مسعود ده‌نمکی در نشست «دانشنامه اسارت و آزادگان»:

آزادگان در ادبیات دفاع‌مقدس نادیده گرفته شدند

آزادگان در ادبیات دفاع‌مقدس نادیده گرفته شدند

 

به گزارش «سراج24»،‌ نشست خبری تشریح برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی و رونمایی از «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» عصر روز گذشته با حضور منصور واعظی و مسعود ده‌نمکی برگزار شد.
مسعود ده‌نمکی مولف این دانشنامه 80 جلدی طی سخنانی گفت: 50 نفر در طول 20 سال کار تدوین این کتاب را انجام داده‌اند، کیفیت و محتوای «فرهنگ‌نامه اسارت و آزادگان» نسبت به کارهایی که تاکنون در زمینه ایثار و شهادت در کشور تولید شده بی‌نظیر است.به عبارت دیگر هیچ اثری در حوزه ایثار و شهادت در این طراز با «فرهنگ نامه اسارت و آزادگان» قابل قیاس نیست.
وی ادامه داد:‌ با توجه به شرایطی که امروز انقلاب اسلامی در آن به سر می برد و  نامگذاری این دهه به نام دهه پیشرفت و عدالت، از سوی رهبر انقلاب،‌  باید دهه ترویج انقلاب اسلامی در سطح منطقه و بین المللی را نیز به وجود آوریم که یکی از اساسی‌ترین روش‌ها در این زمینه موضوع دانشنامه‌نویسی است.
ده نمکی هم‌چنین گفت:‌ آزادگان مظلوم‌ترین قشر ایثارگران هستند، به دلیل ماخوذ به حیا بودن این قشر از همان بدو ورود آزادگان به کشور نگاه‌های خدمات رسانی به آنها وجود داشت و کمتر به مقوله فرهنگی آنها توجه می‌شد.
وی با بیان این مطلب که در واژه‌های نظامی دنیا اسارت بار منفی به همراه دارد،‌ گفت:‌ نخستین وظیفه یک اسیر فرار از زندان یا اردوگاه است،‌ اما همان طور که ما در انقلاب اسلامی به دفاع مقدس معتقد هستیم و شاید در ادبیات نظامی با دیگر کشورها اشتراکاتی داشته باشیم،‌ اما به لحاظ مفهومی، مفاهیم جدیدی را در این حوزه به وجود آورده‌ایم؛ همان طور که مردم سالاری ما با دیگر کشورها تفاوت دارد، در حوزه اسارت و آزادگی نیز باید با سایر کشورها تفاوت داشته باشیم،‌ هرچند گاهی دیده می‌شود در حوزه اسارت هنوز نگاه منقی وجود دارد و چندان به سراغ بررسی و تاریخ‌نگاری این حوزه نرفته‌ایم.
ده‌نمکی تصریح کرد:‌ زمانی که تاریخ را زیر ذره بین می‌گذاریم، پرافتخارترین روزهای تاریخ توسط رزمندگان ما در اردوگاه‌های عراقی رقم خورده است،‌ تا جاییکه  بعثی‌ها بارها اعلام کرده بودند که در اردوگاهایشان شاهد برپایی انقلاب بوده‌اند و حتی خودشان هم نمی‌دانستند که آنها اسیر ایرانی‌ها هستند یا ایرانی‌ها اسیر آنها.  با وجود اینکه  آزدگان ما در اردوگاه‌های عراقی توانستند افتخار بیافرینند؛ متأسفانه این موضوع در خاطره‌نگاری‌های مربوط به دوران دفاع مقدس کمتر به چشم می‌آید. این در حالی است که غربی‌ها با ساخت ده‌ها فیلم ضعف‌های خود را به قوت تبدیل کردند.
وی با اشاره به تدوین این دانشنامه گفت:‌ از سال 73 و به صورت شخصی کار روی این مجموعه را شروع کردم  و در طول 20 سال 150 نفر به صورت پراکنده و 50 نفر به صورت متمرکز بر روی این مجموعه کار کرده‌اند. همچنین 6 هزار ساعت مصاحبه را برای این مجموعه انجام شده است. علاوه بر آن از بانک اطلاعاتی موجود در مطبوعات و  اسناد صلیب سرخ نیز  استفاده شده است.
ده نمکی گفت: مجموعه دانشنامه به  3 گروه مختلف تقسیم شده است،  گروه نخست، گروه کتب مرجع با عنوان «کتاب‌شناسی اسارت و آزادگان» است که در 3 جلد  42 هزار عکس از آزادگان را ارائه می‌کند،‌ 2 مجموعه دیگر «اسارت و آزادگان» نیز  6 جلد و بدون عکس است. سومین مجموعه با عنوان «اسلام و اسارت» شامل 3 جلد و 4 هزار صفحه است. هم‌چنین  30 اردوگاه عراقی در این مجموعه بررسی و از هر اردوگاه 50 تا 100 آزاده انتخاب شده است،‌ هر اردوگاه شامل عکس‌های اختصاصی است.
وی با بیان این مطلب که امیدوارم این مجموعه مقدمه‌ای برای انتشار فیلم‌نامه‌ها در حوزه اسارت و آزادگان باشد،‌  گفت: در تلاش هستم،‌ مجموعه کتب موضوعی اسارت و آزادگی را نیز تا 5 سال آینده تدوین کنم.
ده نمکی درباره هزینه تولید این اثر نیز گفت: نزدیک به 4 میلیون تومان هزینه برای تألیف و پژوهش این دانشنامه صرف شده است،‌  که نیمی از آن را نهاد کتابخانه‌های عمومی به عنوان حق‌التألیف پرداخت کرده است،‌ و نیمی دیگر نیز توسط بخش خصوصی پرداخت شده است،‌ هم‌چنین من آوردگاه‌هایم از سینما را در قالب بخش خصوصی صرف این دانشنامه کرده‌ام و افتخار است برایم که هر چه داشته‌ام را در این مسیر صرف کنم.
منصور واعظی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز پس از سخنان مسعود ده‌نمکی  گفت:‌ فعالیت‌‌های ده‌نمکی در طول انقلاب بسیار تاثیرگذار بوده است، وی هم در حوزه خبر و هم در حوزه سینما موثر بوده و «فرهنگ نامه اسارت و آزادگان» نیز از جمله تاثیرگذارترین فعالیت‌های وی به شمار می‌رود،‌امیدوارم «فرهنگ نامه اسارت و آزادگان» بتواند نقطه عطفی در فرهنگ ایثار و شهادت به شمار رود؛ قطعاً از این کتاب می‌توان فیلم‌ها، سریال‌ها، رمان‌های بسیاری تولید کرد،‌ .و در حوزه تاریخ نویسی جنگ تحمیلی نیز بسیار موثر خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

جلوگیری از تحریف دفاع‌مقدس وظیفه همه ماست

نشست روشنگری با موضوع رسانه های معارض در فتنه ٨٨ برگزار می شود

ده‌نمکی: کف فروش فیلم های من، سقف فروش فیلم های برخی آقایان است!/مدیری: دیگر برای تلویزیون و شبکه نمایش خانگی برنامه نمی‌سازم

0 نظر

ارسال نظر

capcha