انگیزه‌یابی برای تحریفات عاشورا

انگیزه‌یابی برای تحریفات عاشورا

 

به گزارش «سراج24»؛ یکی از نکات بسیار مهمی که شهید مطهری در این مباحث مطرح می کند، این که تصور اولیه ایشان چنین بوده که این تحریفات ناشی از این است که اطلاعات موثق و زیادی درباره واقعه عاشورا موجود نیست و همین سبب شده که افراد و محبان امام حسین(ع)، با گمانه زنی یا انگیزه های دیگر، وقایعی را به روز عاشورا نسبت دهند، اما استاد شهید مطهری می گوید: «پس از تحقیق در باب این موضوع، دریافتم که اتفاقا معدود حادثه تاریخی است که به اندازه عاشورا دارای اسناد معتبر باشد و آن چیزی که بیشتر دل انسان را به درد می آورد این است که اتفاقا در میان وقایع تاریخی کمتر واقعه ای است که از نظر نقل های معتبر به اندازه حادثه کربلا غنی باشد.
 
من سابق تصور می کردم اساسا علت این همه دروغ که در این واقعه ایجاد شده برای این است که وقایع راستین را کسی نمی داند که چه بوده است، بعد که مطالعه کردم دیدم اتفاقا هیچ حادثه ای در تاریخ های دور دست مثل سیزده، چهارده قرن پیش به اندازه حادثه کربلا تاریخ معتبر ندارد.
 
مورخان معتبر اسلامی از همان قرون اول و دوم، قضایا را با سندهای معتبر نقل کردند و این نقل ها با یکدیگر انطباق دارد و به یکدیگر نزدیک است و قضایایی در کار بوده که سبب شده جزئیات این تاریخ بماند.» (مطهری، حماسه حسینی)
 
حال این پرسش پیش می آید که اگر از روز عاشورا، اطلاعات موثق بسیاری در دست است، پس چرا و به چه انگیزه ای عده ای وقایعی را به این روز نسبت داده اند که هیچ مبنای تاریخی ندارد؟ مثلا به این تحریفات که شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی به آنها اشاره می کند توجه کنید:
 
«در کتاب اسرارالشهاده نوشته شده است که لشکر عمر سعد در کربلا یک میلیون و 600 هزار نفر بود. باید سوال کرد اینها از کجا پیدا شدند، اینها همه در کوفه بودند، مگر یک چنین چیزی می شود؟! و نیز در آن کتاب نوشته که امام حسین(ع) در روز عاشورا 300 هزار نفر را با دست خودش کشت! با بمبی که در هیروشیما انداختند تازه 60 هزار نفر کشته شدند و من حساب کردم که اگر فرض کنیم که شمشیر مرتب پایین بیاید و در هر ثانیه یک نفر کشته شود، کشتن 300 هزار نفر، 83 ساعت و 20 دقیقه وقت می خواهد. بعد دیدند این تعداد کشته با طول روز جور در نمی آید، گفتند روز عاشورا هم 70 ساعت بوده است! همین طور درباره حضرت ابوالفضل(ع) گفته اند که25 هزار نفر را کشت که حساب کردم اگر در هر ثانیه یک نفر کشته شود، شش ساعت و پنجاه و چند دقیقه و چند ثانیه وقت می خواهد. پس حرف این مرد بزرگ حاجی نوری را باور کنیم که می گوید اگر کسی بخواهد امروز بگرید، اگر کسی بخواهد امروز ذکر مصیبت کند، باید بر مصائب جدید اباعبدالله بگرید، بر این دروغ هایی که به اباعبدالله (ع) نسبت داده می شود گریه کند.» (مطهری، حماسه حسینی)
 
حال که با مجاهدت های علمی شهید مطهری و امثال ایشان، درمی یابیم که چنین باورهایی، درباره عاشورا، بی پایه و اساس است، این پرسش برای ما به وجود می آید که براستی چرا در طول تاریخ، این دروغ ها درباره قیام امام حسین(ع) ایجاد شده است؟ به نظر نمی رسد این دروغ ها از سوی دشمنان آشکار تشیع ایجاد شده باشد، چرا که ظاهر این دروغ ها، در تمجید امام حسین(ع) و یاران ایشان است، اما اگر این تحریفات از سوی دوست داران امام صورت گرفته، چه انگیزه ای آنها را به سمت این تحریفات کشانده است؟
 
شاید یکی از مهم ترین انگیزه ها را بتوان در انتظارات نادرست ما از واقعه عاشورا دانست. برخی روان شناسان بر این باورند که انسان ها میل به داشتن آرمان ها و اساطیر پهلوانی دارند. انسان ها دوست دارند در ذهن خود به پهلوانانی تجسم بخشند که یک تنه از پس هزاران نفر برمی آیند، چرا که انسان طبیعتا طالب قدرت است و از آنجا که همواره قدرت خود را محدود می بیند، در ذهن، خود آرمانی اش را به شکل پهلوان همه فن حریف تجسم می بخشد. این میل در بین انسان های اغلب اقوام وجود دارد و در اغلب فرهنگ ها، چنین پهلوانان اساطیری ای مشهود هستند.
 
همین میل و انگیزه درونی نشان دهنده سمت و سوگیری تحریف کنندگان عاشورا در مواجهه با این واقعه بزرگ است. اگر فردی از ائمه شیعه انتظار داشته باشد که میل او به قهرمان سازی و پهلوان سازی را برآورده کند، حادثه عاشورا را در قالبی متفاوت و تحریف شده درخواهد یافت، اما اگر سعی کنیم با حداقل پیش فرض هایمان به این واقعه و به طور کلی به زندگی همه ائمه نگاه کنیم، خواهیم دید که این اولیای خدا سعی داشته اند ما را با همین محدودیت های جسمانی مان، به سمت مسیری هدایت کنند که سعادت دنیا و آخرت در آن نهفته است.
 
در این صورت امیرالمومنین علی(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و ابوالفضل العباس (ع) دیگر صرفا در سیمای پهلوانان و رزم آوران اساطیری برای ما جلوه نخواهند کرد، بلکه همچون پیشوایان و اسوه ها خواهند بود.
 
امام حسین (ع) آن گونه که در منابع تاریخی بیان شده، نه در سیمای یک پهلوان جنگ آور، بلکه همچون یک «امام» و «پیشوا» که به موقع اهل صلح و مدارا و به موقع اهل «نه» گفتن و مبارزه است، ظاهر می شود، اما امام حسین(ع) به شرطی همچون یک اسوه و پیشوا برای ما خواهد بود که با زدودن پیش فرض ها و انتظارات باطل، به سمت کلام و رفتار ایشان برویم.

اخبار مرتبط

نفرات برگزیده سوگواره عکس هیأت معرفی شدند

سردار سلیمانی ملت‌های منطقه را نسبت به توطئه سازش آگاه کرد

ماه و غزل، سریالی با موضوع قیام عاشورا

0 نظر

ارسال نظر

capcha