از سعید راد تا هدیه تهرانی

هنرپیشه‌هایی که به ورزش آمدند

 هنرپیشه‌هایی که به ورزش آمدند

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » هدیه تهرانی؛ حالا این نام فقط برای حضورش در فیلم های سینمایی به عنوان یک ستاره سینمایی مطرح نیست. او شده نایب رئیس یکی سبک های ورزشی ووشو. سبکی تا قبل از شاید حتی جدی ترین علاقمندان به ورزش هم کمتر نامش را شنیده بودند اما در همین 3 روز با حضور این ستاره سینما اسمش سر زبان افتاده و همه «تایچی چوان» می گویند. رشته ای که به گفته مهدی علی نژاد رئیس فدراسیون ووشو در حقیقت بخش ورزش همگانی ورزش جودو است.

این حضور اما اولین حضور یک چهره سینمایی در ورزش نیست. آن هم در مسئولیت های اجرایی مهم ورزش کشور اما بی شک این هنرپیشه زن سرشناس سینمای ایران مهمترین مسئولیت ورزشی را یک هنرمند در مدیریت اجرایی ورزش کشور بر عهده گرفته است.

 

* سعید راد ؛ همه کاره بولینگ عبده

تاریخ دقیقی شاید نتوان از حضور هنرمندان یا ورزشکاران در حوزه های یکدیگر پیدا کرد که این رفت و آمد همیشه بوده است. البته در سال های قبل از انقلاب تب سینماگر شدن قهرمان ورزشی داغ بوده است. محمد علی فردین نایب قهرمان کشتی آزاد، می رود و مرد شماره یک سینمای فارسی می شود. سال ها بعد این روند ادامه دارد. ورزشکاران زیادی سر از سینما در می آورند. رضا بیک ایمان وردی قهرمان کشتی کج دیگر ستاره دهه 50 سینمای ایران می شود اما یکی از خوش تیپ ترین ستاره های آن سال های سینمای ایران سعید راد است. مردی که هنوز هم در دهه ششم زندگی اش نمی تواند به جدیت بگوید ورزشکار است یا هنرپیشه. او می گوید :« برای فیلم تنگنا دنبال یکی می گشتند که بتواند شخصیت بیلیاردباز پل نیومن را در ذهن تداعی کند.» و این جوان خوش سیما با هنر فیلم سازی امیر نادری ستاره می شود. کسی که دست راست علی عبده مالک و همه کاره پرسپولیس محبوب ترین تیم دهه 50 ایران بوده است. او مسئول ورزشی بولینگ عبده خیابان شریعتی بوده است و همزمان مدیریت ورزشی را در کنار درخشش در سینما تجربه می کرده است.

 

* وقتی مالک اشتر باشی می شوی عضو هیات رئیسه کشتی پهلوانی

داریوش ارجمند نامش گره خورد با آیین پهلوانی. چه بخواهد و چه نخواهد با آن سیما و سبیل های از بناگوش در رفته اش با بازی نقش هایی چون مالک اشتر، هادی خضوعی و کلی نقش در سریال های ورزشی و پهلوانی برایش راهی باقی نمی گذارد که بگوید یکی از میاندار های قدیمی ورزش زورخانه ای است. داریوش ارجمند سالهاست که حوالی ورزش می رود و می آید و حالا هم به اصرار محمدرضا طالقانی عضو هیات رئیسه فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی و سخنگوی این فدراسیون است.

 

* پژمان بازغی و معاونت فرهنگی باشگاه پرسپولیس

پژمان بازغی را همه می شناسند. هنرپیشه عشق فوتبال پرسپولیسی. او اما رسما مدت کوتاهی را هم به عنوان مشاور و مسئول فرهنگی تیم پرسپولیس در دوره مدیریت حبیب کاشانی پشت سر گذاشته است. حضور او به دلیل نسبت فامیلی با یکی از نزدیکان به حبیب کاشانی همراه با علاقه ای که این چهره سینمایی به فوتبال داشت مدتی نقل محافل ورزشی شد و خیلی زود هم به سمت فراموشی رفت و تمام. حالا مهمترین سمت ورزشی بازغی بی آنکه چیزی از دوره مدیریت ورزشی او در دست باشد، کری های گاه و بیگاهش است برای استقلالی های هنرمند مثل امیر جعفری و امیرعلی دانایی و دیگران. علیرام نورایی هم مدتی کوتاه در دوره حسین هدایتی باید همین نقش را برای ملوان تیم شهرش بازی می کرد که او هم تقریبا کیفیتی برابر با پژمان را برای تیم دوست داشتنی ملوان به جای گذاشت.

 

* سوپر استار مدیرفنی تیم والیبال لیگ برتر

رضا گلزار، او بی شک تجاری ترین ستاره سینمای بعد از انقلاب است. سوپراستار پر حاشیه سینمای ایران با همه حرف و حدیث هایی که همیشه دور زندگی اش بود، چند سال بعد از اعلام خبر ممنوع الفعالیت شدنش در سینمای ایران، وارد ورزش شد. رضا گلزار که قبل تر هم در برنامه های مختلف به عنوان کاپیتان تیم والیبال هنرمندان در میادین خیریه ظاهر شده بود به ناگهان به حکم مدیریت باشگاه ارتعاشات صنعتی سمت مدیریت فنی این تیم لیگ برتری را بر عهده گرفت تا همه شوکه شوند. حضور این ستاره اما شاید تنها بخشی از یک پروژه تبلیغاتی برای تیمی بود که خیلی هم حضورش در ورزش دوام پیدا نکرد. گلزار هم که می گفت غیر از تیم والیبال می خواهد تیم اسکی هم تشکیل دهد بعد از مدتی از ایران رفت و کمتر می شد او را در تهران دید. گلزار هم اگرچه شوک خبری بزرگی برای ورزش بود اما موجی زودگذر شد و هیچ گاه مالک آن شرکت تجاری از این نگفت که آیا سرمایه گذاری اش برای ان پست جواب داده است یا نه!

 

* هدیه تهرانی؛ او این بار ستاره ورزش می شود؟


مرضیه اکبرآبادی مسئول ورزش بانوان در 8 سالی که گذشت همیشه سعی می کرد تا ورزش بانوان خیلی در دید نباشد چون اعتقاد داشت حضور بانوان روی جلد رسانه های ورزشی تنها حاشیه ها را افزایش می دهد اما حالا حضور بی شک مهمترین بانوی سینمای ایران در دو دهه گذشته در یک سبک ورزشی هیجان زیادی را به همراه آورده است. مهدی علی نژاد رئیس فدراسیون ووشو که یکی از موفق ترین فدراسیون ها را در بازی های آسیایی گوانگژو داشت درباره این انتصاب در سبک زیر نظرش می گوید:« ما 5 گزینه برای این سمت داشتیم. گزینه هایی که همگی از خانواده ووشو بودند. خانم هدیه تهرانی خودشان در این رشته باشگاه داری می کنند. ایشان مربی ملی ما هستند و تایچی چوان در حقیقت بخش ورزش همگانی فدراسیون ماست. سبکی که پیر و جوان نمی شناسد. او آمده و برای کارش برنامه های توسعه ای دارد. همه ما باید این را یک فرصت بدانیم. حضورش را به فال نیک بگیریم و امیدوار به این باشیم که حضور خانم تهرانی زمینه ساز خیر شود و شاهد حضور خانم های زیادی در این سبک رزمی باشیم که یک ورزش بی نظیر برای سلامتی و تندرستی همگانی است شود.»

حالا هدیه تهرانی تصمیمش را گرفته و وارد مدیریت ورزشی شده تا بعد از باشگاهداری تجربه ای اداری را هم در کارنامه داشته باشد. او به عکس بسیاری از دیگر ستاره های سینما که این روزها تب علاقمندی شان به ورزش را با حضور در میادین ورزشی چون ویشکا آسایش با حمله برای صعود به قله دماوند یا الهام حمیدی و مهناز افشار با حضورشان در دوره های آموزش تنیس، تهرانی می خواهد حالا یک مدیر اجرایی در ورزش کشور باشد. او که با حضورش توانسته همه نگاه ها را به ورزش ووشو معطوف کند اما آیا فقط پروژه ای تبلیغاتی است یا تلاشی برای یک تجربه جدید؟ اتفاقی که خیلی زمان نیاز نیست تا مشخص شود.

اخبار مرتبط

تقدیم مدالم به رهبرم مشت محکمی بر دهان دشمنان بود/5 ماه با دست شکسته تمرین کردم

پشت صحنه جالب فیلم پل چوبی+ عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha