اولین محموله صادراتی در "بورس انرژی" معامله شد

اولین محموله صادراتی در "بورس انرژی" معامله شد
 
به گزارش «سراج24»، برای نخستین بار در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی 3 میلیون لیتر حلال 402 شرکت پالایش نفت بندر عباس با  قیمت پایه هر لیتر ،  94 سنت آمریکا فروخته شد.   ارزش این محموله  بالغ بر2 میلیون و 820 هزار  دلار آمریکا بود که بصورت نقد از سوی خریداران پرداخت شد. 
 
تسویه این معامله به صورت ریالی و با نرخ تسعیر ارز اعلام شده در سایت بانک مرکزی (مرکز مبادلات ارزی) در انجام شد. طبق نرخ اعلامی بانک مرکزی هر دلار آمریکا 24 هزار و 835 ریال است؛ به این ترتیب ارزش ریالی این محموله بیش از  74 میلیارد ریال بود. 
 
محل تحویل این کالا در باراندازهای پالایشگاه نفت بندرعباس خواهد بود وخریداران 10 درصد از ارزش تقریبی معامله را قبل از انجام معامله پرداخته کرده بودند. 
 
خاطرنشان می شود: حلال 402 ترکیبی مشابه نفت سفید است که در سه رتبه کیفی تولید می شود. حلال عرضه شده در بورس انرژی از نوع با کیفیت است که بیشترین کاربرد آن در صنایع رنگ سازی، چاپ و تینر سازی است. 
 
همچنین امروز در رینگ داخلی بورس انرژی 200 تن محصول بنزول واحد کک سازی و پالایش قطران زرند به قیمت پایه هر کیلوگرم 8500 ریال عرضه شد که 40 تن از این محصول به فروش رسید. 
 
ارزش محصول بنزول فروخته شده 340 میلیون ریال بود. 
 
در بازار مشتقه و در تابلو برق هم 948 قرارداد سلف موازی استاندارد برق به ارزش 4 میلیارد و 839 میلیون ریال معامله شد.
 
مجموع ارزش معاملات امروز بورس انرژی حدود 80 میلیارد ریال بود که بالاترین ارزش معاملات از زمان شکل گیری این بورس می باشد. 
 

اخبار مرتبط

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

عرضه ۶۹۵۰ تن عایق رطوبتی و قیر در تالار صادراتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha