کمپین عاشورایی در خیابان‌های منچستر+عکس

کمپین عاشورایی در خیابان‌های منچستر+عکس

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، سید فیض حمدانی مسئول هیئت محبان المهدی متولد و ساکن شهر منچستر انگلیس است و سالهاست که  سعادت نوکری امام حسین را در محبان المهدی و هیئت حیدریون دارد. هیئت حیدریون منچستر یکی از قدیمی ترین هیئت های اروپا محسوب میشود و تنها هیئت هفتگی منظم در اروپا است هیئت های بزرگ حضرت علی اکبر شهر وین و امام علی علیه سلام شهر فرانکفورت آلمان هیئت های ماهانه است.

 

 

نماز جماعت پس از نصب سیاهی در حسینیه لیورپول انگلیس

سید فیض حمدانی در گفت و گو با خبرنگار بین الملل ندای انقلاب در خصوص برگزاری مراسم محرم در انگلیس گفت:

در برپایی این هیئت های عزاداری امام حسین و اداره آن همه قشری شرکت می کنند و عرض کنم خدمت شما که با توجه به ارادتی که همه ما در هیئت امنای این هیئت به ایران داریم ولی سعی کردیم که این هیئت با پول هایی که توسط مسلمانان ایرانی و غیر ایرانی پرداخت می شود اداره شود. البته در برخی شهرهای اروپایی مانند پاریس شیعیان حسینیه ندارند به همین خاطر مراسم در سفارت برگزار می شود ولی در شهر هایی مانند لندن، منچستر و لیورپول که تعداد شیعیان مرتضی علی زیاد است حسینیه هایی دایر شده که مراسم در آن برگزار میشود.

مراسم هیئت در محرم شامل زیارت عاشورا، روضه خوانی و سینه زنی است و بعضا چون غیر ایرانی های زیادی هم در این مراسم شرکت می کنند سخنران های انگلیسی زبان هم دعوت میشود. از خیلی از افراد غیر ایرانی و فارسی زبان که در مراسم شرکت می کنند وقتی سوال می کنم که شما که متوجه نمیشید که نوحه ها و روضه ها چی میگه پس چرا شرکت می کنید در جواب می گویند که مراسم امام حسینه می خوایم در مراسم حضور داشته باشیم.

جوانان و بچه هیئتی های منچستر یک رسم خوبی را در بین خودشان دارند که روضه خوانی هفتگی در منازل است و هر کسی هیئت خانه خود را به نامی نامگذاری کرده که یکی از آنها هیئت حضرت رباب است و الحمدالله از کشورهای مختلف میان انگلیسی های پاکستانی الاصل لبنانی الاصل عراقی الاصل همه برادران و دوستان در مراسم ها شرکت می کنند.

 

 

مراسم هفتگی عزاداری در هیئت حضرت رباب (س) در منچستر انگلیس

در حال حاظر یکی از بزرگترین کمپین های تبلیغاتی محرم در اروپا و آمریکا در حال برگزاری است. هیئت حیدریون با همکاری هیئت محبان مهدی در شهر منچستر انگلیس متولی این کار هستند و تا الان چیزی حدود 13 هزار پوند هزینه شده است. اسم این کمپین “who is Hosein” (حسین کیست؟) است و تلاش می کند جنبه های اخلاقی امام حسین را برای مخاطب غیر مسلمان انگلیسی معرفی کند. این تبلیغات در پر رفت و آمد ترین خیابان های منچستر که یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا به نام دانشگاه منچستر در آن واقع شده است.

سال گذشته که اولین سال برگزاری این تبلیغات در انگلیس بود بسیار موفقیت آمیز بود و به همین خاطر امسال در مکانی مناسب تر این تبلیغات رو شروع کردیم و هزینه بیشتری هم کردیم. امسال علاوه بر پوستر های محرم پرچم های بسیار زیبایی هم طراحی شده است که روی تیر های چراغ برق که محل بسیار مناسبی برای تبلیغات در انگلیس محسوب میشود نصب کردیم.

کمپین محرم اولین بار در لندن برگزار شد و ماهم در منچستر هم زمان شروع کردیم و جالب اینه که من اصلا ارتباطی با بچه های لندن نداریم و این یک اتفاق جالب بود که هم زمان در دو شهر بزرگ انگلیس این اتفاق افتاد. سه سال پیش یه گروهی از شیعیان این کار رو به صورت خیلی محدود با نصب چند پوستر انجام دادند که ما به لطف امام زمان این ایده رو گرفتیم و این حرکت رو آغاز کردیم.

یکی از شعار های استفاده شده در طراحی پوستر ها این جمله است: "مردی 1400 سال پیش برای حق و حقوق تو ایستادگی کرد. تو میدونی این کیست؟. این بنرها مزین به بارگاه ابی عبدالله حضرت قمر بنی هاشم است. هزینه این کمپین هم کاملا مردمیه و با رفقا و نوکر های امام حسین رفتیم گدایی کردیم تا بتونیم این کار رو به ثمر برسونیم.

مراسم عید قربان بود که ما در اینجا صحبتی داشتیم که پاکستانی ها و عربها و ایرانی ها بودند و گفتیم که موضوعی است که پول می خواهد. البته این نکته را هم بگویم که بحث سوریه باعث اتحاد شیعیان در انگلیس شده است. به هر حال بعد از جلسه یکی امد سراغ من و نیمی از هزینه ها رو تقبل کرد. ایشان آدم مذهبی هم نبود و ما هم ایشان رو کمتر می دیدیم ولی من را قسم داد به حضرت زهرا که اسمی از وی برده نشود و کسی متوجه نشود که ایشان این کمک رو کرده است.

ما در قالب هیئت علاوه بر برگزاری مراسم مذهبی، فعالیت های زیادی می کنم. مدرسه سازی در کشورهای محروم و حفر چاه آب در روستاهای پاکستان تا شییعان مظلوم این کشور بتوانند از حداقل های زنگی بهره مند شوند.

ما شیعیان فراوانی را در اینجا داریم که تمام عمر خود را در انگلیس زندگی کرده اند و متولد این کشورند. البته برخی از این افراد مسیحی بودند و یا اصلا اعتقادی به خدا نداشتند ولی با فعالیت های صورت گرفته توسط دوستان علاقه مند شدند و به مذهب حقه تشیع روی آوردند. انجمن های اهل بیت در دانشگاه ها در حال رشد است و به سرعت برادران اهل سنت ما جذب اهل بیت می شوند./ندای انقلاب

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha