کتابشناسی حسینی؛

«جان‌ها فدای دین»؛ تحلیل آیت‌الله مصباح از واقعۀ عاشورا

«جان‌ها فدای دین»؛ تحلیل آیت‌الله مصباح از واقعۀ عاشورا

به گزارش « سراج24 »؛ کتاب ارزشمند «جان‌ها فدای دین» که ویراستۀ سه سخنرانی آیت الله مصباح در ایام محرم است، توسط حجت الاسلام مهدی نادری تدوین شده است.

در این کتاب، تحلیل انسان ساز و الهام بخشی از واقعه عاشورا می خوانید. تحلیلی که ابتدا با ذکر روایتی از امام صادق (ع) و پنج وصیت مهم پیامبر عظیم الشان (ص) به امیرالمومنین(ع) شروع می شود.

در ادامه حضرت علامه دو پرسش طرح کرده و به آن پاسخ می دهند. یکی اینکه چگونه خون امام حسین(ع) اسلام را بیمه کرد؟ و دیگر اینکه آیا اصولاً جایز است کسانی جان خود را به خطر اندازند و خود و خانواده خود را به کشتن دهند برای بقای دین؟

همچنین یک تحلیل غلط و شاید بعضاً رایج درباره قیام اباعبدالله (ع) مبنی بر اینکه حضرت به اعتماد نامه های کوفیان به سمت کوفه حرکت کرده و اگر می دانستند در این راه شهید می شوند، تقیه می کردند و راه برادر را در پیش می گرفتند، طرح و نقد شده و دیدگاه صحیح از زبان علامه مصباح نقل می گردد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
 «اگر امام حسین (ع) فرمود هیهات من الذله این سخن یک پند و موعظه اخلاقی نبود، بلکه مطلب این است که من حاضر نیستم زیر بار ذلت بروم و اسلام چنین اجازه‌ای به من نمی‌دهد. ما گاهی این مطلب را طوری طرح می‌کنیم یا برایمان مطرح می‌کنند که تصور می‌کنیم این‌ها یک خصیصه و ویژگی شخص و فردی امام حسین (ع) بوده است. این تصور قطعاً باطل است. صحبت سلیقه شخصی و تکلیف اختصاصی نیست. اگر سیدالشهدا (ع) زیر بار زور نرفت و تن به ذلت نداد از آن جهت بود که دستور دین چنین است و دین و دستورات آن به امام معصوم (ع) اختصاص ندارد، بلکه مربوط به همه مسلمان هاست.»

کتاب جان‌ها فدای دین، مباحث تدوین شده آیت الله مصباح یزدی است که چاپ دوم آن در سال ۱۳۸۷ به همت انتشارات موسسه آموزشی امام خمینی (ره) به زیور طبع آراسته شده است.

اخبار مرتبط

باید نگاه حوزوی به حادثه عاشورا داشته باشیم

«این‌ شب‌ها» سه‌شنبه‌ها پخش می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha