انتقاد یک فیلمساز به باندهای فیلمنامه‌نویسی/ حتی میزانسن‌ها هم کپی است!

انتقاد یک فیلمساز به باندهای فیلمنامه‌نویسی/ حتی میزانسن‌ها هم کپی است!

 

به گزارش «سراج24»، بیژن شیرمرز فیلمنامه‌نویس و فیلمساز در اظهاراتی گلایه‌آمیز در خصوص بی‌توجهی به فیلمنامه‌نویسیِ گروهی در سینما و تلویزیون ایران گفت: تهیه کننده‌ها به کار گروهی در عرصه فیلمنامه نویسی اهمیت نمی‌دهند و برایشان مهم نیست یک فیلمنامه حاصل کار یک نفر است، چند نفر آن را نوشته اند، متن دزدی است یا خیر؟ فقط فیلمنامه ای بفروش برای ساخت فیلم می خواهند.
 
وی افزود: در یکی از تله فیلم‌هایی که ساختم، بازیگری به نام با ما کار می‌کرد، او خیلی خوشحال بود در کاری بازی کرده که کارِ خیلی قوی و خوبی است. یک خطی‌اش را که گفت... گفتم این قصه فلان فیلم خارجی است از فلان کارگردان و نویسنده استاد! باور نمی‌کرد. فیلم را برایش بردم. وقتی دید دو دستی بر سرش زد! که حتی میزانسن و دکوپاژ هم کپی است! آن وقت در جامعه‌ای که کار گروهی چندان در آن جا نیفتاده است و حتی گاهی ضدارزش است! و نیز کپی کردن عادی شده، ما در عرصه فیلمنامه نویسی ،گروهی شکل داده ایم که هفت سال است به شکل مداوم فعالیت می کند.
 
این فیلمنامه نویس و کارگردان با تأکید بر اینکه به کار گروهی علاقمند است، افزود: تصور میکنم کار گروهی، موفق تر است و بسیاری از آثار مهمی که ساخته شده اند حداقل دو فیلمنامه نویس داشته اند. در هالیوود ممکن است بخش دیالوگهای طنز فیلمنامه ای را یک نویسنده، دیالوگ های ملودرام را دیگری و بخش های دیگر را هم نفر سومی بنویسد، البته گروه ما هنوز به اینجا نرسیده است.
 
کارگردان تله فیلم «دزدان غیردریایی» یادآور شد: در گروه ما ایده برای یک نفر است، ممکن است طرح را دیگری بنویسد و  به شکل جمعی آن را پرداخت کنیم، فیلمنامه را شخص دیگری بنویسد و بازنویسی به عهده فیلمنامه نویس دیگری باشد. نگه داشتن یک گروه 20 و چند نفره دشوار است. بیشتر این افراد حرفه ای هستند و برخی حرفه های دیگری هم دارند. مثلا سید مهرداد ضیایی بازیگر است و با گروه ما همکاری دارد. فرزاد اژدری کارگردان است ... و ...
 
شیرمرز که سریال «راهی به سوی ستاره» را در نوبت پخش دارد، با تصریح اینکه برخی تهیه‌کنندگان با تیمی فیلمنامه نوشتن کمترین آشنایی ندارند، اظهار کرد: برخی از اعضای گروه ما شناخته شده هستند و برخی دیگر تحصیلات مرتبط دارند. انتظار من از تهیه کنندگان این است که با سفارشاتشان از ما حمایت کنند.
 
عضو گروه نویسندگان سریال «پاورچین» ادامه داد: برخی از اعضای گروه بودند که از ما جدا شدند و برای خودشان گروه دیگری تشکیل دادند و به نظر من این انشعاب ها اتفاق خوبی است. ما باید به یک سوپرمارکت فیلمنامه برسیم و آثار تجاری، فاخر، طنز و ... همگی در این سوپرمارکت موجود باشند. با تشکیل گروه های فیلمنامه نویسی می توان نویسندگانی که در هر کدام از این حوزه ها قوی تر هستند را نیز شناسایی کرد. و در نتیجه نگارش فیلمنامه از حالت انحصاری خارج شده و سطح کیفی اش هم بالاتر  برود .
 
وی خاطرنشان کرد: اساتیدی هستند که تیم هایی دارند که شناخته شده نیستند و اصلا هم تمایلی به معرفی آنها ندارند. این اساتید با قیمت‌های بالا قرارداد می بندند و یک دهم آن مبلغ را به شاگردان (نوچه‌ها) خود می‌دهند تا نگارش را انجام دهند. اسم این تیم ها گروه نیست که همه حقوق مساوی داشته باشند یا اساسنامه ای وجود داشته باشد...این ها باند هستند. باند هایی که پدرخوانده ای دارند و با لابی هم معروف می‌شوند هم کار می گیرند!
 
شیرمرز در پایان تصریح کرد: برخی دیگر از نویسندگان نیز هستند که کپی کارند و من می توانم اسامی فیلم های خارجی را که آنها عین به عین کپی کرده اند نام ببرم.البته به روی مبارکشان هم نمی آورند که این کارها کپی است ... و آنها هیچ زحمتی نکشیده اند! به هر حال امیدوارم تهیه کنندگان محترم دست از سر چند نامِ به نام در فیلمنامه نویسی بر دارند و به کسانی که در نوبت ایستاده اند و مستعدند و می خواهند کار کنند هم اهمیت بدهند . این کار به نفع خودشان هم هست، چرا که هم تن به هر قصه بی ربطی که اساتید می نویسند نمی دهند ، هم در نهایت آثار بهتری برای سینما و تلویزیون کشورمان تولید می شود .
 
شیرمرز اضافه کرد: بحران در مقوله تهیه کنندگی مهم‌تر از بحران فیلم‌نامه است. 

اخبار مرتبط

زیبایی های تاریخ اهل بیت (ع) به خوبی تبیین نشده است

نقاشان کپی کار، قصد تولید آثار خود را دارند

برخی از کسانی که از ترجمه رونویسی می کنند، هویت واقعی ندارند

2 نظر

ارسال نظر

capcha