رئیس پدافند غیرعامل در نشست خبری:

تلاش اوباما برای منهدم‌کردن سازمان هسته‌ای ایران ناکام ماند

تلاش اوباما برای منهدم‌کردن سازمان هسته‌ای ایران ناکام ماند

 

سردار غلامرضا جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور صبح امروز سه شنبه در یک نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته پدافند در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، با بیان اینکه هفته پدافند هوایی با هفته ولایت و عید غدیر همزمان شده است و ما آنرا نیک می‌دانیم، گفت:از سا ل82  رهبری فرمانی را صادر کردند که پدافند غیرعامل تشکیل شود و ابتدا به صورت کمیته دائمی و سپس به صورت سازمان دو سال است که کار خود را رسما آغاز کرده است.
 
وی با بیان اینکه ما دو سال پیش گردش کاری را تقدیم رهبری کردیم و ایشان نیز پیشنهاداتی را به ما دادند و ما نیز این روز را به مناسبت سالروز صدور فرمان آقا به نام روز ملی پدافند غیرعامل نامگذاری کردیم.
 
رئیس پدافند غیرعامل افزود: البته حضرت آقا تذکراتی را در زمینه رعایت هزینه فایده در تبلیغات داده بودند و ما نیز با رعایت این مورد، به ارائه برنامه‌های خود در هفته پدافند می‌پردازیم.
 
جلالی در ادامه ارائه برنامه‌های هفتگی، گزارش اقدامات انجام شده و پاسخ به سوالات را از محورهای نشست خبری خود عنوان کرد و افزود: فرهنگسازی مفاهیم اساسی، توسعه ادبیات علمی، ترویج مفاهیم راهبردی و نظریه‌های بومی پدافند، ایجاد تحرک و ارتقای زندگی در بدنه پدافند غیرعامل، طرح مجدد ضرورت توجه به تغییرات در ماهیت تهدیدات، از عمده اهداف برنامه‌های پدافند در این هفته خواهد بود.
 
وی در ادامه به اهمیت شناخت ماهیت تهدیدات اشاره و تصریح کرد: زمانی فقط از تهدید نظامی صحبت می‌شد، اما امروز منشاء تهدیدات انسان تغییراتی را در نوع آن به وجود آورده که به تهدید انسان‌ساخت تعبیر می‌شود.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه امروزه ما با تهدیدهای دینامیک هم روبرو هستیم و ماهیت تهدید و شدت آن بسته به فناوری در حوزه‌های مختلف متغیر است، افزود: ما در تقسیم‌بندی تهدیدات، تهدیدهای دینامیک را از تهدیدات طبیعی مانند سیل و زلزله جدا می‌کنیم که در این مورد، تهدیدات به روز هستند و تغییر می‌یابند.
 
سردار جلالی بر همین اساس خاطرنشان کرد: زمانی پدافند فقط متمرکز بر تهدیدات نظامی بود اما با گذشت زمان و دور شدن تهدیدات نظامی، تهدیداتی مثل تهدید زیستی، پرتویی و... با منشاء‌ انسان به وجود آمد بنابراین ضرورت داشت که ما این مفاهیم را نوسازی کنیم.
 
وی در تشریح "ترویج مفاهیم" با بیان اینکه تهدیدات دنیا امروز پوست انداخته و عوض شده است، بر لزوم شناخت دقیق این تهدیدات تاکید کرد و افزود: ما اگر تمرکز خود را بر شناسایی نوع تهدیدات جلب نکنیم، در دنیا عقب خواهیم افتاد. وضع موجود حالتی تخاصمی دارد بنابراین باید نام جنگ را بر روی آن گذاشت و بگوییم مثلا جنگ اقتصادی. توجه به تهدیدات در ماهیت تهدید‌شناسی از اهداف اصلی ماست.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل معرفی دستاوردهای ملی پدافند، نمایش توانمندی‌‌های پدافند، مفهوم سازی مفاهیم جدید را از دیگر برنامه‌های پدافند عنوان و از برگزاری همایشی با عنوان "درونی‌سازی مولفه‌های اصلی اقتدار ملی" در هفته پدافند خبر داد و گفت: این همایش روز هشتم آبان‌ماه در سالن اجلاس صداو سیما برگزار می‌شود.
 
سردار جلالی برگزاری همایش‌های تخصصی، انتشارات نشریات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تخصصی، فضاسازی تبلیغات، دیدار از مسئولین و مقامات کشوری و برگزاری رزمایش‌های تخصصی پدافند را از محورهای اصلی هفته پدافند عنوان کرد و افزود: در این راستا برگزاری 8 رزمایش‌های مختلف را در برنامه داریم.
 
وی رزمایش آمادگی مولدهای برق اضطراری را از رزمایش‌های مهم پدافند در هفته پیش‌رو اعلام و خاطرنشان کرد:‌ در این رزمایش برق سایت‌های جماران، صداوسیما و سایت هسته‌ای نطنز را قطع خواهیم کرد، تا میزان آمادگی دستگاه‌ها محک بخورد و ارزیابی خوبی از عملکرد آنها به دست آید.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل، برگزاری رزمایش تخصصی آمادگی سایبری در بعضی زیرساخت‌ها، رزمایش پدافند زیستی واقعی، رزمایش استانی در همه استان‌ها، رزمایش در بنادر و سواحل، رزمایش علمی و تخصصی در دبیرستان علامه حلی، رزمایش در حوزه‌های عمده انرژی و رزمایش تهدیدات نوین در ایستگاه مترو قیطریه از عمده رزمایش‌های پدافند عنوان کرد و افزود: رزمایش تهدیدات نوین در ایستگاه‌های مترو که انحصارا در ایستگاه مترو قیطریه برگزار می‌شود، در رابطه با تهدیدات روز از جمله کارهای تروریستی است که انجام می‌شود و ما در این رزمایش تجهیزات NBC را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.
 
سردار جلالی در ادامه به ارائه برنامه‌های پدافند از روز شنبه تا روز جمعه اشاره کرد و گفت: آموزش و فرهنگسازی، اقتصاد مقاومتی و پیشرفت، پدافند زیستی و سلامت، پدافند سایبری پایداری در فضای سایبری، بسیج مردمی، تولید ملی، صنعت و انرژی و پایداری زیرساخت‌های پدافند را از دیگر برنامه‌های این سازمان در هفته جاری عنوان کرد.
 
وی در ادامه نشست خبری خود در خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه سه قرارگاه پدافند سایبری، قرارگاه پرتوی، قرارگاه زیستی و شیمیایی در سازمان پدافند غیرعامل کشور فعالیت می‌کنند، گفت: این سه قرارگاه به مدت 2 سال است که در حال فعالیت هستند و قرارگاه چهارم نیز به نام قرارگاه پدافند اقتصادی در حال تشکیل است.
 
وی با اشاره به اقدامات  انجام شده در قرارگاه تشکیل شده، گفت: طراحی ساختار وظایف دستگاه‌ها، دریافت و تصویب ساختار در کمیته دائمی، تدوین سند راهبردی پدافندی با اجماع دستگاهی، طراحی معماری کلان قرارگاه از سطح راهبردی تا اجرا، تهیه برنامه جامع پدافندی پنج ساله، تهیه برنامه‌های سالانه قرارگاه و دستگاه‌ها، اجرای برنامه‌های پدافندی و اجرای رزمایش‌های تخصصی از اقدامات انجام گرفته در این قرارگاه‌ها بوده است. مثلا ما طراحی کردیم که در صورت حمله سایبری به پایانه خاک، یا وزارت نفت چه اقداماتی انجام شود و این موضوع را به آنها ابلاغ کردیم.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اقدامات انجام شده در قرارگاه پدافند سایبری اظهار داشت: هفته گذشته قرارگاه پدافند سایبری روسیه تشکیل شد و آمریکا، آلمان و انگلیس نیز طی یک سال گذشته این قرارگاه را در کشور خود راه‌اندازی کردند که نشان‌دهنده اهمیت آن است.
 
جلالی، رصد و پایش تهدیدات سایبری در زیست‌بوم سایبری کشور، شناخت آسیب‌پذیری سایبری زیرساخت‌های سایبری، طبقه‌بندی زیرساخت‌های کشور از نظر وابستگی به فضای سایبر  و ایمن‌سازی، استحکام‌بخشی و مصون‌سازی زیرساخت‌های اساسی کشور بخشی از دیگر اقدامات قرارگاه پدافند سایبری برشمرد.
 
وی با اشاره به اقدامات سازمان پدافند غیرعامل در حوزه هسته‌ای و سایبری گفت: حریف در طرف مقابل ما بیکار ننشسته و به دنبال آسیب‌زدن به ساختارهای داخلی کشور است اما اقدامات پدافند سایبری کشور توانست با حربه‌های آنها مقابله کند. مثلا اوباما با رمز عملیات المپیک فکر کرد که می‌تواند سازمان هسته‌ای ایران را منهدم کند اما توانستیم با این اقدامات مقابله کنیم.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش‌های عمومی و تخصصی و پیش‌بینی سند بومی سایبری از دیگر اقدامات ماست، گفت: فرماندهی واحد در حوزه پدافند سایبری و راه‌اندازی مرکز عمل کلی پدافند سایبری به عنوان بازوی عملیاتی و احتیاط راهبردی قرارگاه پدافند سایبری که در وزارت دفاع مستقر است، از دیگر اقدامات به شمار می‌رود.
 
جلالی افزود: آماده‌سازی تیم‌های آماده پدافند سایبری برای امداد و پشتیبانی سایبری در برابر تهدیدات و حملات دشمن و آماده‌سازی تیم‌های ایمنی‌سازی پدافند سایبری نیز در قرارگاه پدافند سایبری انجام گرفته است. به‌طور مثال تیم‌های پدافند سایبری کشور در حوزه نفت آسیب‌شناسی انجام دادند و آمادگی کامل برای مقابله با تهدیدات را دارند.
 
وی در ادامه نشست خبری خود در خبرگزاری تسنیم، خاطرنشان کرد: تهیه سند راهبردی پدافند سایبری و بومی کشور، تعیین وظایف اساسی دستگاه‌های اجرایی در حوزه پدافند سایبری، معماری ساختار قرارگاه پدافند سایبری، تدوین سیاست‌های اجرایی پدافند سایبری، تدوین و ابلاغ سیاست‌های اطلاع رسانی حوادث سایبری و تهیه و ابلاغ پیوست الزامات پدافند غیرعامل در اپراتورهای مخابراتی بخشی از اقدامات ما بوده است چرا که اپراتورهای مخابراتی از کشورهای خارجی سرویس می‌گیرند و آسیب‌پذیری دارند که باید ایمنی‌سازی لازم انجام شود. همچنین ما دستورالعمل آمادگی دستگاه‌ها و استان‌ها در برابر تهدیدات سایبری را ابلاغ کردیم.

اخبار مرتبط

۹ دی نماد «قدرت نرم» انقلاب اسلامی است

اعطای نشان فداکاری به ۲ فرمانده شهید و ۲ فرمانده فقید ارتش

باید قلب و زبانمان در ادعای وحدت میان شیعه وسنی یکی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha