هشدار معاون بهداشتی وزیر بهداشت

نگران موج سوم ایدز از طریق انتقال جنسی هستیم/ مثلث مرگ در کمین جوانان است

نگران موج سوم ایدز از طریق انتقال جنسی هستیم/ مثلث مرگ در کمین جوانان است

 

 

به گزارش سراج24: علی اکبر سیاری در همایش روز جهانی ایدز گفت: در 12 سال گذشته موارد جدید ابتلا به ایدز در کشور 9 برابر شده در حالیکه در جهان 2 برابر شده است، همچنین راه انتقال ایدز از 88 درصد به روش تزریق مواد مخدر به 56 درصد کاهش یافته اما راه جنسی ایدز از 8 به 10 درصد و در سال 91، 33 درصد شده است و این جای نگرانی دارد.

وی ادامه داد: راه انتقال تزریقی ایدز دست ما بود چرا که در زندان‌ها اتفاق می‌افتاد و ما به آن دسترسی داشتیم اما اکنون مسئله جوانان و نوجوانان مطرح است و مسئله جنسی همگانی است.

سیاری گفت: مشکلی که داریم مصرف مواد محرک و روان گردان صنعتی است که تمایلات جنسی لجام گسیخته را در این افراد افزایش می‌دهد و از طرفی مثلث مرگ که ماهواره، کانون‌های بدن‌سازی و آرایشگاه‌های زنانه است به انتقال ایدز دامن زده است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت ادامه داد: از سوی دیگر بیمارانی که به ایدز مبتلا شدند آن را بازگو نمی‌کنند و در تماس جنسی این بیماری منتقل می‌شود، بنابراین برای کسانی که بیماری خود اطلاعی ندارند باید زمینه پیشگیری از انتقال محیا شود.

سیاری گفت: نگران موج سوم ایدز هستیم و تلاش باید کنیم موارد جدید را به صفر برسانیم چون این یک مشکل پنهان است و از طریق جنسی توسعه یافته و در این ارتباط مشکل فرهنگی و بیان مسئله هم وجود دارد چون نمی‌توانیم آشکارا بحث را بازگو کنیم.

وی با اشاره به اینکه هنوز مردم نگران اطلاعات وسیع ناشی از ایدز هستند، گفت: نمی‌توان به راحتی واقعیت‌ها را بازگو کرد، بنابراین تبیین، آموزش و پیشگیری سخت شده و نیازمند عزم همگانی هستیم تا مشکل اطلاع‌رسانی را رفع کنیم.

سیاری گفت: از فضای مجازی و رسانه‌ها می‌خواهیم این مسائل را بازگو کنند و از طرفی دسترسی به دارو را فراهم کنیم و ابزار پیشگیری از انتقال جنسی را در دسترس همگان قرار دهیم.

وی گفت: هنوز مشکل انتقال ایدز را در زندان‌ها داریم البته وضع بهتر شده اما هنوز جای نگرانی وجود دارد و باید از نظر بهداشتی، مشاوره و آموزش، بیشتر کار کنیم.

اخبار مرتبط

ترغیب به ازدواج جوانان در دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج)

1000 جوان از محله‌های کم برخوردار استخدام می‌شوند

«نه» گفتن را چگونه به کودکان بیاموزیم؟

1 نظر

ارسال نظر

capcha