رتبه ده ایران در تنوع معادن

رتبه ده ایران در تنوع معادن
به گزارش «سراج24»، مجید منصوری گفت: ایران از لحاظ معادن نفت، گاز و معادن غیر نفتی در میان کشورهای جهان به عنوان منطقه ای غنی محسوب می شود و رتبه ده را در میان تنوع معادن به دست آورده است.
وی گفت: توجه به معادن و تدوین برنامه های مدون در بهره برداری از این بخش دارای اهمیت است و دولت می تواند با نگاه ارز آوری و صادرات به منابع معدنی نظر کند.
وی افزود: تدوین قوانین خوب در این عرصه انگیزه ایجاد می کند و بخش خصوصی را به این سمت سوق می دهد و مجلس توانایی حضور در عرصه قانون گذاری و حمایت از عرصه معدن را دارد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: چندی پیش مجلس یکی از قوانین معدن را برای تسهیل در امور مورد بررسی قرار داد و طی این مصوبه در صورتی که سازمان محیط زیست، منابع طبیعی یا ارگان ها و دستگاه های دیگر اجازه اکتشاف را صادر نکردند این مصوبه به کمک افراد می آید.
وی گفت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس مصوبه ای را مورد بررسی و تصویب به مجلس ارائه داد و که در آن آمده در صورتی که اجازه اکتشاف صادر نشود، کار گروهی به محوریت استاندار دادستانی، انجمن صنفی معادن، جهاد سازندگی و چند دستگاه دیگر تشکیل جلسه بدهند و طبق نظر کار گروه اجازه اکتشاف داده شود.
وی افزود: طبق این مصوبه هیچ ارگان و دستگاهی حق و تو ندارد و ادامه کار با نظر کار گروه ادامه پیدا می کند و میزان تمایل حضور برای بخش خصوصی افزایش می یابد.
نماینده اصفهان و انجان گفت: فراهم نبودن زیر ساخت ها مشکلات زیادی ایجاد کرده و دولت با توجه به بهبود زیر ساخت ها و ایجاد آزمایشگاه های مجهز در استان ها می تواند توجه خود به معدن را اثبات کند.
وی گفت: سازمان زمین شناسی با ایجاد آزمایشگاه های مجهز به دستگاه های عمق سنج، آنالیز سنج و لوازم مدرن آزمایشگاهی و در اختیار استان ها قرار دادن به یافت معادن کمک می کند.
منصوری افزود: توجه به صنایع پایین دستی تا مرحله کنستانتره به صادرات کمک می کند و استفاده ازمعادن را در صدر صادرات قرار می دهد.
وی گفت: صنعت نانو تکنولوژی به بهبود وضعیت ارزش افزوده معادن کمک می کند و با استفاده از این صنعت می توان با تبدیل مواد معدنی به محصولات دیگر مانند مواد شوینده و استفاده از سنگ آهن به صورت محصولات پیشرفته به توسعه اقتصادی کشور توجه کرد.
وی در پایان گفت: گذار از اقتصاد تک محصولی به چند محصولی نیازمند یک طرح جامع معدن است و طرح جامع معدن ایران و صنایع معدنی باید چشم انداز کشور در عرصه معادن را نشان دهد و این امر نیازمند توجه دولت است.
 

اخبار مرتبط

فیلم| مقایسه درآمد نفتی با سود شرکتهای خارجی از تجارت دخانیات در ایران

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha