بیانیه خانه آمریکای لاتین:

آمریکا به اشکال مختلف به دنبال انتقام گیری از ملت کوبا بوده است

آمریکا به اشکال مختلف به دنبال انتقام گیری از ملت کوبا بوده است
در آستانه طرح قطعنامه پیشنهادی کوبا برای محکومیت و پایان دادن به محاصره اقتصادی این کشور توسط ایالات متحده آمریکا، «خانه آمریکای لاتین» بیانیه‌ای تحت عنوان « ضرورت تعمیق همبستگی بین‌المللی با 52 سال مقاومت قهرمانانه کوبا در مقابل محاصره و تحریم‌های اقتصادی» صادر کرد که این بیانیه توسط عبدالحمید شهرابی مدیر تحقیقات و برنامه‌ریزی خانه آمریکای لاتین در سفارت کوبا در تهران قرائت شد.

متن این بیانیه به شرح زیر است.

چهارشنبه 29 اکتبر 2013 (7 آبان 1392) قطعنامه پیشنهادی کوبا برای محکومیت محاصره اقتصادی این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل به رأی گذاشته خواهد شد. انتظار می‌رود که این بار نیز همچون گذشته مجمع عمومی این قطعنامه را تصویب کند. سال گذشته 188 کشور به قطعنامه مشابهی که کوبا در این خصوص ارائه کرده بود رای مثبت دادند و تنها ایالات متحده، اسرائیل و جزیره کوچک پالائو واقع در اقیانوس آرام با 21000 نفر جمعیت با آن مخالفت کردند. اکنون 52 سال است که محاصره اقتصادی کوبا که طولانی‌ترین محاصره اقتصادی در تاریخ علیه یک کشور محسوب می‌شود توسط حکومت سلطه‌گر ایالات متحده ادامه یافته است.

بعد از پیروزی انقلاب در ژانویه 1959 حکومت ایالات متحده به اشکال مختلف به دنبال انتقام‌گیری از ملت کوبا بوده است. حمایت از تجاوز نظامی نیروهای مزدور، تخریب تولیدات صنعتی و کشاورزی، اعزام نیروهای تروریست برای قتل شهروندان بی‌گناه و رهبران این کشور و بالاخره محاصره جنایت‌بار اقتصادی از جمله اقداماتی بوده که توسط حاکمیت کاخ سفید واشینگتن در این راستا صورت گرفته است. این تهاجمات باعث قتل قریب 3500 نفر، معلولیت 2100 نفر و بیش از یک هزار میلیارد دلار خسارت به کوبا شده است. با این حال، مقاومت قهرمانانه ملت کوبا در مقابل این تهاجمات علاوه بر حفظ حاکمیت ملی و استقلال این کشور، الهام‌بخش ملل مظلوم نیز، باالاخص در منطقه آمریکای لاتین، بوده است.

امروزه، ملت کوبا اگر چه بهای سنگینی را برای حراست از حق تعیین سرنوشت خود پرداخت کرده، لکن، با عزت و افتخار به کارنامه تحسین‌برانگیز خود می‌نگرد.

هم‌زمان با رأی‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل، مردم این سرزمین انقلابی که تحمل فشارهای طاقت‌فرسای اقتصادی را به ذلت‌پذیری ترجیح داده‌اند بیش از همیشه به همبستگی بین‌المللی نیاز دارند. هم از این رو «خانه آمریکای لاتین» ضمن اعلام مجدد همبستگی عمیق خود با ملت کوبا از همه آزادیخواهان و نیروهای عدالت‌طلب می‌خواهد که خواستار لغو فوری محاصره اقتصادی کوبا شوند.

27 اکتبر 2013 (5 آبان 1392) _ خانه آمریکای لاتین

اخبار مرتبط

داعش 86تن ازسرکردگان خودرا اعدام کرد

فعالیت یهودیان در عربستان آزاد شد

رویارویی با ناتو در دکترین نظامی روسیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha