کسانی که شجاعت ریسک‌کردن ندارند موفق نمی‌شوند

بلاتر: به خاطر ۲ اتفاق خوب در ایران به دعوت کفاشیان پاسخ مثبت دادم/ فوتبال به امید به آینده را می‌‌آموزد

بلاتر: به خاطر ۲ اتفاق خوب در ایران به دعوت کفاشیان پاسخ مثبت دادم/ فوتبال به امید به آینده را می‌‌آموزد

به گزارش سراج24 به نقل از تسنیم سپ بلاتر که برای شرکت در همایش علم و فوتبال به کشورمان آمده است به عنوان سخنران این مراسم برای حاضران صحبت کرد.

سخنرانی رئیس فیفا از ساعت 18:40 آغاز شد.

بلاتر گفت: باعث افتخار من است که اینجا شما را در دومین کنگره بین‌المللی علم و فوتبال در تهران ملاقات می‌کنم. زمانی که وارد سالن شدم خبرنگاران از من پرسیدند علت حضورت در ایران چیست، من به آنها گفتم  ابتدا به این خاطر به ایران آمدم که می‌خواستم به دعوت فدراسیون فوتبال ایران پاسخ مثبت دهم که طی 2 سال گذشته از من خواسته بودند به ایران سفر کنم.

رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال خاطرنشان کرد: در این مدت همیشه دوست داشتم به دعوت ایران پاسخ مثبت بدهم و در نهایت پس از وقوع دو اتفاق خوب در ایران تصمیم گرفتم به این دعوت پاسخ مثبت دهم.

بلاتر در این خصوص توضیحی اضافه داد و گفت: نخستین اتفاق خوبی که در ایران افتاد و باعث شد مردم به خیابان‌ها بریزند و شادی کنند انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران بود که جا دارد به ایشان تبریک بگویم. دومین اتفاق هکم صعود ایران به جام جهانی بود که لازم است بابت اتفاق هم به مردم ایران تبریک بگویم.

وی با بیان اینکه ایران 4 بار موفق به حضور در جام جهانی شده است ادامه داد: یک بار آن در آرژانتین، یک بار آن در فرانسه و یک بار آن در برزیل و یک بار هم در برزیل ایران به جام جهانی رفته است. اگر اشتباه نکنم ایران در جام جهانی فرانسه و در آن بازی معروف که در لیون برگزار شد موفق شد یک برد کسب کند.

رئیس فیفا گفت: خانم‌ها و آقایان! بیایید با خوشبینی به موضوع نگاه کنیم. حضور ایران در مسابقاتی که بهترین سفیر جهانی است، مهم است. هیچ رقابتی مانند جام جهانی نیست که چنین توجهی را به خود جلب کند. هر کدام از بازیکنان ایران سفرای این کشور هستند که با پرچم 3 رنگ به میدان مسابقه می‌روند. پس اگر بدین صورت به ماجرا نگاه کنید متوجه می‌شوید که فوتبال بیش از یک بازی است و از دید سیاسی هم می‌توان به آن نگاه کرد.

بلاتر خاطرنشان کرد: خانم‌ها و آقایان! اجازه بدهید از صحبت‌های دوستانه آقای سجادی تشکر کنم. خوشبختانه شیخ سلمان هم که عضو هیئت رئیسه فیفا است در اینجا حضور دارد در حالی حاضر خانم مویاداد نایب رئیس کنفدراسیون آسیا هم در اینجا حضور دارد که البته ایشان هم عضو هیئت رئیسه فیفاست و این نشان از اهمیت فوتبال بانوان برای ما دارد.

وی ادامه داد: به موضوع علم فوتبال برگردیم. فوتبال بیش از یک ورزش و ضربه زدن به توپ است. بیش از 209 عضو و بیش از 300 میلیون عضو فعال در دنیا داریم. ایران با جمعیتی بیش از 75 میلیون مطمئنا علاقه‌مندان زیادی به این رشته ورزشی دارد. یک میلیارد و 200 میلیون نفر در دنیا با فوتبال در تماس هستند.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال با بیان اینکه دو سوم جمعیت 7 میلیاردی جهان در آسیاست خاطرنشان کرد: این نشان از پتانسیل بالای این قاره دارد. فوتبال یک بازی گروهی و تقویت روح است همانطور که شما در آن یاد می‌گیرید چطور ببرید و یا چطور ببازید. یک موضوع مهم دیگر هم است ما دوست داریم تک تک نقاط دنیا فوتبال را حس کنند.

بلاتر با بیان اینکه تمامی این احساسات گرد هم می‌آید تا جنبه بزرگ فوتبال را نشان بدهد تصریح کرد: امید داشتن یکی از پیام‌های فوتبال است که ما باید در کارهایمان امید داشته باشیم. امروز می‌بازیم و 10 روز دیگر برنده می‌شویم. اینکه باز هم می‌توانیم برنده شویم یک امید است که فوتبال به ما آموخته است و می‌تواند در زندگی حرفه‌ای و زندگی شخصی ما درسی کاربردی باشد. این درس آنقدر وسیع است که شاید نتوان به راحتی به آن پرداخت.

وی افزود: فوتبال اکنون به یک قدرت اقتصادی بزرگ در دنیا تبدیل شده و وقتی می‌خواهیم درباره جمعیت 300 میلیونی فوتبال صحبت کنیم باید حواسمان به سلامت فوتبالی‌ها نیز باشد و این توسط پزشکان و متخصصان به دست می‌آید. روی صحبتم با دکتر جیری است که فردا در این باره بیشتر توضیح خواهند داد اما وظیفه‌ای که در فوتبال وجود دارد این است که هدفی را دنبال کنیم.

رئیس فیفا خاطرنشان کرد: این هدف گل زدن نیست بلکه هدفی است که شما تعیین می‌کنید و در فوتبال یاد می‌گیرید چگونه هدف خود را دنبال کنید. هدف فوتبال بزرگتر از گل زدن است و باید به عنوان  یک ورزشکار بالاتر از گل زدن و ورزش کردن به این رشته نگاه کنیم.

به گزارش تسنیم بلاتر در ادامه گفت: این خیلی راحت است که همه فوتبال بازی کنند. این خیلی طبیعی است و هر بچه‌ای می‌تواند به توپ ضربه بزند و حرکت ورزشی داشته باشد. ما می‌توانیم از قسمت‌های مختلف بدنمان استفاده کنیم برای خوب بازی کردن. از دست، پا و ... استفاده کنیم. من می‌توانم بگویم بچه‌ای که هنوز به دنیا نیامده می‌تواند شوت بزند و بازی کند اما وقتی در مورد فلسفه فوتبال حرف می‌زنیم باید توضیح دهیم این فلسفه چیست. فلسفه‌ای که باعث می‌شود همه از شهرها، روستاها و دهکده‌ها برای جام‌جهانی گرد هم آیند.

وی تاکید کرد: فیلسوفی گفته بود اگر در فوتبال توپ وجود نداشت راحت‌تر انجام می‌شد اما به عقیده من آن توپ نشانه جهانی است که در آن زندگی می‌کنیم. این بازی فوتبال محدودیت و بعد فرهنگی ندارد و برخلاف آنچه در گذشته گمان می‌شد امروزه فوتبال به عاملی تبدیل شده برای استفاده از زمان و توانایی. از شما می‌خواهم به این بعد مهم توجه کنید.

رئیس فیفا یادآور شد: هفته گذشته یکصد و پنجاهمین سالگرد فیفا را جشن گرفتیم. آنجا بود که هماهنگی و سازمان‌دهی این ورزش شکل گرفت و  فوتبال به تاریخ پیوست. تمام فرهنگ‌ها از مصر تا اروپا و آمریکای جنوبی و قاره‌های مختلف با هر فرهنگی که باشند با یک توپ ساده بازی می‌کنند. توپی که زمانی یکسری انسان هوشمند در انگلیس گرد هم آمدند و با آن فوتبال امروزی شکل دادند.

بلاتر خاطرنشان کرد: می‌توانم ساعت‌ها در مورد فوتبال صحبت کنم. این ورزش در حال پیشرفت است و آن انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند. فوتبال پل‌هایی را برای ارتباطات می‌سازد. همین دیروز در زوریخ جلسه‌ای با نمایندگانی از قبرس داشتیم، آنها از نظر سیاسی منزوی هستند. 6 سال است که تلاش می‌کنیم در آنجا یک ارگان ورزشی برقرار کرده که در این جزیره فوتبال بازی کنند. فوتبال مردم را به هم نزدیک می‌کند و این دارایی واقعی فوتبال است. فوتبال مردم را به هم نزدیک می‌کند و این دارایی واقعی فوتبال است.

وی اظهار داشت: این موارد می‌تواند در ایران و جاهای دیگری هم باشد دقیقا مانند چیزی که در ایران بود. ابتدا ایران به جام‌جهانی صعود کرد سپس شادمانی به جمع مردم آمد و حالا ایران به فکر مراحل دیگر است.

رئیس فیفا اضافه کرد: در فوتبال یاد می‌گیریم کسانی که شجاعت ریسک‌کردن ندارند موفق نمی‌شوند. شما در آنجا یاد می‌گیرید که با ریسک‌کردن می‌توانید به آینده امیدوار بوده و موفق شوید.

بلاتر در پایان صحبت‌های خود گفت: خیلی خوشحالم که در ایران هستم. خیلی خرسندم که با شما صحبت می‌کنم، خیلی خوشحال هستم که از طرف خانواده بزرگ فوتبال در اینجا حضور دارم و با شما سخن می‌گویم. به تمام کسانی که این همایش را برگزار کردند تبریک می‌گویم و آرزوی موفقیتی برای این همایش و ایران را دارم.

اخبار مرتبط

درگیری بازیکنان سایپا با مأموران‌ورزشگاه

پایان سال برای کهکشانی‌ها تلخ شد

بازیکن جوان سایپا به پرسپولیس پیوست

0 نظر

ارسال نظر

capcha