جوانترین اهداکننده عضو کلیه‌های 4 سانتیمتری خود را اهدا کرد

جوانترین اهداکننده عضو کلیه‌های 4 سانتیمتری خود را اهدا کرد

به گزارش « سراج24 »، کلیه های کوچک نوزاد 5 ماهه پس از مرگ به علت نارسایی قلبی به سمیرا کوثر اهدا شد.

کوثر دستیار بیمارستانی که این کلیه ها را دریافت کرده است گفت: کلمات نمی تواند مراتب قدردانی من را نسبت به والدین این نوزاد بیان کنند. زندگی من از حرکت ایستاده بود و اکنون می توانم زندگی کنم. غم و اندوه آنها چیزی بیشتر از حد درک من است. تنها تسلی آنها این است که یک نفر زندگی خود را با هدیه بزرگ آنها ادامه می دهد.

عمل جراحی هفت ساعته در بیمارستان سنت جیمز لیدز توسط نیاز احمد جراح این بیمارستان انجام شد.

وی اظهار داشت: پیش از این استفاده از اهدا کنندگان جوان یک تابوی فرهنگی بود اما به علت فقدان مزمن اهدا کننده، توافق جمعی در این رابطه حاصل شده است.

کلیه های جنین در هفته 37 پیش از تولد به طور کامل کار می کند بنابراین از همان زمان نیز می توان کلیه ها را به یک بزرگسال اهدا کرد.

احمد اظهار داشت: طی سالهای مدید استفاده از کلیه های کوچک چندان رایج نبود و جراحان تصور می کردند که این کلیه ها به قدری کوچک هستند که کار نمی کنند.

پس از مرگ این نوزاد به دنبال یک عفونت بزرگ و نارسایی قلبی دکتر احمد مطلع شد که والدین این کودک تمایل خود به اهدا کردن کلیه های نوزاد خود را که تنها 4 سانتیمتر طول دارد اعلام کرده اند.

کوثر از هالیفکس از نارسایی 90 درصدی کلیه در نتیجه یک شرایط ژنتیکی رنج می برد که عامل ایجاد کیست و صدمه به کلیه می شود. وی 9 ساعت در هول هر شب دیالیز می شد.

پس از شش ماه مراقبت با احتیاط این جراحی به عنوان یک موفقیت توصیف شد. کلیه ها به خوبی کار می کنند و تا 7 سانتیمتر رشد کرده اند و پیش بینی می شود آنها تا 75 درصد به رشد کلیه های یک بزرگسال برسند.

کوثر که در بیمارستان رویا کلدردیل در هالیفکس کار می کند قصد دارد سال آینده ازدواج کند، شرایطی که هرگز نمی خواست هنگام دیالیز شدن برای خود به وجود آورد.

جو بریلی از انجمن بریتانیایی پزشکی نوزادان اظهار داشت: اهدای عضو نوزادان با وجود 7 هزار نفری که در فهرست پیوند عضو هستند مسئله مهمی تلقی می شود./مهر

اخبار مرتبط

کاهش ریسک نارسایی قلبی در زنان با پیاده روی تند

0 نظر

ارسال نظر

capcha