اعضای شورای عالی سینما از یک طیف خاص انتخاب نشوند

 اعضای شورای عالی سینما از یک طیف خاص انتخاب نشوند

به گزارش « سراج24 » حجت ا... ایوبی در تازه ترین اظهاراتش از مشخص شدن اعضای جدید شورای عالی سینما خبر داد. رئیس سازمان سینمایی کشور درباره وضعیت شورای عالی سینما گفت: این شورا از نهادهای موثر است و تصمیم خوبی بوده که چنین شورایی با ریاست رئیس جمهور برای بررسی مسائل سینما تشکیل شود. وی همچنین گفت: وزیر ارشاد از سازمان سینمایی خواسته تا پیشنهادات خود را برای اعضای شورای عالی سینما ارائه کند تا احکام آنها صادر شود. به گفته ایوبی در این شورا پنج سینماگر، او نماینده از صنوف سینمایی و چند شخص حقوقی حضور دارند و جلسات به دبیری رئیس سازمان سینمایی و با ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود.


در آستانه معرفی اعضای تازه این شورا باید به این نکته اشاره کرد که تجربه تشکیل شورای عالی سینما در دولت دهم، چندان موفقیت آمیز نبود. بسیاری از مصوبات شورای عالی سینما ضمانت اجرایی نیافت و مدیریت سابق سینما در چیدن ترکیب اعضای این شورا عدالت را رعایت نکرد. درباره ظرفیت های شورای عالی سینما با علیرضا رئیسیان و مهدی کرم پور گفت و گو کرده ایم.


علیرضا رییسیان : انتخاب اعضای شورا باید بر اساس تخصص گرایی باشد


علیرضا رییسیان انتخاب صحیح اعضای شورای عالی سینما را به عنوان مهم ترین مسئله آن معرفی کرد.


علیرضا رییسیان به «بانی فیلم» گفت: نفس وجودی این شورا اگر با حضور ریاست جمهوری باشد، بسیار برای سینما یا هر عرصه فرهنگی دیگر مفید است، به این شرط که فعالیت شان به گونه ای رقم نخورد که مثل دوره گذشته یک کارنامه منفی از آنان باقی بماند.


وی افزود: اعضای شورا باید به شکل درست و نه خطی انتخاب شوند. باید منتقل کننده مسائل اصلی باشند و برای رفع مشکلات در ارائه راه حل و پیشنهاد، توانا باشند. باید برنامه هایی در ذهن آنان وجود داشته باشد که بتوان آنها را تبدیل به امور عملیاتی منظم و پیش برنده کرد. در گذشته هر چیزی اتفاق افتاد، به شکل معکوس بود. به جز یکی دو نفر از اعضای اصلی شورا، دیگران نه در جریان مسائل سینمایی قرار داشتند، نه مشکلات را می شناختند و نه راه حل هایی سراغ داشتند. اساسا ترکیب مناسبی را تشکیل نداده بودند.


رییسیان بیان داشت: امروز هم اگر بنا باشد آن چیدمانی که در همه جای مدیریت فعلی می بینیم تکرار شود، من خیلی خوشبین نیستم. اگر آدم های موثر و دارای تجربه فارغ از گرایش های گروهی شان انتخاب شوند می توانند برای مدیریت کلی و برنامه ریزی های اساسی نیز یک نوع کمک قلمداد شوند، چون قرار است این شورا در بالاترین سطح ممکن تشکیل شود.
رییسیان همچنین گفت: کسانی که در امر سینما، تجربه و تخصص و آگاهی دارند کاملا شناخته شده هستند. همیشه تعدادی از نفرات در سینما وجود دارند که می توانند به خوبی از پس ارزیابی مسائل بر بیایند و در شاخه های مختلف دارای نظر هستند. مشکل دوره قبل از اینجا آغاز می شد که همه از یک طیف خاص آمده بودند و البته بی ارتباط بودند با مشکلات اساسی سینما.


امیدوارم این شورا به حضور رئیس جمهور محترم تشکیل شود و گذشته را با آینده مثبت جبران کنیم.


داریوش فرهنگ : اول دورنمای سینما را مشخص کنیم، بعد آدم ها را


داریوش فرهنگ تاکید کرد بدون مشخص کردن یک دورنمای شفاف برای همه عرصه های سینما، انتخاب آدم های مختلف برای پست و جایگاه های گوناگون مشکلی را حل نمی کند.
فرهنگ به «بانی فیلم» گفت: دوباره دولت دارد از شعار اصلی خودش دور می شود. یعنی حجم آدم ها و مدیریت ها دارد زیاد می شود، در حالیکه من فکر نمی کنم این موضوع چندان کارساز باشد. در هر سازمان و نهادی یک هیأت امنا و یک هیأت مدیره و ... وجود دارد که عملا خروجی مطلوبی ندارد. قبل از هر چیز باید به رونق اقتصادی سینما فکر کرد و این چیزی نیست که با زیاد کردن مدیران به دست آمدنی باشد.

 

در دوره قبلی شورای عالی سینما، فارغ از اینکه نتیجه ای در بر نداشت، به ضرر نیز تمام شد. وی افزود: من این روزها درگیر امور انتخاب فیلم ها برای جشنواره فیلم فجر هستم و به درستی نمی دانم اعضای شورای عالی سینما توسط چه کسانی انتخاب می شود؟ آیا دوستان سازمان سینمایی هستند که این کار را انجام می دهند یا با مشورت خانه سینما و صنوف مختلف؟ اما چیزی که مسلم است این است که این افراد نباید واسطه به هیچ جناح خاصی باشند. جناح بدترین کلمه ای است که می توان برای دست اندکاران سینما به کار برد. باید افرادی بیایند که کارشناس و مدیر باشند و به هیچ دسته خاصی مربوط نباشند. در یک کلام جناح اعضای شورای عالی سینما باید خود سینما باشد. اگر گردش و رونق و دورنمای این هنر شفاف باشند، افراد خودشان سر جای خودشان قرار می گیرند. الان با گذاشتن افراد در یک پست هایی راه به جایی نمی بریم. باید قبل از هرچیز یک چشم انداز روشن برای سینما ترسیم کرد و بعد وارد عرصه های مدیریتی و تصمیم گیری شد.


داریوش فرهنگ بیان داشت: من متوجه نمی شوم این همه سازمان و مدیر و ... برای چه به وجود آمده است؟ شورای عالی سینما چه کاری انجام می دهد که سازمان سینمایی از انجام آن ناتوان است؟ هیأت امناهای مختلف چه می کنند که مختص به خودشان باشد؟ باید اول دورنما را شفاف کرد و بعد آدم ها را بر سر پست ها آورد. الان قبل از اینکه این دورنما مشخص باشد، ما دست به انتخاب آدم ها برای پست های مختلف مدیریتی زده ایم.


عبدالحسن برزیده : اعضای شورای عالی سینما باید نماینده کل سینما باشند


عبدالحسن برزیده شورای عالی سینما را به شرط بهره گیری از نمایندگان سینما مفید ارزیابی کرد.


برزیده به «بانی فیلم» گفت: تعریفی که از آن شورا شده، تعریف خوبی است، اما خیلی از طرح ها و برنامه های خوب هم اگر با قصد و غرض خاصی همراه شود، نتیجه نمی دهد. اگر مصلحت سینما محوریت قرار داده شود و این شورا هم به آن پایبند باشد، تشکیل شورای عالی سینما اتفاق خوبی برای سینماست.


وی افزود: در دوره قبلی دیکتاتوری محض برای سینما وجود داشت.


در این شورا باید کانون کارگردانان هم نماینده می داشت، اما تنها یک کارگردان انتخاب شده بود، بدون اینکه بررسی های لازم انجام شده باشد. این شخص مورد نظر و اقبال هیچ طیفی نبود. نه کانون کارگردانان وی را به عنوان نماینده صنف خود پذیرفته بودند و نه به طور کلی جامعه کارگردانان سینما. بنابراین روشن است که اگر قرار به وجود یک نماینده است، باید حتما مورد نظر و قبول بچه های سینما باشد و نه دولت.

اخبار مرتبط

دلایل انحلال شورای عالی سینما در دولت تدبیر/انحلال به دلیل عدم حضور رئیس جمهور در جلسات شورا/تدبیری که به انحلال بالاترین نهاد سینمایی ختم شد!

ایوبی: از فیلم‌های امیدمحور حمایت می‌کنیم/ ورود قوه قضاییه به پرونده «لاله»

آماده همکاری با دستگاه‌هایی هستیم که برای دفاع مقدس کار می‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha