گزارش فارین پالیسی

۲۰ نشانه جدی بودن ایران در مذاکرات هسته‌ای

۲۰ نشانه جدی بودن ایران در مذاکرات هسته‌ای

به گزارش «سراج24 »، مجله فارین پالیسی در ادامه این گزارش نوشت: پاسخ دادن به این سوال و یافتن پاسخ مسلمی برای آن با توجه به فقدان شفافیت درباره این که تصمیم‌گیرنده نهایی در تهران چه کسی است و همین‌طور با توجه به سابقه طولانی شکست توافق‌نامه‌های دیپلماتیک بین ایران و غرب بسیار دشوار است.

 

این مجله افزود: با این حال دو سه هفته اخیر بسیار دلگرم‌کننده بوده است. هر روز به نظر می‌رسد ایران گام جدیدی برداشته است که ظاهرا تمایلش برای پایان دادن به بن‌بست برنامه هسته‌یی‌اش و رفع تحریم‌ها علیه اقتصاد کشور را نشان می‌دهد.

 


به گزارش جرس، این مجله در ادامه به فهرست ۲۰ نشانه که نشان می‌دهد دولت ایران این بار درباره اصلاح و آشتی جدی است، پرداخت:

۱ - حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران قول داده است که تهران هرگز به دنبال تسلیحات هسته‌یی نخواهد بود.


۲ - آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم ایران از دیپلماسی با غرب حمایت کرده و گفته است که زمان آن فرا رسیده که کشورش «نرمش قهرمانانه» را اتخاذ کند.

۳ - روحانی در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست از همتایانش خواست «از فرصتی که نتیجه انتخابات اخیر در ایران است استفاده کنند» و اعلام کرد که دولتش آماده کمک به تسهیل گفت‌وگو بین دولت سوریه و مخالفان است.


۴ - فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه اعلام کرد که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با روحانی دیدار خواهد کرد.

۵ - ایران یازده زندانی سیاسی از جمله نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر را آزاد کرد.


۶ - روحانی و باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا نامه‌هایی رد و بدل کردند که به گفته رییس‌جمهور ایران «می‌تواند گام‌هایی کوچک و ظریف برای یک آینده مهم باشد».

۷ - روحانی مسوولیت مذاکرات هسته‌یی کشور را به جواد ظریف، وزیر امور خارجه‌اش که از احترام بالایی برخوردار است، داد.


۸ - ظریف مدت کوتاهی پس از به دست گرفتن کنترل پرونده هسته‌یی ایران در حساب توییترش سال نوی کلیمیان را تبریک گفت.

۹ - روحانی نیز در حساب توییتر خود برای کلیمیان سال خوبی را آرزو کرد. (تنها عضو کلیمی پارلمان ایران نیز در سفر روحانی به نیویورک، وی را همراهی می‌کند).


۱۰ - دولت ایران کمی از شدت حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی کاست و اعلام شد که پرونده آن‌ها به دست شورای عالی امنیت ملی ایران سپرده خواهد شد.

۱۱ - روحانی نشان داد که به کاهش محدودیت‌های اینترنتی تمایل دارد و گفت که «در عصر انقلاب دیجیتالی نمی‌توان در یک قرنطینه زندگی کرد».


۱۲ - کاربران ایرانی توانستند مدت کوتاهی بدون استفاده از فیلترشکن به سایت‌های توییتر و فیس‌بوک دسترسی پیدا کنند گرچه این محدودیت‌ها بلافاصله برقرار شد و مقامات ایرانی آن را نتیجه یک مشکل فنی دانستند.

۱۳ - روحانی گفت که مایل است تنش‌ها بین آمریکا و ایران را کاهش دهد و روابط پرتنش دو کشور را زخمی قدیمی خواند که باید بهبود یابد.


۱۴ - روحانی مذاکرات برای پایان دادن به بن‌بست برنامه هسته‌یی‌ ایران را خواستار شد ولی تاکید کرد که آمریکا باید گام اول را بردارد.

۱۵ - روحانی کابینه‌ای را منصوب کرد که عموما از افراد میانه‌رو ساخته شده‌اند و بسیاری از آن‌ها وزیران پیشین علی‌اکبر رفسنجانی، رییس‌جمهور پیشین ایران هستند.


۱۶ - روحانی استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه را محکوم کرد و از جامعه بین‌المللی خواست با همه توان مانع استفاده از تسلیحات شیمیایی در هر نقطه از جهان به ویژه در سوریه شوند. وی در عین حال تاکید کرد که خاورمیانه به یک جنگ دیگر نیازی ندارد و هر اقدامی در قبال سوریه باید بر اساس قوانین بین‌المللی باشد و به ثبات بیش‌تر در منطقه و کاهش تروریسم منجر شود.

۱۷ - روحانی در یک سخنرانی خطاب به فرماندهان سپاه انقلاب اسلامی ایران گفت که ایران همواره از هر کسی که مردم سوریه به عنوان رهبرانش انتخاب کنند حمایت خواهد کرد حتی اگر آن شخص بشار اسد نباشد.


۱۸ - روحانی آزادی بیش‌تری برای ایرانیان را خواستار شد و گفت که یک دولت قدرتمند و کارآمد دولتی نیست که در همه چیز دخالت کند و کنترل همه امور را در دست داشته باشد و زندگی مردم را محدود کند و در زندگی خصوصی دخالت کند.

۱۹ - ایران شش شهروند اسلواک را که به جرم جاسوسی دستگیر شده بودند آزاد کرد.


۲۰ - پادشاه عمان اولین رهبر خارجی بود که پس از به قدرت رسیدن روحانی به ایران سفر کرد و گمانه‌زنی‌ها در رسانه‌های ایران را درباره این که وی ممکن است میانجی مذاکرات بین ایران و غرب درباره برنامه هسته‌یی تهران باشد افزایش داد.

فارین پالیسی در ادامه این گزارش نوشت: این سوال مطرح است که آیا این اقدامات نشان دهنده یک تغییر اساسی در رویکرد استراتژیک است و یا تلاشی برای کاهش محدودیت‌های بین‌المللی در عین پیشبرد برنامه هسته‌یی ایران است. باید به خاطر داشت که روحانی در یک سخنرانی در سال ۲۰۰۴ توضیح داد که ایران چگونه توانسته بود در عین پیشبرد برنامه هسته‌یی‌اش با غرب تعامل داشته باشد.


این مجله در پایان نوشت که اگرچه نمی‌توان به واسطه یک سخنرانی که ۹ سال پیش ایراد شد به اقدامات اخیر ایران شک کرد، اظهارات روحانی توضیح می‌دهد که چرا دیپلمات‌های غربی با احتیاط بسیار زیاد به تحولات اخیر در ایران واکنش نشان می‌دهند./جام

اخبار مرتبط

فیلم| «آمریکا قابل اعتماد نیست»

موشن گرافیک| نیروی ویژه

استحکام و یکپارچگی مواضع نظام در قبال برجام

0 نظر

ارسال نظر

capcha