مشروح/ آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نمازجمعه تهران:

توافق ژنو، تبلیغات دشمن علیه برنامه هسته‌ای ایران را خنثی کرد/ دنیا از صهیونیست‌ها متنفر است

توافق ژنو، تبلیغات دشمن علیه برنامه هسته‌ای ایران را خنثی کرد/ دنیا از صهیونیست‌ها متنفر است

به گزارش سراج24،آیت‌الله محمد امامی کاشانی خطیب موقت جمعه تهران در خطبه دوم نماز عبادی‌سیاسی جمعه این هفته، در ابتدا از خدمات فرماندهان و سربازان نیروی دریایی ارتش تشکر کرد و اظهار داشت: از پیشگاه خداوند درخواست پیروزی این عزیزان را داریم.

وی با اشاره به دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند که در نیروی دریایی سخت‌افزار تنها کافی نیست و انسان‌ها مهم هستند و این انسان‌ها بودند که نیروی دریایی را به این مراحل از اقتدار رساندند.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به مذاکرات ژنو گفت: مباحث مهمی در خصوص توافق ژنو وجود دارد که در چند نکته عرض می‌کنم. نکته اول اینکه نظام جمهوری اسلامی از همان روز اول امتحان خود را پس داد که نمی‌خواهد خونریزی و ناامنی ایجاد کند، بلکه طرفدار امنیت و حامی مستضعفان است و علاوه بر اینکه نظام جمهوری اسلامی خودش را نشان داد، تاریخ نظام نیز نشان می‌دهد که ایرانیان طرفدار امنیت هستند و به دنبال خونریزی نیستند و از تمدن و نجابت بالایی برخوردارند و علاوه بر اینکه اسلام می‌گوید استفاده از سلاح هسته‌ای مجاز نیست و رهبر انقلاب حکم حرمت آن را می‌دهند، ملت ایران نیز حاضر نیستند که از چنین سلاح‌هایی استفاده کنند و مردم بی‌گناه را بکشند.

آیت‌الله امامی کاشانی با اشاره به حدیثی از رسول‌الله (ص) خاطرنشان کرد: روزی سلمان در کنار پیامبر نشسته بود و بین اصحاب و حضرت صحبت به میان آمد که حضرت فرمودند اگر علم در هر کجای این دنیا باشد، افرادی از نژاد سلمان به آن دست پیدا خواهند کرد که علاوه بر این بشارت پیامبر اسلام، تاریخ و تمدن ایران نیز موید این نکته است. اما در برابر مارکی که پیامبر به پیشانی ایرانیان می‌زند، در مقابل چندین مارک در پیشانی صهیونیست‌ها در قرآن خورده است که مانند حیوان و رذل و اوباش و جانی خونریزی می‌کنند و مسکن مردم را غصب می‌کنند و بر خونریزی خود مداومت می‌کنند.

وی صهیونیست‌ها را دارای خوی سگی، خوکی و درندگی دانست و گفت: قرآن بر پیشانی صهیونیست‌ها مارک ذلالت زده و قرآن خطاب به بنی‌اسرائیل می‌گوید که شما منفور، بدبخت و ذلیل هستید که در شهوت مانند خوک و در درندگی مانند سگ هستید و تمام دنیا از شما نفرت دارند. حتی از اینکه شما را در صفحه تلویزیون ببینند مشمئز می‌شوند.  آن وقت شما جمهوری اسلامی ایران را با آن نجابت، اصالت و تمدن و رهبری عدل و فقه باعث ناامنی منطقه و دنیا می‌دانید و علیه نظام تبلیغ می‌کنید در حالی که چهره کثیف شما به همه دنیا مشخص شده است.

خطیب نماز جمعه تهران خطاب به سردمداران آمریکا و کشورهای غربی گفت: ای سردمداران آمریکا و غربی‌ها؛ ای شما که از صهیونیست‌ها حمایت می‌کنید! این فقط شما هستید که حامی آنها هستید و بسیار معدودید. ملت‌های دنیا نیز دشمن صهیونیست‌ها هستند و این حمایت، شما را در بدبختی‌ صهیونیست‌ها سهیم می‌کند.

امامی کاشانی با بیان اینکه حق مشروع غنی‌سازی خوشبختانه در توافق ژنو رخ داد، اظهار داشت: حرکت تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی و جناب آقای ظریف و همکارانش نشان داد تبلیغات دشمن علیه ما دروغ بود و آنچه که کشورهای غربی پول خرج کرده‌اند و نعره می‌زدند که ایران چنان و چنان است، پوچ بود و در حال حاضر دنیا فهمیده است که آنها دروغ می‌گویند.

وی با اشاره به معاهده NPT تصریح کرد: طبق بند 4 این معاهده، کشورهایی که سلاح اتمی ندارند، می‌توانند از انرژی هسته‌ای استفاده کنند و حق تمام کشورهاست و کشورهای غربی نیز این معاهده را قبول و امضا کردند. حال چطور می‌گویند که ما حق غنی‌سازی را قبول نداریم؟ این استدلال غلط است که شما خانه‌ای به فردی بفروشید و بگویید از هوای داخل آن منزل تنفس نکنید.

خطیب نماز جمعه تهران استفاده از انرژی هسته‌ای و حق غنی‌سازی را حق همه کشورها عنوان کرد و گفت: کشورهای غربی زیر امضای خود می‌زنند و به ما می‌گویند که شما از این حق مسلم خود محروم هستید.

امامی کاشانی با اشاره به تعبیر "نرمش قهرمانانه" از سوی رهبر انقلاب خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که نرمش قهرمانانه به این معناست که انسان در رسیدن به هدف خود هنرمندانه رفتار کند و به معنای دست برداشتن از اصول و خطوط قرمز و عبور از آنها نیست و رهبر انقلاب در پاسخ نامه رئیس‌جمهور نیز فرمودند که باید در تمام مراحل با ایستادگی در خط مستقیم در جهت حفظ منابع کشور مقاومت کرد.

وی با بیان اینکه عهدشکنی غربی‌ها زیاد است و آنها بسیار زیاد عهد و پیمان خود را شکسته‌اند، گفت: این مذاکرات نشان داد که حق با ماست و طبق معاهده NPT همه کشورها حق غنی‌سازی دارند.

خطیب نمازجمعه تهران اضافه کرد: دیوار تحریم‌های نامشروع غرب نیز در این مذاکرات شکست و دیگر ادامه تحریم‌ها نمی‌تواند برای افکار عمومی دنیا توجیهی داشته باشد.

امامی کاشانی خطاب به تیم مذاکره‌کننده گفت: تیم دیپلماسی توجه کند که شیطان از 4 جهت شرق و غرب و شمال و جنوب می‌آیند و اینها شیطان‌های روزگار هستند. البته مدیریت کشور در پس پرده با فرد دیگری است که جان‌ها فدای او؛ اما ما نیز باید به وظیفه خود عمل کنیم.

وی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا و مقامات رژیم صهیونیستی که ایران به خاطر تحریم‌ها به پای میز مذاکرات آمده است، این اظهارات را رد کرد و گفت: اقتدار ایران براساس معنویت است و مادی نیست و این شما هستید که مادی‌نگر هستید، اما اسلام اصالت را با معنویت می‌داند. البته اقتصاد نیز مهم است و تحریم‌ها مشکلاتی را برای مردم به وجود می‌آورد، اما این حرف شما غلط است. چرا که دید مردم ایران مادی نیست و ملت ایران عالم، دانش‌دوست، پایبند به دین و اخلاق و معنویت و اهل ایثار هستند و دنیا نیز باید ایرانیان را بشناسد.

خطیب جمعه در پایان خطبه دوم خود ابراز امیدواری کرد که دولت مشکلات تمام امور و زمینه‌ها و خصوصا مشکلات اقتصادی را حل کند.

امامی کاشانی در خطبه‌های اول نماز جمعه با بیان اینکه امام سجاد (ع) در عصر فاقد اخلاق زندگی می‌کردند، گفت: حضرت سجاد (ع) از مرحله چهارم امامت یعنی برقرار کردن نظام و ایجاد حکومت محروم بودند، لذا حضرت روی مساله اخلاق متمرکز شدند. چرا که در آن زمان قلمرو اسلام و کشورگشایی‌ها روبه گسترش بود و کشورهای جدیدی وارد اسلام می‌شدند و اگر بنا بود اسلام توسط یزیدها، عبدالملک‌ها، منصورها و هارون‌ها معرفی شود، همه از اسلام زده می‌شدند. لذا امام وظیفه داشت اخلاق اسلامی را تبیین کنند تا هم داخل جامعه اسلامی و همچنین دیگر جوامعی که وارد اسلام می‌شدند، با اخلاق اسلامی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) وظیفه مهم برقراری ارتباط بین انسان‌ها با خداوند را داشتند، تصریح کرد: در هر دعایی از صحیفه سجادیه را نگاه می‌کنیم مملو از اخلاق است.

اخبار مرتبط

آژانس اتمی هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است

حمله جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی

کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟/ پایان غم انگیز مدافع ۳۲ ساله ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha