حجت الاسلام بهشتی در شب چهارم محرم تشریح کرد:

فرق بین کشتی نوح و کشتی حسین علیه السلام

فرق بین کشتی نوح و کشتی حسین علیه السلام

به گزارش سراج24  حجت الاسلام بهشتی درشب چهارم محرم درهیئت محبان الصادق علیه السلام طی سخنرانی با محوریت آنکه اگر مردم از تاریخ انبیاء درس می گرفتند حادثه کربلا با آن وضعیت رخ نمی داد اظهار داشت:شیخ صدوق در کتابی(اکمال دین وتمام نعمة)که به امرحضرت حجة(عج)به رشته ی تحریر در آورده است،داستان پیامبران گذشته که از دیده مردم پنهان بودند را نوشته است.

وی به شرح زندگی نوح(ع)پرداخت وگفت:ادریس به کسانی که مومن شده بودند گفت سالهای بعد از من دوباره اتفاقات بدی خواهد افتاد و دوباره کفر و ضلالت و گمراهی سراغ شما خواهد آمد و آن زمانیکه قوم بعد از شما هیچ چاره نداشته باشد پیامبری از جانب خدا می‌آید که اسمش نوح است.

این کارشناس مسائل دینی افزود: اتفاقاتی که ادریس می گفت عینا رخ داد و حکومت ظلم و ستم بر پا شد تا اینکه تعداد قابل توجهی  از مردم انتظار فرج را می کشیدند و به خدا گفتند ادریس از کسی صحبت می کرد که اسمش نوح است،خدایا آنرا به ما برسان. سالها گذشت و حضرت نوح ظهور کرد.

بهشتی با اشاره به اینکه عمر متوسط در زمان حضرت نوح 300 سال بوده است، گفت: در بعضی از تاریخ ها نوشته شده است که حضرت نوح در سن 850 سالگی به پیامبری رسید و قرآن اشاره می کند حضرت نوح 950 سال پیامبری کرده است.

وی در ادامه به صبر و شکیبایی حضرت نوح اشاره و عنوان کرد: زمانی که حضرت نوح به مقام نبوت رسید با حضور در میان مردم آنها را هدایت می‌کرد اما صاحبان قدرت که دین را تهدیدی علیه منافع خود می‌دیدند حضرت نوح را تهدید کردند و گفتند دیگر از خدای احد و واحد صحبت نکن.

حجت الاسلام بهشتی تاکید کرد: وقتی صاحبان زور و قدرت دیدند که حضرت نوح دست از هدایت مردم بر نمی‌دارد هر باری که نوح علیه السلام برای هدایت مردم در شهر می‌امد وی به شدت او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند به‌گونه‌ای که حضرت نوح به حالت إغما در کوچه ها می افتاد.

وی با بیان اینکه نگاه انبیا و اولیای به ظالم نیز جنبه هدایت دارد، گفت: هنگامی که حضرت نوح به هوش می آمد به خدا می گفت خدایا مردم را هدایت کن.سال های سال اینطور گذشت و تعداد اندکی از مردم به نوح ایمان آوردند ولی نوح دست از هدایت مردم برنداشت.

این کارشناس مسائل مدهبی اظهار داشت: بعد از سیصد سال حضرت نوح در سحرگاهی دستانش را روبه آسمان کرد و خواست مردم را نفرین کند. در لحظه ای که می‌خواست امتش را مورد نفرین قرار دهد دسته ای از فرشتگان به سمتش آمدند واز نوح درخواست کردند که به مردم فرصت دهد ونوح هم بی قید وشرط قبول کرد و گفت 300سال دیگر هم صبرمی‌کنم.

بهشتی ادامه داد:نوح 300سال دیگر هم بافرزندان و نوادگان نسل قبل سر کرد ولی آنها هم اصلاح نشدندونوح خواست دوباره نفرین کند که ملائک آمدند ودوباره برای مردم درخواست فرصت کردند ونوح 300سال دیگر هم فرصت داد.

وی با اشاره به اینکه نفرین حضرت نوح در جهت هدایت امتش بود،گفت: بعد از 900سال نوح مردم را نفرین کرد وبه خدا گفت:خدایا به کافران اجازه نده که روی زمین بمانند،چرا که اگر آنها را رها کنی دیگران را هم گمراه خواهند کرد و روی زمین همه گمراه می‌شوند.

حجت الاسلام بهتشی با اشاره به اینکه خداوند نفرین نوح را بعد از 50سال مستجاب کرد، گفت:در طی این مدت حضرت نوح به همراه یارانش مشغول ساختن کشتی دروسط بیابان پرداخت(طبق برخی از روایت مسجئ کوفه همان مکانی بوده که حضرت نوح مشغول ساخت کشتی خود لوده است) اما صاحبان زور و قدرت  حضرت نوح را مسخره می‌کردند که دارد وسط بیابان کشتی می‌سازد.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه در طول این 900 سال تنها 240 نفر مومن به دین حضرت نوح شدند، تاکید کرد: هنگامیکه سال نهصدم پیامبری حضرت نوح رسید، ایشان به یاران خود فرمودند که فرج نزدیک است. چند سال گدشت و خبری از فرج-به معنای گشایش- نشد و نزدیک یک سوم از یاران نوح از وی جدا شدند. با طولانی شدن خبر یک سوم دیگر نیز حضرت نوح را ترک کردند و نهایتا 80 نفر همراه حضرت نوح تا آخر بودند.

وی با شاره به اینکه خداوند به جناب نوح فرموده بود بدان که هروقت از تنور خانه ات آب جوشید،موقع نازل شدن عذاب است، ادامه داد: در یکی از روزها به حضرت نوح خبر دادند که از تنور خانه‌ات آب خارج شده است بنابراین ایشان یاران خود را صدا کرد و سوار بر کشتی شدند و از عذاب الهی نجات یافتد و به عبارت دیگر فرج را به عینه دیدند.

حجت الاسلام بهشتی درپایان سخنرانی خود با اشاره به حادثه کربلا افزود:با اینکه قرآن نوح را صبورخطاب میکند، اما قوم خود را نفرین کرد،اما سیدالشهدا چه کار کرد؟ خداوند کافران قوم نوح را از دمه تیغ گذراند و بر آنها عذاب نازل کرد ولی درکربلا کافران سیدالشهدا چه شدند؟ چرا در زمان امام حسین برعکس عمل شد؟

وی خاطرنشان کرد:این همان فرق کشتی نوح و کشتی حسین علیه السلام! است.این محبت وایثار سیدالشهدا است.اینجاست که حسین به همراه خانواده اش جانش را فدا کرد تا یک عمر مردم از هدایت واقعی بهره مند شوند.

اخبار مرتبط

انتظارِ فرج از شرایط تحقق ظهور است

1 نظر

ارسال نظر

capcha