توصیه قرار دادن دست راست در بالاترین قسمت فرمان اتومبیل،

کمرهایی که کج است/ورزش‌های که کمر را صاف می‌کند

 کمرهایی که کج است/ورزش‌های که کمر را صاف می‌کند

به گزارش « سراج24 »بارها پیش آمده است که افراد با وجود سن کم، اما از دردهای متعدد به سراغ آنان می‌آید و دلیل این موضوع سبک بد زندگی است.کج پشتی نیز از این موضوع نشات می‌گیرد که مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند. شاید شما هم از مشکل کج پشتی یا تمایل به قرار گرفتن در یکی از طرف‌های چپ یا راست بدن، رنج می‌برید

در این ناهنجاری، عضلات یک سمت بدن کوتاه و منقبض شده و عضلات سمت دیگر بدن شل می‌شوند و به همین علت ستون مهره‌ها با تحمل یک انحنا به سوی پهلوی دیگر تغییر شکل پیدا می‌کند. البته ناهنجاری دیگری نیز شبیه همین عارضه در اثر انحنای ستون مهره‌ها به یک سمت بدن همراه با چرخش طولی مهره‌ها که ناشی از یک نوع تغییر ساختمانی در استخوان‌های اندام تنه است،به وجود می‌آید که باعث رنج مشود براین اساس برای آشنایی بیشتر و رهایی از این مشکل گفت‌وگو با مسعود غفاری میر، فیزیوتراپست را بخوانید.

این فیزیوتراپست عنوان می کند: اسکولیوز یا کج پشتی به دلیل وضعیت‌های نادرست در طول شبانه‌روز ایجاد می‌شود که ممکن است دلایل آن بیماری‌های عضلانی، اسکلتی یا مادرزادی باشد. خوب است بدانید که برگشت این ساختار به حالت عادی غیر ممکن است اما می‌توان با درمان‌های مختلف، فیزیوتراپی، ورزش و جراحی تا حدودی بدن را به حالت عادی باز گرداند.

غفاری میر ادامه می‌دهد: کج پشتی به دو نوع ساده و مرکب در پزشکی تعریف می‌شود. در کج پشتی‌های ساده یک قوس جانبی در ستون فقرات دیده می‌شود اما در نوع مرکب آن قوس‌های دیگری نیز ظاهر می‌شوند.

درست نشستن

وی تصریح می‌کند: باید بدانید که شایع‌ترین علت مبتلا به این ناهنجاری حالت‌های نامناسب است، بنابراین نسبت به نشستن پشت هر میزی باید شانه‌ها در یک راستا قرار بگیرید و بدون هیچ گونه قوسی باشند. البته کوتاهی عضله‌های پا، اختلاف طول دو پا و گرفتگی مفصل پشتی بین ستون فقرات و لگن نیز می‌تواند در بروز چنین ناهنجاری تأثیر گذار باشد.

کودکان به گوش

این فیزیوتراپست بیان می‌کند: خوب است بدانید کسانی که در سن رشد قرار دارند و بدن آنان در حال شکل‌گیری است مستعد کج پشتی هستند بنابراین باید در سنین کودکی و جوانی ستون فقرات را به درستی قرار دهند.

تشخیص کج پشتی

غفاری میر عنوان می‌کند: با استفاده از خط شاقولی یا خط مبدأ صفحه شطرنجی در کسانی که اسکولیوز دارند اصولاً خط شاقولی یا خط مبدأ صفحه شطرنجی در نمای خلفی از نقاط شاخص عبور نمی‌کند.

کج پشتی را جدی بگیرید

وی می‌افزاید: بروز هر گونه ناهنجاری در بدن با عوارض مختلفی همراه است که شایع‌ترین عارضه این بیماری درد است که به صورت منطقه‌ای از سوی بیمار اعلام می‌شود که بر اساس نوع ضایعه افزایش می‌یابد. این دردها بیشتر پس از بیداری در صبح‌ها ایجاد می‌شود و به مرور فرد احساس خشکی در تنه خود می‌کند که قبل از خواب و پس از بیداری تکرار می‌شود.

اختلالی که منجر به تغییر عملکرد قلب می‌شود

این فیزیوتراپست تصریح می‌کند:کج پشتی موجب به هم ریختن ساختار طبیعی ستون فقرات می‌شود، بنابراین عوارضی مانند تنگی نفس به خصوص هنگام افزایش درد را به همراه دارد که موجب کاهش ظرفیت ریه نیز خواهد شد و عضله‌های بین دنده‌ای در این نوع ناهنجاری تحت فشار دائمی قرار می‌گیرد. البته گاهی این فشار به قسمت‌های دنده‌ منحرف می‌شود که درد سمت چپ سینه را به دنبال دارد.

بروز دیسک کمر

غفاری فر می‌افزاید: کج پشتی موجب منحرف شدن مهره‌ها نیز می‌شود، این انحراف طولانی می‌تواند فتق دیسک‌ها شود بنابراین افراد به مرور دردهایی مانند تیر کشیدن عصب در کمر، لگن و اندام تحتانی را تجربه می‌کنند که در این وضعیت مسیر درمانی به طور کامل تغییر می‌کند.

بهم خوردن تعادل راه رفتن

وی عنوان می‌کند:کج پشتی به خصوص اگر به دلیل کوتاهی عضله‌های پا باشد تعادل را بهم می‌زند و به طوری که فرد احساس می‌کند در راه رفتن و دویدن نمی‌تواند هر دو پا را به یک قدرت روی زمین بگذارد بنابراین نمی‌تواند به خوبی راه برود و ممکن است به زمین بخورد.

عادت بد خود را اصلاح کنید

این فیزیوتراپست بیان می‌کند: برای شروع مراحل درمان نخستین راه اصلاح عادت‌های بد در نشستن است. در قدم بعدی آزاد شدن مفصل پشتی در کسانی است که با گرفتگی آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ورزش‌های مخصوص کج پشتی

غفاری فر می‌گوید: ورزش‌ها از سوی فیزیوتراپ به گونه‌ای تجویز می‌شوند که انحراف ستون فقرات فرد اصلاح شود. بنابراین بارفیکس به مدت 15 تا 30 ثانیه با تکرار حرکت 3 تا 5 بار به صورت روزانه نوصیه می‌شود و کسانی که به مدت طولانی رانندگی می‌کنند توصیه می‌شود تا دست راست خود را در بالاترین قسمت فرمان اتومبیل قرار دهند و تکیه دهند.

وی خاطرنشان می‌کند: البته باید توجه داشته باشید کسانی که در وضعیت درد حاد قرار دارند هنگام ورزش با دردهای غیرقابل تحمل مواجه می‌شوند، بنابراین با نظر پزشک متخصص ارتوپد این ورزش‌ها را انجام دهند، البته وسایل کمکی نیز وجود دارد که در صورت صلاحدید پزشک می‌توان با آنها ورزش‌ها را انجام داد./تسنیم

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha