رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی:

گن لاغری، گوشواره و چسب اثر چندانی در کاهش وزن ندارند

گن لاغری، گوشواره و چسب اثر چندانی در کاهش وزن ندارند

 

 

به گزارش سراج24: فریدون عزیزی رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی در جمع خبرنگاران به مطالعات انجام شده در افراد بالای 30 سال در کشور اشاره داشت و تصریح کرد: 17 میلیون نفر دچار اضافه وزن هستند و 7 میلیون نفر چاقند که در این میان حدود 43 درصد مردان هستند و 57 درصد نیز زنان.

وی به افزایش وزن در کودکان اشاره کرد و گفت: چاقی در کودکان رو به افزایش است و به طور کلی پانزده درصد از کودکان چاق هستند که این آمار در برخی از استان‌ها نیز به 23 درصد نیز می‌رسد که در مورد افراد بالغ می توان گفت که سالانه یک درصد به افراد چاق و اضافه‌وزن‌دار اضافه می‌شود.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی، مهمترین عامل پیشگیری از چاقی و درمان آن در حال حاضر را اصلاح سبک زندگی دانست و گفت: میزان تغذیه و فعالیت بدنی نیز در این امر دخیل است البته مسائل روانی و استرس نیز دخالت دارند اما میزان کمتری را به خود اختصاص می‌دهند.

عزیزی عمل جراحی را یکی از پیشرفت‌های موجود برای درمان چاقی عنوان کرد و گفت: عمل جراحی برای آن دسته افراد دیابتی و چاق است که به هیچ وجه دیابتشان قابل کنترل نیست یا نمایه توده بدنی بالای 40 دارند و به چاقی مفرط مبتلا هستند که عوارض چاقی در این دسته از افراد از عوارض عمل جراحی بیشتر است.

وی موفقیت آمیز بودن این اعمال جراحی را زیاد توصیف کرد و گفت: البته این عمل‌ها 10 تا 20 درصد نیز عوارض دارند و باید عمل‌های جراحی توسط پزشک متخصص و همچنین پزشک غدد توصیه شود.

عزیزی به قرص‌های لاغری موجود در بازار اشاره داشت و گفت: قرص‌های غیر طبی که از چین یا کشورهای دیگر وارد می‌شوند با عوارض زیادی همراهند اما قرص‌هایی در ایران وجود دارند که مورد تائید وزارت بهداشت هستند و بین 3 تا 5 کیلو از وزن می‌کاهند که عوارض کمتری بجا می‌گذارند؛ البته مصرف آن باید توسط پزشک معالج تجویز شود.

وی قرص‌های موجود در عطاری را تائید نکرد و گفت: این داروها نیز می‌توانند خطرات جبران ناپذیر و غیر قابل برگشتی داشته باشند.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به استفاده افراد از گن‌های لاغری، گوشواره لاغری و چسب‌ها و تبلیغات ماهواره‌ای برای کاهش وزن اشاره داشت و افزود: استفاده از این موارد اثرات زیادی در کاهش وزن نخواهند داشت و اگر هم کاهش وزن به دنبال داشته باشند اثرشان موقتی است و با عوارضی نیز همراه خواهد بود.

رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم به رژیم غذایی در زنان باردار اشاره داشت و گفت: رژیم‌های لاغری بسیار موثر نباید در زنان باردار انجام شود چرا که می‌تواند مخاطراتی برای جنین به دنبال داشته باشد.

وی گرفتن رژیم غذایی در بیماران مختلف حتی با داشتن صرع را منوط به ارائه برنامه رژیم توسط متخصص تغذیه عنوان کرد و تصریح کرد: متخصص تغذیه می‌تواند با توجه به بیماری اصلی فرد، برنامه رژیم غذایی تنظیم کند.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به کاهش وزن 5 تا 10 درصدی در 6 ماه اشاره داشت و گفت: این محدوده کاهش وزن مطلوب است یعنی اگر فرد 100 کیلوگرم وزن داشته باشد باید در 6 ماه 5 تا 10 کیلو گرم کاهش وزن داشته باشد.

وی به رژیم‌های غذایی معقول اشاره داشت و گفت: اینکه افراد در یکی دو ماه وزن خود را خیلی سریع پایین می‌آورند مورد تائید ما نیست چرا که می‌تواند با عوارض بسیاری همراه باشد و حتی نگه داشتن این کاهش وزن نیز امکان‌پذیر نیست.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی به کودکان تهرانی اشاره داشت و گفت: 18 درصد کودکان تهرانی چاق هستند که این آمار در استان‌های مختلف متفاوت و بین 3 تا 23 درصد است که استان ایلام و سیستان و بلوچستان با 3 درصد در پایین جدول جای دارند و استان‌های شمالی و شهرهایی که وضع اقتصادی بهتری دارند در بالای جدول هستند و 23 درصد کودکان و نوجوانانشان چاق هستند و هرچه از روستای به شهر نیز نزدیکتر باشیم و زندگی شهری و رفاهی بیشتر باشد این آمار افزون‌تر است.

وی به توده بدنی بالای 40 در افراد چاق اشاره داشت و گفت: احتمال ابتلا به بیماری و مرگ و میر در این افراد 2.5 تا 3 برابر بیشتر از افراد دیگر است.

رئیس انجمن پیشگیری و درمان چاقی اپیدمی اضافه وزن در کودکان را پیشرو و نگران کننده عنوان کرد و افزود دلیل واضح آن کم تحرکی، در دسترس بودن مواد غذایی و نشستن مداوم 6 تا 8 ساعته برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری است که هر سه عامل آن به افزایش وزن در کودک می‌انجامد.

وی به مطالعات این انجمن بر روی 15 هزار نفر در شرق تهران و در محدوده زمانی 13 سال اشاره داشت و گفت: با مداخلاتی که در شیوه زندگی افراد در گروه‌های سنی مختلف انجام داده‌ایم توانسته‌ایم مصرف سیگار و دخانیات را تا یک سوم کاهش دهیم و عوامل خطر و دیابت و افزایش چاقی را نیز کاهش دهیم که چون ما عامل اجرایی نیستیم و فقط برنامه‌ها را پیشنهاد می‌کنیم قصد داریم این برنامه‌ها را که باعث تغییر در شیوه زندگی و کاهش عوامل خطرساز شده است را به وزارت بهداشت و درمان توصیه کنیم.

اخبار مرتبط

توزیع 8 هزار بسته معیشتی و لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان

کمک بیش از 110 میلیاردی نیکوکاران گنبدکاووس به بخش سلامت

چگونه لکه چسب قطره‌ای را از روی لباس و اجسام پاک کنیم؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha