در پی مرگ دلخراش «پل واکر» در حادثه رانندگی

اهالی هالیوود: در قبال جامعه مسئولیم

اهالی هالیوود: در قبال جامعه مسئولیم

به گزارش « سراج24 »، چندی پیش «پل واکر»، بازیگر جوان فیلم «سریع و خشن»،در یک حادثه دلخراش رانندگی آنقدر سریع تسلیم چنگال مرگ شد که عده زیادی از اهالی سینما را در بهت و حیرت فرو برد.

اکنون کمی پس از مرگ او، برخی از اهالی سینما، هالیوود را و محصولات اکشن‌ از جنس «سریع و خشن» را مسئول مرگ این جوان و صدها هزار جوان دیگر می‌دانند و عقیده دارند که وقت آن رسیده که هالیوود در قبال محصولاتش احساس مسئولیت بیشتری کند و آرامتر پیش برود، چرا که آینده هموطنانش در خطر است.

 

ماشین پورشه‌ای که «پل واکر» همواره با یکی از دوستانش سوار بر آن بوده است

«دن گاینور»، نائب رئیس بخش تجارت فرهنگی مؤسسه تحقیقاتی رسانه در مصاحبه با شبکه «فاکس 411» گفت: فیلم درباره تخیل و داستان پردازی است ولی آنها تاثیر مستقیم بر زندگی واقعی دارند، هالیوود باید یاد بگیرد که با مسئولیت پذیری بیشتری پیش برود ولی متاسفانه این مسئله در هالیوود به ندرت دیده می‌شود. در یک کلام باید بگویم که هالیوود بر فرهنگ ما تأثیر می‌گذارد.

فیلمبرداری هفتمین قسمت از فیلم «سریع و خشن» به نیمه رسید که مرگ «پل واکر» آن را به طور موقت متوقف کرد، البته «سریع و خشن» تنها فیلم هالیوودی نیست که رانندگی اتومبیل با سرعت دیوانه وار را بسیار هیجان‌انگیز و شجاعانه به تصویر می‌کشد، به صدها فیلم دیگر از این دست می‌توان اشاره کرد.

براساس اعلام مسئولان انجمن امنیت بزرگراه‌های آمریکا، سرعت یکی از عوامل مهم در مرگ و میر تصادفات جاده‌ای است که از سال 2000 تا 2011، 30 درصد افزایش یافته است.

هفته گذشته نیز «باراک اوباما»، ریاست‌جمهوری آمریکا، در دیداری که با رؤسا و کارمندان کمپانی انیمیشن سازی دریم ورکز  در کالیفرنیا داشت، به آنها درباره استفاده بیش از حد از اسلحه و صحنه‌‌های خشونت‌آمیز در فیلم‌های هالیوودی هشدار داد و ضمن اشاره به این مطلب که آینده کودکان آمریکایی در دست آنهاست، از آنها خواست که در قبال جامعه احساس مسئولیت بیشتری کنند.

البته به نظر می‌رسد که تنها استفاده از اسلحه نباید دغدغه اهالی هالیوود باشد که این صنعت سینمایی بیش از آنکه بتواند در امر تربیت به بالا بردن سطح فرهنگ جامعه آمریکا در تمامی موارد کمک کننده باشد، به یک آفات و بلای خانمان سوز تبدیل شده باشد، که البته این نیز عقیده برخی از کارشناسان سینما و جامعه‌شناسان آمریکایی است.

«جولیان چان»، یکی از وکلای فعال در عرصه سینما و فرهنگ آمریکا متذکر شد: هالیوود به هیچ عنوان رانندگی و تبعات یک رانندگی غیر اصولی را به صورت حقیقی و در چهارچوب رفتاری نرمال نشان نمی‌دهد، بلکه در فیلم‌های هالیوودی همواره می‌بینیم که مردم به راحتی از بدترین تصادفات جان سالم بدر می‌برند و به ندرت صدمه می‌بینند.

وی افزود: همواره در این فیلم‌ها، رانندگی‌های غیراصولی و دیوانه‌وار را بسیار هیجان‌انگیز و پرزرق و برق بدون هیچ پیامدی نشان داده می‌شود و مردم به سمت چنین رفتارهایی سوق داده می شوند. شاید اکنون زمان آن فرا رسیده باشد که خطرات رانندگی به صورت غیرمعمول و با سرعت بسیار بالا به تصویر کشیده شود ولی خوب شاید از آنجایی که رانندگی پرخطر به اندازه استفاده از اسلحه در فیلم‌های هالیوود، عواقب سیاسی برای دولت و سیاستمداران در بر ندارد، کمتر به این مقوله توجه شود.

البته علی‌رغم نظرات مخالفی که وجود دارد برخی نیز در هالیوود، اصرار دارند که هالیوود برای رسیدن به سود مطلوب در فیلم‌هایش نیاز به سرعت دارد.

«مدیسون جونز»، تهیه‌کننده هالیوودی، در این‌باره می‌گوید: نقش صنعت سینما استفاده از ابزارهای فریبنده فیلمسازی و قرار دادن استعدادها بر سکوی نمایش است. به عقیده من یک خالق فیلم نباید به هیچ چیز دیگر جز آن الهامات خلاقانه‌اش بیاندیشد.

بحث استفاده از صحنه‌های رانندگی پرخطر در فیلم‌های هالیوودی و اینکه هالیوود تا چه اندازه در قبال حوادثی چون آنچه که برای «پل واکر»، بازیگر جوان هالیوود به وقوع پیوست، این روزها به اندازه‌ای در آمریکا داغ است که به یکی از بحث‌های روز شبکه اجتماعی توئیتر تبدیل شده است:

-یکی از کاربران می‌نویسد: گاهی اوقات حتی هالیوود نمی‌تواند فیلم را از واقعیت جدا کند، فیلم‌های «پل واکر» نیز ممکن است زندگی‌های زیادی را گرفته باشد. به عقیده من نباید ماشین فیلم‌سازی هالیوود را برای وقوع یک تراژدی (مرگ پل واکر) سرزنش کرد.

-«گری مایکل والترز»، تهیه‌کننده هالیوودی می‌نویسد: فیلم‌های هالیوودی در واقع انعکاس‌دهنده جامعه آمریکایی است، به نظر من به طور کلی کنترل درونمایه خشن فیلم‌های اکشن و خشونت‌آمیز در ابعاد وسیع تاثیر کمی می‌تواند بر جامعه داشته باشد.

وی در ادامه می‌افزاید: ما باید همیشه نسبت به مسئولیتمان در هالیوود آگاه باشیم و حاضر نباشیم که برای رسیدن به سود، دست به هر کاری بزنیم. شاید برای آنکه از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم راحت‌ترین کار این باشد که انگشت اتهاممان را به سمت هالیوود نشانه برویم ولی خوب به عقیده من فیلم‌های هالیوود تاثیر کمی می‌تواند بر وقوع چنین شرایطی داشته باشد.

به هر حال از همه این نظرات که بگذریم آنچه که واضح است هالیوود یکی از بزرگترین صادرکننده‌های فیلم به سراسر جهان است و شاید امروز مرگ «پل واکر» به خاطر شهرتش، در آمریکا مورد توجه قرار گرفته باشد ولی چه بسیار جوانانی که در سراسر جهان تحت تاثیر سرعت و خشونت همین فیلم‌ها جان می‌بازند ولی مرگشان با همان سرعت از یاد می‌رود./فارس

اخبار مرتبط

کشته شدن بازیگر هالیوود، من و تو را دچار شوک کرد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha