معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

درنای سیبری به ایران بازگشت

درنای سیبری به ایران بازگشت

 

 

به گزارش سراج24: به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست احمد علی کیخا از بازگشت درنای سیبری برای زمستان گذرانی به فریدون کنار خبر داد و گفت‌: درنای سیبری پرنده مهاجری است که هرساله برای زمستان گذرانی از آبان ماه تا اسفند ماه به کشور ایران می‌آید.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این آخرین بازمانده از درنای سیبری است، گفت: کشور ایران دخل و تصرفی در اندازه جمعیت درنای سیبری ندارد و زیستگاه جوجه‌آوری این پرنده مهاجر در منطقه سیبری روسیه است.

کیخا با اشاره به اقدامات ایران برای افزایش جمعیتی درنای سیبری که به سمت نابودی است، گفت: پروژه بین المللی برای حفظ زیستگاه این گونه نادر و آموزش جوامع محلی در مدت 6 سال اجرا شده و برای حذف خطرات احتمالی از زیستگاه زمستان گذران درنا موفق بوده است.

وی با بیان اینکه این گونه در ایران شکار نمی‌شود و برای جوامع محلی قداست دارد، اظهار داشت: این گونه در زیستگاه جوجه آوری خود در روسیه دچار مشکل است و در چند سال اخیر در سیبری مرکز تکثیر و جوجه آوری درنا راه اندازی شده است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه وضعیت درنای سیبری در مدت زمستان گذرانی در فریدون کنار به صورت روزانه پایش می‌شود، گفت: این پرنده مهاجر در پایان اسفند ماه به کشور روسیه باز می‌گردد.

وی یاد آور شد: اولین بار در دهه پنجاه، 16-14 قطعه درنای سیبری در ایران مشاهده شده است.

گفتنی است، درنای سیبری پرنده مهاجری است که دارای جمعیت غربی، میانی و شرقی است که جمعیت غربی آن به سمت ایران می‌آید و جمعیت میانی این پرنده در هندوستان و قزاقستان زندگی می‌کرده است که منقرض شده است. بیشترین جمعیت این گونه جمعیت شرقی آن است که تعداد 3 هزار قطعه جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

امام خامنه ای: پیام امید را به جامعه تزریق می کنید/قهرمان ها آموزگاران ایستادگی و امید و نشاط هستند +تصاویر

توزیع واکسن به آسانی و روانی کامل در بین مردم انجام شود/مردم خوزستان نباید دچار مشکلات باشند

کمک ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در پویش ایران همدل

0 نظر

ارسال نظر

capcha