عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با «سراج 24»:

پیوند دین و سیاست را شهید مدرس از امام رضا(ع) آموخت

پیوند دین و سیاست را شهید مدرس از امام رضا(ع) آموخت
آیت‌الله محسن غرویان، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با سراج24 در مورد ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) گفت: در سیره امام رضا(ع) دو مسئله بارزتر از سایر مسائل است، ابتدا گفت‌وگوهای علمی ایشان با صاحبان افکار و اندیشه‌ها و مکاتب دیگر است که مجموع مناظرات و مباحثات ایشان به چاپ رسیده و آیت‌الله جوادی آملی کتابی در این زمینه تالیف کرده‌اند.
وی از حضور امام رضا در مسائل اجتماعی و عنایتشان به مسئله حکومت، خلافت، زمامداری و سیاست در زمان مامون را ویژگی دیگر امام دانست و افزود: این اهتمام نشان می‌دهد حضرت برای مسائل سیاسی و اجتماعی توجه اکید داشتند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: مناظرات و مباحثات ایشان موجب شد امام به نام عالم آل محمد(ص) نامیده شوند و مجموعه احادیث و افکاری که از ایشان روایت شده در یک مجموعه‌ای چاپ شده که نشان می‌دهد امام به مسائل علمی، فکری و اعتقادی زمان خود توجه ویژه داشتند، لذا نقش امام در 2 بعد علم و سیاست برجسته است.
غرویان درمورد آموزه‌های سیاسی امام رضا گفت: مسئله اقامه نماز جمعه توسط ایشان نشان می‌دهد مسئله امامت و ولایت یک مسئله جدی بود، علما نمی‌توانند دیانت را از سیاست جدا بدانند باید در صحنه‌های سیاسی حضور فعال داشته باشند لذا امام(ره) و شهید مدرس در مسئله دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ما است از امام رضا این درس را آموختند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: اصل توجه به مسائل حکومت و زمامداری از مهمترین مسائل مورد توجه امام رضا بوده است.
وی در مورد شاگردان امام رضا گفت: در زمان ایشان اشخاص چون اباصلت، در محضر امام رضا بود و روایت زیادی را نقل کرده است، امام به تربیت شاگردان عنایت ویژه داشتند و در کتب تاریخ از جمله کتاب «اعلام‌الهدایه» بخش وسیعی در مورد احتجاجات و سخنان باقی مانده از امام رضا(ع) مطالبی آمده است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: احتجاجات امام در مسائل ادیان مختلف و گفت‌وگوهایی که با اصحاب ادیان امثال جاسلیق و همچنین اخباری هست دال بر اینکه امام شاگردان خود را برای حضور در محافل علمی تربیت می‌کردند، این امر نشان می‌دهد امام عنایت خاصی به مسائل علمی و اعتقادی داشتند، به طور مثال حوار و گفت‌وگو با علی‌ابن جحم نشان‌دهنده توجه حضرت به این مسئله است

اخبار مرتبط

تصویربرداری «بچه مهندس ۴» در جوار حرم امام رضا (ع)

ویژه‌برنامه «مدرسه تلویزیونی ایران» به مناسبت روز پدر

مدارس صدرا با تربیت افراد متدین متخصص نقش مهمی در آینده کشور دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha