آمانو پس از بازگشت از تهران: موضوع هسته‌یی ایران یک‌شبه حل نمی‌شود

 آمانو پس از بازگشت از تهران: موضوع هسته‌یی ایران یک‌شبه حل نمی‌شود

به گزارش « سراج24 » یوکیا آمانو پس از بازگشت از تهران در فرودگاه وین در جمع خبرنگاران افزود: در بازدیدی که از ایران داشتم بیانیه‌ای را درباره چارچوب همکاری دوجانبه امضا کردیم. با ایران توافق کردیم که همه موضوعات گذشته و حاضر را حل کنیم.

وی افزود: این توافقنامه شامل شش اقدام عملی بوده که باید در طی سه ماه آینده نهایی شود. زمان شروع اقدامات بلافاصله بعد از امضای بیانیه بوده است. ضمنا جلسات فنی موازی نیز داشتم. جلسه فنی آینده در تاریخ 11دسامبر خواهد بود.

وی گفت: در این سفر با آقای صالحی و آقای ظریف وزیر خارجه ملاقات‌هایی داشتم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالات خبرنگاران افزود: ما طبق توافق قرار است از تاسیسات تولید آب سنگین بازدید داشته باشیم ، راکتور آب سنگین در این بازدیدها گنجانده نشده است.

وی همچنین افزود: در مورد جنبه‌های احتمالی نظامی فعالیت‌های هسته‌یی نیز با ایران گفت‌وگو خواهیم داشت و در پایان این سه ماه پیش‌بینی شده تصویر روشن‌تری نسبت به این موضوعات خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا غیر از این شش اقدام عملی، مذاکرات دیگری نیز با ایران خواهید داشت؟ گفت: فعلا تمرکز اصلی ما روی اجرای این شش اقدام عملی است.

آمانو افزود: هنوز زمان بازدید از معدن گلچین مشخص نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: لحن تهران نسبت به گذشته سازنده‌تر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که ایا نشانه‌هایی از کاهش سرعت توسعه برنامه هسته‌یی ایران دیده‌اید؟ گفت: به این موضوع در گزارش خود به شورای حکام خواهم پرداخت.

مدیرکل آژانس در پاسخ به این سوال که اگر در مذاکرات 20نوامبر ایران توافق کند که برخی از فعالیت‌های غنی سازی خود را تعلیق نماید، نقش آژانس در این زمنیه چه خواهد بود؟ گفت: اگر از ما درخواست شود که توافق میان 1+5 و ایران را راستی‌آزمایی کنیم ما آماده اقدام خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که شورای حکام از ایران درخواست کرده است که سریعا نسبت به امضای رهیافت سازمان یافته اقدام نماید توافق جدید شما با ایران این موضوع را به تعویق می‌اندازد به چه دلیلی با این تعویق موافقت کرده‌اید؟ گفت:هیچ تعویقی در کار نیست ما به مدت 2سال با ایران در مورد رهیافت سازمان یافته مذاکره کرده بودیم لیکن هیچگونه پیشرفتی حاصل نشده بود همان‌طور که قبلا گفتم در مذاکرات دور خود می‌چرخیدیم تا این‌که در جلسه‌ای که در نوامبر امسال داشتیم یک رهیافت جدید پیشنهاد شد. این رهیافت گام به گام می‌باشد. بیانیه مشترکی که منتشر کردیم نتیجه این مذاکرات می‌باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امیدوارید در آینده به سایت پارچین دسترسی داشته باشید؟ گفت: بیانیه مشترک می‌گوید که آژانس و ایران درخصوص حل وفصل موضوعات گذشته و حاضر همکاری خواهند کرد و شش اقدام عملی قدم اول این همکاری‌ها می‌باشد؛ بنابراین موضوعات دیگر نیز که در این قدم اول نیامده در گام‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بدین ترتیب بررسی جنبه‌های احتمالی برنامه هسته‌یی ایران متوقف خواهد شد؟ گفت: برخی از اقدامات عملی مورد توافق مربوط به همین موضوع جنبه‌های احتمالی برنامه هسته‌یی ایران است، ضمنا موضوع هسته‌یی ایران بسیار پیچیده است و نمی‌توان انتظار داشت که یک‌شبه همه موضوعات را حل کنیم؛ بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که رهیافت گام به گام اتخاذ کنیم و موضوعاتی که در گام اول گنجانده نشده‌اند در گام‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت./ایسنا

اخبار مرتبط

بسته‌شدن پرونده «پی‌ام دی»؛ غلبه اراده سیاسی بر مسائل فنی

گزارش دفتر نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قطعنامه شورای حکام

آمانو: به تصویری کلی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست یافتیم/مواد هسته‌ای ایران انحرافی نداشته است

0 نظر

ارسال نظر

capcha