دستاوردهای سوریه از اهمیت ژنو2 کاسته/ژنو2 تریبونی برای اعلام پیروزی دمشق

دستاوردهای سوریه از اهمیت ژنو2 کاسته/ژنو2 تریبونی برای اعلام پیروزی دمشق

به گزارش « سراج24 »، بازپس‌گیری شهرک‌های «البویضة الشرقیه» در ریف دمشق و «السلام» در ریف حمص و آزادی ده‌ها روستای دیگر در مسیر حماه به حلب (مناطق شمال ادلب)، تخریب مقرهای القاعده در حومه لاذقیه و آزادی تعدادی از پایگاه‌ها در الرقه، بخشی از دستاوردهایی است که ارتش سوریه در نبرد چند روز گذشته خود علیه تروریسم به دست آورده است.

به این ترتیب، یگان‌های ارتش سوریه موفق به خلق صحنه و حماسه‌ای متفاوت شدند که می‌توان آن را یک موفقیت جزئی در عرصه میدانی بر شمرد، موفقیتی که شاید با خود یک پیروزی سیاسی را به همراه آورد و ما را به حل بحران سوریه آن هم به شیوه‌ای مثبت نزدیک نماید.

موفقیت‌های ارتش سوریه در میدان جنگ، شاید باعث کم شدن اهمیت برگزاری کنفرانس ژنو 2 شود، به ویژه اگر که گروه‌های مسلح پایگاه‌های خود را از دست بدهند.

منظور بحث ما در اینجا نه گروه «داعش» و نه «جبهه النصره» (وابسته به القاعده) نیست؛ بلکه منظور ما گروه‌های مسلح وابسته به «ارتش آزاد سوریه» است؛ زیرا بر اساس طرح مشترک آمریکا و روسیه، در هر گونه گفت‌وگویی که در خصوص آینده سوریه صورت گیرد، ‌هیچ جایی برای کسانی‌که وجود ندارد، واشنگتن آنها را «تروریست» توصیف می‌کند.

به دیگر سخن تنها معارضان سوری عضو ارتش آزاد و شاخه سیاسی آن حق مشارکت در این گفت‌وگوها را دارند. از این رو، ارتش آزاد با از دست موقعیت سیاسی و نظامی خویش، به طور اتوماتیک قدرتش در پای میز مذاکرات ژنو را از دست می‌دهد و این گروه به سمت مانع تراشی در مذاکرات ـ البته برای کسب حداقل دستاوردهای سیاسی به ویژه برای مخالفان سیاسی دولت سوریه که دولت دمشق از آنها تحت عنوان معارضان داخلی یاد می‌کند ـ سوق می‌دهد.

اتفاقی که نشانگر کسب دستاوردهای فراوان از سوی دولت سوریه است و شانس دولت را برای دستیابی به یک پیروزی در عرصه سیاسی و میدانی بیشتر نموده ، خروج 70 گروه مسلح جدید از چنبره اطاعت ائتلاف مخالفان دولت است.

این گروه‌های مسلح، از به رسمیت شناختن این ائتلاف سر باز زده‌اند و باعث شده‌اند تا ائتلاف مذکور که بزرگ‌ترین گروه سیاسی تشکیل شده از سوی مخالفان است، دیگر نمایندگی بخش گسترده‌ای از مخالفان را نداشته باشد و در صورت انجام هرگونه مذاکره سیاسی با دولت سوریه، به شکلی ناتوان ظاهر شود.

 

دلیل واقعی تغییر اوضاع کنونی در سوریه ـ چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه میدانی ـ به عواملی چند باز می‌گردد که می‌توان به صورت ذیل خلاصه کرد:

 

ـ پیشروی سریع ارتش عربی سوریه، دلیل این موضوع را باید در تجربه فراوانی جستجو کرد که ارتش سوریه بعد از سه سال از آغاز درگیری‌ها و جنگ‌های چریکی با گروه‌های مسلح وابسته به القاعده کسب کرده است، گروه‌های مسلحی که در اردوگاه‌های این سازمان آموزش می‌بینند. دلیل دیگر این موضوع طرح‌های نظامی جدیدی است که ارتش در چندین منطقه به اجرا درآورده و تاثیر و نتایج مثبت آن به اثبات رسیده است.

 

ـ کاهش میزان فشارهای سیاسی به دولت سوریه بعد از پیوستن رسمی این دولت به معاهده منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک، این اولین امتیاز سیاسی بود که دمشق در مقابل دریافت آن حاضر به چشم پوشی از تسلیحات شیمیایی خود شد. انتظار می‌رود که این امتیازات و موفقیت‌های میدانی در زمان حساس و لازم تاثیر خود را بگذارد.

 

ـ توافق آمریکا و ایران تاثیر مثبت خود را بر روی دولت سوریه و تاثیر منفی خود را بر مخالفان دولت گذارد، به ویژه آنکه مذاکرات ایران و آمریکا تنها حول پرونده هسته‌ای نمی چرخد، بلکه مجموعه‌ای از پرونده‌ها را شامل می‌شود و دیپلمات‌ها تنها به ذکر این نکته بسنده می‌کنند که ایران با آغوش باز از بحث در مورد میزان نقش‌آفرینی خویش در سوریه استقبال می‌کند، البته به شرطی که بیشترین سهم را در این موضوع داشته باشد و بتواند امنیت و سلامت جبهه مقاومت تضمین نماید که از ایران شروع شده و بعد از گذر از عراق و سوریه به لبنان منتهی می‌گردد.

 

انفجارهای گسترده و شدیدی که عراق و سوریه شاهد آن هستند، تنها نشانه خشم و نارضایتی کشورهای عرب و خلیج از رفتار تساهل‌آمیز آمریکا با ایران و سوریه است که البته این رفتار آمریکا خود باعث افزایش روحیه رهبران سوریه گردیده و توازن را به عملکرد دیپلماتیک و نظامی دولت این کشور باز گردانده که البته تمامی اینها از حساب مخالفان کم می‌شود، مخالفانی که در حالت سرخوردگی به سر می‌برند و نتیجه اول و آخر این وضعیت، نابودی پروژه دخالت نظامی غرب در سوریه می‌باشد.

اخباری که به روزنامه‌ها درز کرده، نشان می‌دهد مقامات سوری از مدت‌ها پیش کار استفاده از کارشناسان غیرسوری و نیز بهره‌مندی از انبوه تجربیاتی که در زمینه جنگ خیابانی و تاکتیک‌های جنگ چریکی وجود دارد، را آغاز کرده است. نتیجه مشهود این اقدام نیز نتیجه‌ فراگیری دوره‌های مبارزات چریکی است که ارتش سوریه آن را فراگرفته است.

«احمد حسن العدل»، تحلیلگر سیاسی مسائل سوریه در گفت‌وگویی ویژه با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق ابراز داشت: این تحولات باعث می‌شود که برگزاری کنفرانس ژنو در خصوص بحران سوریه یک کنفرانس شکلی و فرمالیته باشد یا به عبارت دیگر، این کنفرانس حکم تریبون برای اعلام سازشی را داشته باشد که فاکتورهای سیاسی و میدانی آن در حال شکل گیری است.

وی در ادامه به خبرنگار فارس گفت: موفقیت قاطع نظامی این اجازه را به مسکو می‌دهد تا در هنگام پیشرفت مذاکرات سازش، برگه‌های بیشتری برای معامله داشته باشد که البته نشانه‌های این موفقیت قاطع نظامی درحال شکل‌گیری است و همین موفقیت می‌تواند یک توافق نهایی را شکل دهد، توافقی که در حکم اعلام موفقیت دولت سوریه از طریق کنفرانس ژنو است. /فارس

اخبار مرتبط

روسیه زمان نابودی جبهه النصره را تعیین کرد

خروج خفت‌بار تروریست‌های از غوطه غربی دمشق

آخرین نوشته قابل تأمل شهید مدافع حرم +عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha