دادستان عمومی و انقلاب مرکز گلستان خبر داد

قطع دلخراش 47 اصله درخت سرخدار با قدمت 190 میلیون ساله در گلستان

قطع دلخراش 47 اصله درخت سرخدار با قدمت 190 میلیون ساله در گلستان

 

 

به گزارش سراج24:  از گرگان به نقل از روابط عمومی دادگستری استان گلستان، عباس پوریانی با بیان اینکه گلستان از معدود ذخیره‎گاه‎های گونه ارزشمند سرخدار جهان است، اظهار داشت: کوتاهی و عدم نظارت مدیران ذیربط و کمبود امکانات موجود در حفاظت از این گونه ارزشمند سبب قطع دلخراش این درخت‎ها و به یغما بردن این درختان شده است.

وی با تاکید بر برخورد شدید با متخلفان گفت: با توجه به اهمیت موضوع و برای بررسی دقیق ابعاد فاجعه، بازپرس شعبه ویژه‎ رسیدگی به جرائم حوزه منابع طبیعی دادسرای استان به صورت میدانی از محل بازدید کردند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان با اشاره به اهتمام دستگاه قضایی برای برخورد با تخریب‎کنندگان طبیعت از دست‎اندرکاران این حوزه خواست نسبت به صیانت از منابع ملی و ذخیره‎گاه‎های طبیعی استان توجه ویژه‎ای داشته باشند.

پوریانی همچنین از مردم خواست به عنوان چشم بینای دستگاه قضایی در صورت مشاهده دست‎اندازی به طبیعت، بلافاصله موضوع را به مراجع قضایی اطلاع دهند.

سرخدار در جنگل‎های شمال ایران در ارتفاعات، نسبتاً زیاد دیده می‎شود که غالبا به صورت پراکنده است، ولی در بعضی نقاط از جمله جنگل‎های قسمت ییلاقی نهارخوران، افراتخته و سیاه رودبار دره زرین‎گل علی‎آبادکتول به صورت انبوه و تقریبا خالص دیده می‎شود.

مطالعات فسیل‎شناسی نشان می‎دهد که قدمت گونه سرخدار به 190 میلیون سال باز می‌گردد و جنبه ضد سرطانی نیز دارد و در دوران چهارم زمین‎شناسی حدود 13 هزار سال پیش، آخرین یخبندان کره زمین، گونه‎های سرخدار نیکمره شمالی را نابود کرد ولی رطوبت دریای خزر مانع از سرایت یخبندان به جنگل‎های هیرکانی شد.

اخبار مرتبط

کمک مومنانه 15 میلیارد ریالی سمن‌های گلستان به نیازمندان

توزیع بیش از 35 هزار بسته معیشتی در گلستان

دهه اول محرم ۱۱۰ هزار پرس غذا در گلستان توزیع می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha