دوشنبه زمان دیدار و رایزنی ظریف و اشتون

دوشنبه زمان دیدار و رایزنی ظریف و اشتون

به گزارش « سراج24 »، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه اول مهر ماه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ١٥ شهریور ماه در تماسی تلفنی در این خصوص گفت‌وگو کردند.

حسن روحانی رئیس جمهور اخیرا مسئولیت مذاکرات هسته‌ای با طرف‌های خارجی را به وزارت امور خارجه محول کرد.

ظریف چهارشنبه شب به وقت تهران و به منظور شرکت در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک شد.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و امیرحسین زمانی نیا، وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می‌کنند.

ظریف طی سخنانی در نیویورک خطاب به نمایندگان کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که ایران به‌دنبال حل و فصل مساله هسته‌ای است و نمی‌خواهد برای مذاکره، مذاکره کند.

لازم به ذکر است کاترین اشتون 26 مرداد ماه 1392 در تماسی تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تبریک به مناسبت انتصاب محمدجواد ظریف به سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پیرامون برنامه هسته‌ای و تحولات منطقه به ویژه اوضاع خطیر مصر و خطر افراط گرایی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

ظریف در خصوص برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان، ضرورت وجود اراده سیاسی و عزم جدی برای حل و فصل این مسئله را مورد تاکید قرار داد.

ظریف خطاب به خانم اشتون وجود اراده سیاسی جدی در به رسمیت شناختن حقوق حقه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، تامل و فکر نو در مورد مسئله هسته‌ای ایران را شیوه‌ای مناسب برای حل و فصل این مسئله توصیف کرد.

وی آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مذاکرات هدفمند در یک چارچوب زمانی معین خاطرنشان ساخت.

خانم اشتون نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ابراز امیدواری کرد هر چه سریع‌تر مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 مجددا از سر گرفته شود.

اخبار مرتبط

وزیر خارجه فرانسه امشب وارد تهران می‌شود

جابری‌انصاری با بشار اسد دیدار و گفت‌وگو کرد

ابراهیم یزدی چه تضمین‌هایی به صدام داد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha