به مناسبت سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

توصیه‌های خواندنی رهبر معظم انقلاب به قرارگاه اصلی فرهنگ کشور

  توصیه‌های خواندنی رهبر معظم انقلاب به قرارگاه اصلی فرهنگ کشور

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، سایت هم اندیشی نوشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از نهاد های مهم فرهنگی در کشور است که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان قرارگاه  اصلی فرهنگی کشور تعبیر کرده اند.

شورای انقلاب فرهنگی در ابتدای انقلاب با عنوان ستاد فعالیت خود را آغاز کرد که بعدها در دوران ریاست جمهوری حضرت آیت الله خامنه ای وبا پیشنهاد ایشان به حضرت امام(ره) به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارتقاء یافت.

19آذر ماه سالروز تشکیل شورای انقلاب فرهنگی است وآنچه در ادامه می آید بخش هایی از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون شورای انقلاب فرهنگی است که طی سالهای گذشته ایراد شده است:

 

* قرارگاه اصلی فرهنگ باید با نشاط باشد

نمى‏شود قبول کرد که ما یک مجموعه‏ى فرهنگى داریم که آن را به عنوان قرارگاه اصلى مسائل فرهنگى و کارزار فرهنگى قرار داده‏ایم.. در عین ‏حال، در این قرارگاهِ اصلى، بى‏ نشاطى یا رکود یا عدم پیشرفت ملاحظه و مشاهده بشود

شوراى عالى انقلاب فرهنگى باید یک شوراى زنده، فعال، حساس، پرتحرک و پرتلاش باشد و دایم مسائل فرهنگى کشور را رصد کند. این، حرف اصلىِ ماست که حرف تازه‌اى هم نبود؛ حرف همیشگى است و تکرار مکررات است؛ منتها بعضى از تکرارها، واجب است؛ مثل نماز؛ صبح شما سوره‌ى حمد و اذکار و رکوع و سجود را مى‌خوانید و به جا مى‌آورید، که در ظهر و عصر و شب هم همان را تکرار مى‌کنید؛ چون اهمیت دارد؛ چون موضوع آن‌قدر مهم است که باید مرتب و دایم تکرار شود تا ذهن سیراب شود از یاد این حقایق و انسان به عمل تحریک و وادار شود. (13/10/1384)

 

* تحول در نظام آموزشی کشور


بارها در جلساتى که در این‌جا به مناسبت مسایل فرهنگى تشکیل شده، افراد دلسوز مى‌گویند که ما این نظام قدیمىِ «حافظه‌پرورى» را تبدیل کنیم به نظام‌هاى پیشرفته‌ى به‌روزِ دنیا. الان در دنیا نظام‌هاى جدیدى براى آموزش کودکان، نوجوانان، جوانان - چه در دوره‌ى دبیرستان، چه در دوره‌ى دانشگاه - به‌وجود آمده است. بالاخره ما بایستى از یک مقطعى شروع کنیم و این شیوه‌ى قدیمىِ شصت سال پیش را که همچنان حاکم بر کشور است، تبدیل و تصحیح کنیم؛ یا باید آن را به‌طور کلى تغییر بدهیم یا به صورت تدریجى تغییر بدهیم. اگر قرار است براى این کار در جایى فکر شود و تصمیم‌گیرى بشود، این‌جاست؛ همین شوراى عالى انقلاب فرهنگى؛ این، جزو مباحث شماست. (13/10/1384)

 

* قرارگاه اصلی فرهنگی کشور

در عرصه تهاجم پیچیده و فراگیر فرهنگِ جبهه استکبار برضد نظام اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی همچون یک قرارگاه اصلی، وظیفه سیاستگذاری راهبردی و هدایت دستگاه‌ها و مراکز تأثیرگذار فرهنگی و بخش‌های اجرایی را برعهده دارد. (3/3/1390)

 

 

* ترویج نخبگی، احترام به نخبگان و استقبال از فکر و ایده برتر نخبگان باید همواره مورد توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستگاه‌های مسئول باشد

ما فرهنگ اسلامى و فرهنگ کشور را - که شوراى عالى انقلاب فرهنگى هدفهایى را براى آن تعقیب مى‌کند - به فرهنگ آموزشى و تحصیلى و کلاسى و مَدرسى منحصر نکنیم؛ بلکه بخشى از این فرهنگ، فرهنگ عمومى است که نفس حضور وزارت ارشاد در این مجموعه و آشناییها و آگاهیهایى که اعضاى این جلسه به اختلاف در مسایل گوناگون فرهنگى دارند، خود شاهد بر این است که به این بدنه و این قسمت هم اهتمام زیادى شده است. (21/9/1368)

 

* درمان بیماری های فرهنگی کشور

حقیقتاً یکى از کارهاى مهم شوراى عالى انقلاب فرهنگى، نگرش به فرهنگ عمومى و پیدا کردن و شناختن بیماریهاى فرهنگىِ امروز کشور ما و یافتن علاج این بیماریها با دید متخصصانه و البته دردمندانه و انقلابى و توصیه‌ى آنها به دستگاههاى گوناگون است. این، یک بخش مهم کار مى‌باشد و خوب است که شوراى عالى انقلاب فرهنگى، به این قضیه برسد. (21/9/1368)

 

* مرکزی فراتر از مراکز قانونگذاری

مسأله تربیت و اهمیت آن، یا ارتباطى که آموزش عالى با آموزش و پرورش باید داشته باشد - بایستى در شوراى عالى انقلاب فرهنگى مطرح شود؛ زیرا آن‌جا مرکز تصمیم‌گیرى است و شوراى عالى انقلاب فرهنگى به همین دلیل مرکز لازمى است. گاهى از گوشه و کنار شنیده مى‌شود که در نیاز به شوراى عالى انقلاب فرهنگى تردید مى‌شود؛ نه، اتّفاقاً همین موضوعهایى که بعضى از دوستان اشاره کردند که بایستى سیاستگذارى شود، باید در مرکزى انجام گیرد که آن مرکز، مرکز قانونگذارى نیست - قانون، آن چیزى است که به‌طور روزمرّه دستگاه خرج مى‌کند؛ مثل پول خُرد که براى خرج کردن است - بلکه مرکز سیاستگذارى است. مرکز سیاستگذارى، مرکزى است فراتر از مراکز قانونگذارى و با برنامه‌ریزیهاى کلان سروکار دارد، که شوراى عالى انقلاب فرهنگى مرکز مناسبى براى این کار است. به نظر من در آن‌جا بایستى این مسائل مورد مطالعه قرار گیرد. (22/8/1381)

 

شواریعالی انقلاب فرهنگی باید به فضای فرهنگی، فکری و ارزشی آموزش و پرورش توجه کافی بنماید و دراین زمینه برنامه ریزی سنجیده ای انجام دهد. (23/10/1382)

 

* تلاش برای حذف ضعف های موجود

نه اینکه چون شما هستید و شوراى انقلاب فرهنگى است و این حقیر توقعاتى دارم؛ طبیعت قضیه این است که توقعات در زمینه‌ى مسائل فرهنگى بالاتر است. ما عقب‌ماندگى‌هاى زیادى داریم، نقیصه‌هاى زیادى داریم؛ ضعفهاى زیادى وجود دارد که یک جائى بایستى براى ترمیم و اصلاح اینها و معالجه‌ى آنچه که نابسامان است، به طور مداوم فکر کند، تلاش کند، کار کند؛ و آن در ترکیب کلى نظام ما، همین شوراى عالى انقلاب فرهنگى است. (23/3/1390)

 

* مسئولیت سنگین شورا

ما یک نگاهى بکنیم به وضع کشورمان، به وضع جامعه‌مان؛ آیا فرهنگ جامعه، آن فرهنگ مطلوب و منظور نظر انقلاب عظیم اسلامى هست یا نیست؟ اگر چنانچه نقصى وجود دارد، خللى وجود دارد، نارسائى‌اى وجود دارد، باید این نارسائى را اصلاح کرد. کى اصلاح کند؟ طبعاً در درجه‌ى اول، ما هستیم؛ یعنى من و شما. شما نخبگانى هستید. مجموعه‌ى شما هم یک رکنى از ارکان نظام اسلامى است. یعنى شوراى عالى انقلاب فرهنگى یک بخشى از نظام است با یک اقتدارى و تسلطى از لحاظ قانونى، که میتواند امر کند، نهى کند، باز بدارد، اقدام کند. بنابراین مسئولیت سنگین است. من همه‌ى همتم در این بیان این است که اهمیت کار را مجدداً گوشزد کنم

مدیریت فرهنگى به مفهوم وجود یک دستگاه متفکر، مدبر و مدیر است که قادر است فرهنگ یک کشور را قانونمند و ضابطه‌مند سازد، بنا بر این مدیریت فرهنگى در مقابل هرج و مرج فرهنگى قرار دارد و مرکز این مدیریت نیز شوراى عالى انقلاب فرهنگى است.

 

* تهاجم فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی

واقعى بودن تهاجم فرهنگى دشمن، ایجاب مى‌کند که در داخل کشور، مجموعه‌اى از نیروهاى صاحب فکر و اندیشه، خود را مسئول دفاع و مقابله هوشمندانه با آن بداند و شوراى عالى انقلاب فرهنگى، همان مجموعه‌اى است که پیوسته باید در حال فکر کردن، طرح‌ریزى، تدبیر و آماده‌سازى، تجهیز و تکمیل امکانات لازم براى مقابله هوشمندانه با تهاجم فرهنگى دشمن باشد. (15/10/1372)

 

* دانشگاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی

دانشگاه در ایران از آغاز همانند جریان روشنفکری بر مبنای ضدیت با دین تأسیس شد اما دین اصیل و عمیق بطور طبیعی در دانشگاهها و محیط‌های روشنفکری راه خود را باز کرد و امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان مهمترین وظیفه ی خود باید چگونگی پرورش دانشجو از لحاظ دینی، انقلابی، آگاهی‌های سیاسی و روحیه و نشاط دانشجویی را مورد بررسی قرار دهد. (20/9/1370)

مدیریت فرهنگى به مفهوم وجود یک دستگاه متفکر، مدبر و مدیر است که قادر است فرهنگ یک کشور را قانونمند و ضابطه‌مند سازد، بنا بر این مدیریت فرهنگى در مقابل هرج و مرج فرهنگى قرار دارد و مرکز این مدیریت نیز شوراى عالى انقلاب فرهنگى است. (15/10/1377)

هیچکس در کشور از وجود یک دستگاه متفکر، جامع، داراى همه خصوصیات برجسته و آگاه به کمبودها و او نیازها مانند شوراى عالى انقلاب فرهنگى بى‌نیاز نیست. این شورا متصدى شناخت مسائل فرهنگى و بحث و تصمیم گیرى در مورد آنها و ابلاغ مصوبات براى اجراست. (4/11/1367)

شوراى عالى انقلاب فرهنگى باید به صورت جدى، مسائل اساسى فرهنگى را به طور دقیق و مرزبندى شده مطرح کند و آن را تا رسیدن به یک نتیجه عملى و سپس اجراى آن دنبال نماید، زیرا هیچ یک از تصمیمات شوراى عالى انقلاب فرهنگى نباید معلق و متوقف بماند. (20/9/1375)

شورا براى عمل به وظایف خود، نیازمند عقبه علمى و فرهنگى و خط مقدم اجرایى است. عقبه فکرى شورای عالى انقلاب فرهنگى باید با بررسى عمیق مسائل مهم فرهنگى زمینه را براى تصمیم‌گیرى نهایى شورای عالى در مهندسى کلان فرهنگ کشور فراهم سازد و قواى سه گانه و همه دستگاهها و سازمانها نیز باید بعنوان خط مقدم شورای عالى و متناسب با وظایف خود، به تصمیمات این شورا، جنبه اجرایى و عملى ببخشند. (8/10/1383)

اخبار مرتبط

هشدار درباره بروز عرفان‌های کاذب

مردم سیستان به مولوی عبدالحمید "نه" گفتند

0 نظر

ارسال نظر

capcha