کاشان در حریم حرم رضوی

پنجره فولاد ابتکار ملامحسن فیض کاشانی

پنجره فولاد ابتکار ملامحسن فیض کاشانی
به گزارش سراج24 به نقل از فارس، مجید زجاجی شامگاه امروز در حاشیه همایش بزرگداشت مقام امامزادگان بقاع متبرکه کاشان و حومه و تجلیل از خادمان این بقاع متبرکه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مدت چهار قرن است که از این ابتکار و تفکر کاشانی که قطعیت سند و مدارک آن نیز به طور کامل موجود است می‌گذرد و با سلام و زیارت هر زائر در حقیقت کاشان در حریم حرم رضوی است.

وی تصریح کرد: از آن زمانی که عالم بزرگ جهان تشیع محمد بن مرتضی ملّقب به ملامحسن فیض کاشانی در اوایل دوره صفویه توصیه و ابتکار ساخت پنجره‌ای با نامگذاری فولاد مقابل مضجع شریف امام رضا(ع) را برای دیدن مضجع شریف از راه دور و در صحن سقاخانه به موقع ازدحام جمعیت برای زوّار داد تا کنون کاشان حتی برای لحظه‌ای از حرم جدا نشده است.

به گفته وی، منطقه دارالمؤمنین هر لحظه با نگاه و تشرّف هر زائر به روضه منوّره در زیارت و حریم حرم رضوی است.

این محقق حائز رتبه برتر مقالات در کنگره ملی امامزادگان بیان داشت: کاشانی‌ها از ابتدا تا کنون که دین اسلام و مذهب تشیع را انتخاب کرده‌اند همواره در خط ولایت بوده، هستند و خواهند بود.

زجاجی در ادامه با تقدیر از تلاش‌های مجموعه عوامل مؤسسه خادمین‌الرضا(ع) کاشان در برگزاری جشنواره فرهنگی هنری آه و آهو و نمایشگاه این جشنواره در پدید آوردن شبیه فضاهایی از آستان مقدس رضوی در دارالمؤمنین کاشان گفت: می‌توان این اقدام فرهنگی مثبت و سازنده را وصل به تفکر ملا محسن کاشانی و در تداوم تفکر این عالم جلیل‌القدر در این شهرستان دانست.

وی، با تأکید بر ضرورت قدرشناسی و قدردانی شهروندان کاشانی از فراهم آوردن چنین برنامه‌های فرهنگی، مذهبی و حمایت‌های مادی و معنوی آنها از مجموعه عوامل مؤسسه در برپایی جشنواره و همچنین برپایی جشن ملی زیر سایه خورشید در کاشان همزمان با استان‌های سراسر کشور و چهار کشور خارجی بیان داشت: مسئولان کاشان به ویژه امام جمعه و تعدادی از نهادها مثل شهرداری و سازمان رفاهی تفریحی این شهرستان نیز به طور یقین در فراهم شدن چنین فضایی همکاری و نقش مؤثری داشته‌اند.

زجاجی با تشکر از همکاری تمام مجموعه‌ها در برگزاری این جشنواره گفت: تدوام و استمرار این حرکت ارزشی به طور قطع و مسلم مشارکت مردمی و مساعدت‌های بیشتر مسئولان کاشان را می‌طلبد.

وی متذکر شد: مسئولان شهرستان با همکاری بیشتر و بهتر می‌توانند زمینه‌های برگزاری برنامه‌های فرهنگی مذهبی در فضایی شاد و جوان پسند را در مقابل با دیگر سرگرمی‌های بیهوده، بی‌حاصل و مخرب فراهم کنند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha