد تا سازمان جهانی بهداشت تعریف و اجرای آن را بر مبنای فرهنگ کشورها قرار دهد.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: غربی‌ها روی این مسئله کار کرده‌اند و متعهد شدند تا بعد معنوی و روحی را در برنامه‌شان وارد کنند.

وی افزود: تحقیقات اثبات کرده است که امید به زندگی آدم‌هایی که سلامت معنوی را مدنظر قرار داده‌اند موجب افزایش طول عمر آنها 7 سال بیشتر از سایر افراد شده است.

مرندی اذعان داشت: دو سوم از دانشکده‌های پزشکی آمریکا چند واحد سلامت معنوی را در برنامه‌های درسی‌شان گنجانده‌اند. اما متأسفانه این مبحث در کشور ما مظلوم مانده است.

مرندی ادامه داد: به دلیل نگرانی‌هایی که برای طرح و اجرای سلامت معنوی در کشور وجود داشت این مهم به فرهنگستان علوم پزشکی سپرده شد.

وی افزود: این نگرانی‌ها به دلیل ورود افراد دیگر در مبحث سلامت معنوی و آسیب‌هایی مانند ورود برخی مسائل خرافی بود.

وی خاطر نشان ساخت: بر این اساس فرهنگستان علوم پزشکی با مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) قرار است در این زمینه فعالیت کند.

اخبار مرتبط

مصادیق شهادت ۴۰ شهید مدافع سلامت تأیید شده است

عکس/ آغوش دلتنگ مادر در تشییع شهید مدافع سلامت

تجلیل از مدافعان سلامت در بیمارستان شهدای هفتم تیر

0 نظر

ارسال نظر

capcha