در گفت‌وگوی ویژه خبری

صالحی: امیدواریم ابتدای سال ۹۳ کلنگ دومین نیروگاه را به زمین بزنیم/به فعالیت‌های هسته‌ای خود مطمئنیم

صالحی: امیدواریم ابتدای سال ۹۳ کلنگ دومین نیروگاه را به زمین بزنیم/به فعالیت‌های هسته‌ای خود مطمئنیم

به گزارش « سراج24 »، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان سه شنبه شب در برنامه گفت‌گوی خبری ویژه شبکه سوم سیما به همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و این همکاری را دیرینه و دیرپا خواند.

وی با تشریح تحولات صورت گرفته در پرونده هسته‌ای ایران در 10 سال گذشته خاطرنشان کرد: ‌از سال 2002 با این پرونده ساختگی دست به گریبان هستیم.

وی با بیان اینکه ما به فعالیت‌های صلح‌آمیز خود مطمئن هستیم، به 10 دور مذاکرات ایران و آژانس در دو سال اخیر اشاره کرد و افزود: علی‌رغم برگزاری 10 جلسه کارشناسی نتوانستیم به جمع‌بندی مشترکی برسیم و روز گذشته بیانیه‌ای بین ایران و آژانس امضا شد که آمادگی طرفین با حسن نیت و اراده آنها برای پیشرفت در جهت حل و فصل مسئله است.

وی 6 مورد درخواستی آژانس را بازدید از آب سنگین اراک، ‌بازدید از معدن گچین، اطلاعات از رآکتورهای جدید، اطلاع از محل ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در آینده و فعالیت‌های لیزری عنوان کرد و افزود: این 6 مورد دست‌گرمی است برای برگرداندن اعتماد و تلطیف فضا.

وی همچنین گفت که ما نیازی نداریم با لیزر اقدام به غنی‌سازی کنیم.

صالحی با بیان اینکه فضا بین طرفین (ایران و آژانس) یک مقدار تلخ شده بود، خاطرنشان کرد:‌ ما به دنیا اعلام کردیم که می‌خواهیم بهانه را از دست بهانه‌جویان بگیریم و در چارچوب منافع ملی آماده همکاری هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از امروز تا 3 ماه آینده کارشناسان ما و آژانس راجع به گام‌های بعدی مذاکره می‌‌کند.

وی آژانس را تنها ارگان بین‌المللی برای راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای کشورهای عضو برشمرد و در خصوص 1+5 گفت: ‌1+5 یک تشکل سیاسی است ولی مذاکره ما با آژانس فنی و حقوقی می‌باشد البته این دو بر همدیگر اثر می‌گذارند و اگر با آژانس به تفاهم برسیم، مذاکرات ما بر 1+5 نیز تأثیرگذار خواهد بود.

وی در ادامه به تشریح دستآوردهای هسته‌ای کشور پرداخت و افزود:‌ صنعت هسته‌ای ما بومی شده و یکی از پروژه‌هایی که شهید شهریاری آن را پیش می‌بُرد تدوین کتاب‌های درسی توسط دانشمندان ایرانی بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رآکتور تحقیقاتی اراک توسط دانشمندان ایرانی طراحی شده، خاطرنشان کرد: ما به منظور تولید رادیو ایوتوپ اقدام به ساخت این رآکتور کردیم.

صالحی گفت: ‌در حال حاضر 15 رادیو دارو تولید می‌کنیم و اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعدد با کمک آژانس در ایران کرده‌ایم و علاوه بر این به سمت ساخت تجهیزات تصویربرداری پیشرفته نیز پیش می‌رویم.

وی به تولید سوخت 20 درصد نیز اشاره کرد و افزود: جوانان ما طی 18 ماه توانستند اقدام به تولید سوخت 20 درصد کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی نسبت به حل پرونده هسته‌ای ایران ابراز اطمینان کرد و یادآور شد: البته عده‌ای در خارج ناراحت هستند که امیدواریم به عقلانیت بازگردند.

صالحی به شیطنت‌های رژیم صهیونیستی در این زمینه اشاره کرد و افزود: این رژیم کشور فرانسه را مجبور کرد که موضع غیر مدبرانه‌ای اتخاذ کند که الان مجبور شد اقدام خود را توجیه کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که بر اساس دستور حسن روحانی رئیس جمهور برای ساخت نیروگاه‌های جدید هسته‌ای در حال مذاکره با روسیه هستیم و افزود: روس‌ها آمادگی خود را اعلام کردند که تا 4 هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای بسازیم و امیدواریم ابتدای سال 1393 بتوانیم کلنگ دومین نیروگاه را به زمین بزنیم که این نیروگاه همراه با آب شیرین‌کن خواهد بود.

اخبار مرتبط

فیلم| اوضاع برای ایران کمی خطرناک شد!

عربستان برای داشتن عنوان هسته‌ای، حاضر به هرگونه خفت و خواری است

آمریکا از کشورهایی که با ایران همکاری می‌کنند، باج‌گیری اقتصادی می‌کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha