روزنامه آمریکایی: ایران هیچ گاه خود را مغلوب نمی بیند/آمریکا نباید در مورد ایران ساده لوح باشد

روزنامه آمریکایی: ایران هیچ گاه خود را مغلوب نمی بیند/آمریکا نباید در مورد ایران ساده لوح باشد

به گزارش « سراج24 » روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای به قلم ولی نصر نوشت: توافقات بین المللی در مورد از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه دوباره دیپلماسی را در این باره به سیاست خارجه آمریکا برگرداند. اما آمریکا با یک خط قرمز ضخیم تری که برنامه هسته ای ایران می باشد، روبروست.

 

سفر هفته قبل آقای روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک نشان داد که راه حل هایی برای  حل برنامه هسته ای ایران از راه دیپلماتیک وجود دارد.


اما آمریکا نباید ساده لوح باشد و فرض کند که ایران از موضع ضعف وارد مذاکرات شده است. برعکس باید گفت ایران در میان کشور های عربی که در منطقه دچار بهار عربی شده اند، سربلند بیرون آمده است و موقعیت بهتری نسبت به رقبای خود دارد و بحران و ناآرامی در سوریه که متحد ایران درمنطقه می باشد ایران را حتی از قبل قدرتمند ترهم کرده است.


در طول سال های اخیر آمریکا تنها به دنبال ایران بوده است که ایران را از نظر اقتصادی تضعیف کند تا با ایران در مورد برنامه هسته ای به توافق برسد، و درست است که ایران در زمینه اقتصادی دچار مشکل شده است اما باید گفت تصمیم رهبر ایران در جلو انداختن آقای روحانی و انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور می تواند اوضاع ایران را بهتر بکند.


درست است که در حال حاضر دیپلماسی ایران و تغییر پذیری ایران جدی است اما باید گفت نباید به اشتباه تلقی کرد که این امر به معنای تسلیم شدن ایران است.

 

 

ایران هیچ گاه خود را مغلوب نمی بیند و سیستم سیاسی ایران همچنان در منطقه از محکم ترین نوع سیستم ها در منطقه است.


این روزنامه آمریکایی نوشت: ایران با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آرام توانست ثبات خود را دوباره افزایش دهد و مقبولیت تازه ای بیابد و در این انتخابات ما دیگر شاهد تظاهرات خیابانی و اعتراضی نبودیم.


درمنطقه نیز کشورها بر این باورند که حمایت ایران از بشار اسد بسیار موثر بوده است و این باور می تواند ثابت کند که نفوذ و قدرت ایران در منطقه زیاد است.


امید هایی که ترکیه و کشورهای عربی متحد آمریکا برای منزوی کردن ایران داشتند هنوز درست از آب در نیامده است و این متحدان خود در مورد مصر و اکنون سوریه به اختلاف افتاده اند.

 

نیویورک تایمز اضافه کرد: به هر حال باید گفت در حالی که آمریکا برای تماس با ایران  نزدیک می شد باید در نظر می گرفت که ایران تسلیم نخواهد شد. امریکا اعتبار خود را در منطقه از دست داده است و امریکا در زمینه سوریه نیز موفق عمل نکرده است و باید گفت آمریکا به نوعی بر سر میز مذاکرات در مورد سوریه می رود که با ثبات خانگی ایران روبرو می باشد  و ایران نیز نقض مهمی را درمنطقه ایفا می کند.


این روزنامه در پایان نوشت: تنها باید گفت که در زمان کوتاه نمی شود با ایران به توافق رسید و ابتدا باید از تحریم ها کاسته شود تا ایران نیز برنامه هسته یا  خود را کند کند و به جهان ثابت کند برنامه هسته ای ایران امن است و این می تواند مهمترین قدم دراین در این زمینه باشد.

اخبار مرتبط

دیدار رئیس سابق موساد با شاهزاده سعودی

تحلیل نیویورک تایمز از وضعیت گروه ایران در جام جهانی

استخر شنای عجیب نیویورکی‌ها در سال ۱۹۶۰+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha