بی بی سی فارسی، علی جنتی مچکریم!

ذوق زدگی بی بی سی فارسی از اظهارات فیس بوکی وزیر ارشاد!

ذوق زدگی بی بی سی فارسی از اظهارات فیس بوکی وزیر ارشاد!

 

به گزارش «سراج24»، علی جنتی وزیر ارشاد دولت یازدهم، همیشه طوری حرف می زند که با استقبال بی بی سی همراه است به طوری که طی چند ماه وزارت وی از هیچ اظهار نظر او چشم پوشی نکرده است.
 
هنوز چندماهی از صدرات او بر کشتی مدیریت وزارت ارشاد نگذشته که چندین بار با حرف هایش جنجال به پا کرده است.
 
همو بود که فعالیت دوباره نشر چشمه و برخی ناشران دیگر که به مرزهای اخلاقی پایبند نبودند، را خواستار شد. صحبت های او در این باره طوفانی با جنس جنجال به پا کرد و پای مجلس را وارد معرکه کرد.
 
 
 
 
 
به گزارش بی بی سی فارسی، در تازه ترین اظهار نظر علی جنتی وزیر محترم ارشاد اسلامی گفته اند: دستگاه‌های امنیتی به برخی از مدیران فرهنگی سابق دیکته می‌کردند.
 
وی افزوده است: "نوع نگاه برخی از مدیران فرهنگی سابق به ناشران، نویسندگان و هنرمندان امنیتی بود یا حداقل دستگاه‌های امنیتی به آنها دیکته می‌کرده‌اند."
 
 
او در گفت وگویی که در ویژه نامه صدمین روز دولت یازدهم ضمیمه روزنامه ایران منتشر شده، تائید کرد: بیشترین انسداد و مشکل در سال‌های اخیر متوجه حوزه چاپ و نشر بوده است.
 
علی جنتی گفته است: "فهرست ۵۰ ناشر را دارد که به آنها گفته شده حق عرضه کتاب در نمایشگاه بین‌المللی را ندارند."
 
به گفته او "حدود ۴۰۰ عنوان کتاب بدون مجوز در ارشاد بود که بعضی از آنها کاملا رد شده بودند و برخی بلاتکلیف بودند فقط به این خاطر که توسط ناشرانی که در لیست سیاه قرار داشتند منتشر شده بودند. این کتاب‌ها عمدتا در حوزه‌های داستانی، رمان، تاریخ، ادبیات، عرفان و حوزه کودک و نوجوان بوده‌اند."
 
در همین حال، محمد حسینی، وزیر سابق ارشاد، در واکنش به سخنان علی جنتی گفته است: "ابتدا سخنانی از نفی ممیزی زدند، اما بعد التزام به قانون را مطرح کردند که مبارک است! اخیرا هم اعلام شد افراد زیادی ممنوع القلم بوده اند. جل الخالق! به گونه ای بیان می شود که انگار یک صف طولانی از نویسندگان در کشور نمی توانند قلم بزنند. البته این حرف خوراک خوبی برای رسانه های بیگانه و سازمان های به اصطلاح حقوق بشری است، اما ذره ای انصاف کافی است که ببینیم اگر به کتاب فردی مثل آقای زیباکلام که درخصوص اسرائیل نوشته، ایراد گرفته می شود آیا ممنوع القلم است در حالی که مرتب کتاب های دیگر ایشان منتشر می شود، در روزنامه ها مطلب می نویسد و در برنامه های تلویزیونی و دانشگاه ها در مناظره و میزگرد شرکت می کند؟ آیا این گونه اظهارات جفا در حق نظام جمهوری اسلامی ایران نیست؟"
 
گفتنی است اظهارات او درباره فیس بوک، علاوه بر واکنش برخی نهادهای مسئول، با انتقادهای حضرت آیت الله مکارم شیرازی  همراه شد.
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اظهار نظری درباره رفع فیلتر فیس بوک، گفته بود که فیس بوک یک شبکه اجتماعی است و من آن را جزو مصادیق مجرمانه نمی دانم.
 
 
این اظهارات برخی فعالان حوزه رسانه و صاحب نظران فرهنگی را برآن داشت تا در مقام جواب و نقد آن مطالبی بنویسند و خواستار آن شوند اگر ایشان خواستار تغییراتی هستند آن تغییرات را از مجاری قانونی پیگیری کنند یعنی به جای آنکه خودشان قانون را دور بزنند اگر فکر می‌کنند قانون، قانون درستی نیست آن را از مجاری قانونی اصلاح کنند.

اخبار مرتبط

ایجاد صنف واحد تهیه کنندگان درخواست یک تهیه کننده از وزیر ارشاد

شعر حافظ شراره به جان بشر می‌زند

چرا مسابقات قرآن نتوانست یک خیزش مردمی را در شهرستان میزبان ایجاد کند؟/حتی معاون قرآنی وزیر ارشاد هم به محل مسابقات نیامد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha